Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Zakonne spotkania

143. Zebranie Plenarne odbywały wyższe przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych; na 38. pielgrzymce spotkali się bracia zakonni; młodzi, czyli do 5. roku kapłaństwa, ojcowie paulini przeżywali spotkanie formacyjne, a europejski zjazd odbyli przedstawiciele Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania te wpisały się w przygotowania do otwarcia synodu w Kościołach lokalnych i były okazją do rozważań, w jaki sposób włączyć się w synodalną drogę.

– W hierarchii różnych form apostolstwa życie Ewangelią jest na pierwszym miejscu – przypomniał siostrom abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Reklama

Natomiast o tym, jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją, rozmawiali kapucyni. Z udziałem dziewięćdziesięciu zakonników z Europy, a także z Turcji i Libanu odbyło się 5-dniowe spotkanie przełożonych zakonu. – Konkluzja jest taka, że to nie działanie, nie struktury czy formy są odpowiedzią na kryzysy, ale jest nią osobista relacja z człowiekiem i Bogiem. My tę relację przeżywamy we wspólnocie, dlatego poszukujemy rozwiązań jako wspólnota – powiedział br. Paweł Teperski z Biura Komunikacji Kurii Generalnej Kapucynów w Rzymie.

Piękno życia we wspólnocie, w kapłańskiej bliskości, na nowo odkrywali młodzi ojcowie paulini. – Ojciec Święty ostatnio dużo mówi o trzech bliskościach, które kapłan ma przeżywać w swoim życiu: o bliskości z Bogiem – czyli modlitwa i osobista więź z Chrystusem, o bliskości z ludem Bożym, ale też o bliskości między kapłanami – i to jest właśnie doświadczenie tej bliskości między współbraćmi, którzy poszli za Panem – podkreślił o. Janusz Brzóska.

Dwudniowa pielgrzymka kilkuset braci zakonnych była braterskim umocnieniem, ale i przypomnieniem, że w ramach życia konsekrowanego istnieje też taka forma służby Bogu i ludziom. Spotkanie było też modlitwą o nowe powołania do tej bardzo potrzebnej w Kościele misji.

Służycie ludziom, nie ideom

Reklama

Przedstawiciele ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia połączyli się 15 października we wspólnej modlitwie na pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymce. W imieniu Kościoła za ich trud i służbę podziękował bp Marek Szkudło z Katowic: – Służba nigdy nie jest ideologiczna, bo nie służy się ideom, ale osobom. Wy jesteście najbliżej człowieka, którego ratujecie. Patrzycie w jego twarz, dotykacie jego ciała. To szlachetne, ale i bardzo trudne. Przyjmijcie podziękowania ze strony Kościoła.

– Niemal każde środowisko przybywa tutaj, by dziękować Matce Bożej i prosić o potrzebne łaski. Uznaliśmy, że i my, ratownicy, chcemy prosić o lepsze jutro – powiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, inicjator pielgrzymki. Wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy medyczni, także tych finansowych, pielgrzymka była szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu.

Modlitwa za Polonię

„Być katolikiem w sercu” – te słowa prymasa Augusta Hlonda towarzyszyły Nocy Czuwania organizowanej przez księży chrystusowców w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy.

Jasnogórski flesz

• 27 października – promocja najnowszej książki z nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji cenzury – Głos z Jasnej Góry (godz. 19.30, Sala Papieska); pielgrzymka maturzystów diecezji warszawsko-praskiej;

• 29 października – kadeci Dziennego Studium Aspirantów PSP;

• 30 października – VIII Forum Charyzmatyczne Archidiecezji Częstochowskiej; referenci powołaniowi.

2021-10-19 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy człowiek w Chrystusie

To hasło piątej debaty z cyklu Raport Jasnogórski 2016, która odbyła się 24 stycznia br. na Jasnej Górze w Sali Rycerskiej. Cykliczne dysputy mają jak najlepiej przygotować Polaków do przeżycia 1050. rocznicy chrztu przez refleksję nad przesłaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956.

Podczas tej odsłony Raportu Jasnogórskiego 2016 - „Nowy człowiek w Chrystusie” - dyskutantami byli: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski; s. Anna Bałchan - siostra Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz działaczka społeczna, która zajmuje się pomocą kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji, a także ich rodzinom; Marek Kamiński - polarnik i podróżnik, zdobywca obu biegunów Ziemi, autor książek, wykładowca, założyciel fundacji koordynującej programy edukacyjne i pomagającej osobom niepełnosprawnym, który przeszedł historyczną Drogą św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii w ciągu 119 dni, pokonując 4130 km; Michał Lorenc - jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, który napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych i jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Totus 2011 w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej; prof. Adam Regiewicz - dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierownik Zakładu Teorii Literatury i kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej. Debacie przewodniczył Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta. Nim jednak do niej doszło, wcześniej w Kaplicy Cudownego Obraz została odprawiona koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. Na początku Eucharystii O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Ojców Paulinów, powitał zebranych, przypominając idee Jasnogórskiej Nowenny przed zawierzeniem Ojczyzny 3 maja br. podczas jubileuszowych uroczystości rocznicy chrztu Polski, jakie będą wtedy miały miejsce na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki w BBC: Rosja próbuje destabilizować UE, by doprowadzić do jej rozpadu

2021-12-04 18:19

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla BBC World ostrzegł, iż Rosja próbuje na różne sposoby destabilizować Unię Europejską, aby doprowadzić do jej rozpadu, a jednym ze sposobów tej destabilizacji jest kryzys migracyjny.

Szef polskiego rządu mówił, że bezpośrednim sprawcą kryzysu migracyjnego jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale ma on swojego mocodawcę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję