Reklama

Kościół

Dialog, nie krytyka

Ewangelizacja, pomoc ubogim, migrantom i uchodźcom, duszpasterstwo po pandemii COVID-19, kwestia nadużyć seksualnych oraz ochrona dzieci i młodzieży, a także rola mediów – to niektóre tematy poruszone podczas wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie.

Od 4 października wizyta ad limina odbywała się w trzech grupach. W chwili, gdy oddajemy niniejszy numer Niedzieli do druku, wizytę w Stolicy Apostolskiej rozpoczyna czwarta grupa biskupów.

Przede wszystkim rozmowa

Ważne były spotkania z papieżem. – Poprosił nas, abyśmy usiedli wokół niego, i zachęcił nas do mówienia o wszystkim, co chcemy, zapewnił, że możemy go pytać, o co chcemy, mieliśmy pełną dowolność poruszania różnych tematów – podkreślił w rozmowie z KAI metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak zauważył, papież niczego nie narzucał ani nie krytykował biskupów. – Wykazywał za to duże zrozumienie dla naszych problemów, wiedział, że sytuacja nie jest prosta – dodał arcybiskup.

Celem wizyty nie był jedynie problem nadużyć seksualnych. – Ten temat pojawiał się w różnych dykasteriach, ale nie był on dominujący. Był jednym z ważnych. Mówiliśmy, co już zrobiliśmy w sprawie walki z nadużyciami, ukarania sprawców, prewencji oraz opieki nad ofiarami – przyznał w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Pomoc ubogim i migrantom

Temat dotyczący pomocy ubogim, potrzebującym oraz migrantom i uchodźcom pojawił się m.in. w kontekście sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Mówiono również o tworzeniu korytarzy humanitarnych. – Mamy świadomość, jak ten problem jest skomplikowany przez swoje polityczne uwikłanie – przyznał bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Ewangelizacja i misje

Zauważony i doceniony został wkład polskiego Kościoła w dzieło misyjne. – Mamy ponad 1,8 tys. misjonarzy i misjonarek w całym świecie. W seminariach prowadzone są wykłady z misjologii, mamy Papieskie Dzieła Misyjne, które pięknie działają od lat 60., mamy Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, mamy cały szereg inicjatyw ad gentes – zaznaczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, pallotyn.

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił z kolei, że pytano o to, jak powinna wyglądać nowa ewangelizacja, żeby nie stać się sloganem. – Mówiliśmy o relacji nowej ewangelizacji do katechezy Kościoła, która jest adresowana do ludzi wierzących w środowisku kościelnym, a także do nauki religii w szkole, która musi być nastawiona na swoistą formę inkulturacji – powiedział KAI kard. Nycz.

Reklama

Prostowanie obrazu Polski

Polscy biskupi starali się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. – Starałem się korygować ten obraz lansowany przez media liberalne, który panuje od jakiegoś czasu, jakobyśmy byli powiązani z jedną partią polityczną – oznajmił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rola mediów

Jednym z ważniejszych tematów była kwestia roli mediów. – Media są szansą na dotarcie z Ewangelią do młodzieży i dzieci, z którymi coraz trudniej nawiązać pierwszy kontakt w rzeczywistym świecie – zauważył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w rozmowie z KAI po spotkaniu w Dykasterii ds. Komunikacji. Zaznaczył, że przekazywanie przez media w Polsce informacji o polskim Kościele i społeczeństwie za granicą wciąż jest polem do coraz skuteczniejszych działań. – Przygotowując się do spotkań w Watykanie, musieliśmy się zmierzyć z opiniami mediów, które mówiły, że jedziemy tu tylko po to, aby papież krytykował nas na różnych odcinkach naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza w kwestii wykorzystywania osób małoletnich i bezbronnych. Naszym obowiązkiem jest, by nie pozostawać obojętnym ani nie uciekać przed konfrontacjami i trudnymi tematami, ale cierpliwie wyjaśniać każdy temat – podsumował abp Depo.

Za KAI, PAP, niedziela.pl

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Lateranie: Pan przychodzi z przyszłości – Jego jest czas, Jego jest przyszłość

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Flickr Episkopat

Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Laterańskiej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Odnosząc się do Ewangelii dnia, abp Ryś zaznaczył, że Jezus wzywa nas do czujności i patrzenia w przyszłość. „O wiele łatwiej patrzeć jest w przeszłość, jeszcze dodatkowo łatwo ją idealizując. Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość” – stwierdził. Dodał, że boimy się patrzeć w przyszłość, jak również boimy się przyjścia Pana.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję GRATIAS DOMINE

2022-10-05 15:14

[ TEMATY ]

Laudato si'

Materiał prasowy

W niedzielę 9 października kończymy obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowionego przez papieża Franciszka. Pragniemy w tej perspektywie dokonać pewnego podsumowania i podzielić się twórczymi przemyśleniami na przyszłość - informują organizatorzy konferencji Gratias Domine.

W ramach konferencji pragniemy się skupić na wyzwaniach przed jakimi stoi świat i nasz kraj oraz poruszyć zagadnienia związane z potrzebą rozwijania świadomości i aktywności na rzecz poszanowania środowiska. Ważną częścią poruszonych tematów będzie kwestia komunikacji i edukacji w tej przestrzeni, z uwzględnieniem encykliki "Laudato si", jak również roli Kościoła i środowisk katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję