Reklama

Kościół

Dialog, nie krytyka

Ewangelizacja, pomoc ubogim, migrantom i uchodźcom, duszpasterstwo po pandemii COVID-19, kwestia nadużyć seksualnych oraz ochrona dzieci i młodzieży, a także rola mediów – to niektóre tematy poruszone podczas wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie.

Od 4 października wizyta ad limina odbywała się w trzech grupach. W chwili, gdy oddajemy niniejszy numer Niedzieli do druku, wizytę w Stolicy Apostolskiej rozpoczyna czwarta grupa biskupów.

Przede wszystkim rozmowa

Ważne były spotkania z papieżem. – Poprosił nas, abyśmy usiedli wokół niego, i zachęcił nas do mówienia o wszystkim, co chcemy, zapewnił, że możemy go pytać, o co chcemy, mieliśmy pełną dowolność poruszania różnych tematów – podkreślił w rozmowie z KAI metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak zauważył, papież niczego nie narzucał ani nie krytykował biskupów. – Wykazywał za to duże zrozumienie dla naszych problemów, wiedział, że sytuacja nie jest prosta – dodał arcybiskup.

Reklama

Celem wizyty nie był jedynie problem nadużyć seksualnych. – Ten temat pojawiał się w różnych dykasteriach, ale nie był on dominujący. Był jednym z ważnych. Mówiliśmy, co już zrobiliśmy w sprawie walki z nadużyciami, ukarania sprawców, prewencji oraz opieki nad ofiarami – przyznał w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Pomoc ubogim i migrantom

Temat dotyczący pomocy ubogim, potrzebującym oraz migrantom i uchodźcom pojawił się m.in. w kontekście sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Mówiono również o tworzeniu korytarzy humanitarnych. – Mamy świadomość, jak ten problem jest skomplikowany przez swoje polityczne uwikłanie – przyznał bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Ewangelizacja i misje

Zauważony i doceniony został wkład polskiego Kościoła w dzieło misyjne. – Mamy ponad 1,8 tys. misjonarzy i misjonarek w całym świecie. W seminariach prowadzone są wykłady z misjologii, mamy Papieskie Dzieła Misyjne, które pięknie działają od lat 60., mamy Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, mamy cały szereg inicjatyw ad gentes – zaznaczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, pallotyn.

Reklama

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił z kolei, że pytano o to, jak powinna wyglądać nowa ewangelizacja, żeby nie stać się sloganem. – Mówiliśmy o relacji nowej ewangelizacji do katechezy Kościoła, która jest adresowana do ludzi wierzących w środowisku kościelnym, a także do nauki religii w szkole, która musi być nastawiona na swoistą formę inkulturacji – powiedział KAI kard. Nycz.

Prostowanie obrazu Polski

Polscy biskupi starali się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. – Starałem się korygować ten obraz lansowany przez media liberalne, który panuje od jakiegoś czasu, jakobyśmy byli powiązani z jedną partią polityczną – oznajmił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rola mediów

Jednym z ważniejszych tematów była kwestia roli mediów. – Media są szansą na dotarcie z Ewangelią do młodzieży i dzieci, z którymi coraz trudniej nawiązać pierwszy kontakt w rzeczywistym świecie – zauważył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w rozmowie z KAI po spotkaniu w Dykasterii ds. Komunikacji. Zaznaczył, że przekazywanie przez media w Polsce informacji o polskim Kościele i społeczeństwie za granicą wciąż jest polem do coraz skuteczniejszych działań. – Przygotowując się do spotkań w Watykanie, musieliśmy się zmierzyć z opiniami mediów, które mówiły, że jedziemy tu tylko po to, aby papież krytykował nas na różnych odcinkach naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza w kwestii wykorzystywania osób małoletnich i bezbronnych. Naszym obowiązkiem jest, by nie pozostawać obojętnym ani nie uciekać przed konfrontacjami i trudnymi tematami, ale cierpliwie wyjaśniać każdy temat – podsumował abp Depo.

Za KAI, PAP, niedziela.pl

2021-10-26 12:17

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum: Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas

[ TEMATY ]

ad limina

abp Stanisław Budzik

ad limina Apostolorum

Karol Porwich/Niedziela

„Niech nic nie krępuje naszych rąk i naszych serc. Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk tego świata. Nie wystawiajmy na próbę naszego Pana, który musiał skręcić bicz na tych, którzy uczynili targowisko z domu Jego Ojca. Nie poddawajmy się zwątpieniu w najtrudniejszych nawet sytuacjach” – apelował metropolita lubelski podczas Mszy św. w papieskiej bazylice św. Jana Chrzciciela na Lateranie.

Metropolita lubelski przewodniczył dzisiaj Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej biorących udział w wizycie ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrowienie

2022-01-03 12:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 73-74

[ TEMATY ]

modlitwa

Adobe Stock

Po co się modlić o czyjeś uzdrowienie? Czy Bóg uzależnia życie i zdrowie danej osoby od ilości modlitw w jej intencji?

Przy różnych okazjach składania sobie życzeń zazwyczaj słyszymy: „Na pierwszym miejscu życzę ci zdrowia, bo ono jest najważniejsze, zwłaszcza w dzisiejszych czasach”. Pewien mój znajomy miał zwyczaj odpowiadać, że od zdrowia ważniejsze jest szczęście, bo na Titanicu zdrowie mieli na ogół dobre, za to szczęścia im zabrakło. A tak poważnie mówiąc, wydaje się, że zdrowie urasta dzisiaj do rangi wartości absolutnej. Świadczą o tym nie tylko rosnąca w siłę moda na zdrowy tryb życia (to akurat dobrze), ale także zatrważająca ilość odżywek, suplementów diety, leków i wyrobów medycznych bez recepty, cudownych wyciągów z egzotycznych roślin i zwierząt oraz leków, które działają trzy razy mocniej niż te poprzednie. Ludzie poszukują życia bez bólu, ograniczeń, bez starzenia się, bez niepełnosprawności. Niewierzącym pozostaje do dyspozycji wybór mnóstwa cudownych preparatów, wierzący włączają w to jeszcze modlitwę. I nie jest to wcale ironia, ale próba pokazania, że zdrowie jest bardzo ważną wartością dla zarówno wierzących, jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Był wzorem kapłańskiej posługi. Zmarł nagle

2022-01-26 20:45

[ TEMATY ]

kapłan

Msza św. pogrzebowa

ks. Tadeusz Krzyżak

memento

Monika Jaworska

Ks. Tadeusz Krzyżak

Ks. Tadeusz Krzyżak

W Bystrej Krakowskiej do końca stycznia jest wystawiona księga, do której można wpisywać wspomnienia i podziękowania dla śp. ks. kan. Tadeusza Krzyżaka, proboszcza tejże parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa.

Kapłan odszedł nagle w wieku 61 lat, w 34 roku kapłaństwa. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbyły się najpierw w Bystrej Krakowskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a kazanie wygłosił kolega rocznikowy ks. dr Tadeusz Mrowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję