Reklama

Wiara

Czy wiecie, gdzie znajduje się największa kolekcja różańców?

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 31

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

...największa kolekcja różańców znajduje się w niepozornym regionalnym muzeum Columbia Gorge Interpretive Center w Stevenson w Stanach Zjednoczonych? Na zwiedzających czeka tam prawie 4 tys. rozmaitych różańcowych koronek, począwszy od tych, których koraliki mają wielkość główki od szpilki, a skończywszy na okazałych, 5-metrowych.

Unikatową kolekcję od 1917 r. gromadził Donald A. Brown (1895 – 1975), założyciel Towarzystwa Historycznego Hrabstwa Skamania. Różaniec urzekł kolekcjonera jako uniwersalna forma sztuki. Równocześnie zainteresował się on Różańcem jako modlitwą, co zaowocowało jego nawróceniem i przyjęciem chrztu w Kościele katolickim w 1929 r. Został także tercjarzem w Trzecim Zakonie Dominikańskim.

Gdy o kolekcji Browna zrobiło się głośno, darczyńcy z całego świata zaczęli przysyłać mu różańce. W zbiorach znajdują się m.in. różaniec pobłogosławiony przez św. Ojca Pio oraz inny, pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II. Kolekcjoner przywiązywał duże znaczenie do różańca ofiarowanego przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego – jest to mały różaniec z drewnianych paciorków, na którym polityk miał się modlić jako żołnierz podczas II wojny światowej. Innymi ważnymi eksponatami są różańce: Lawrence’a Welka – amerykańskiego muzyka i gwiazdora telewizyjnego, Ala Smitha – pierwszego katolika, który kandydował na prezydenta USA w 1928 r., czy też ten związany z Dagiem Hammarskjöldem – tragicznie zmarłym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Donald Brown gromadził kolekcję przez ponad pół wieku. Ostatecznie przekazał ją do muzeum w Stevenson, gdzie możemy ją podziwiać w Galerii Duchowych Poszukiwań na najwyższym piętrze tej placówki.

2021-10-26 12:17

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do modlitwy różańcowej za Kościół

[ TEMATY ]

papież

modlitwa

różaniec

Franciszek

Magdalena Pijewska

Ojciec Święty postanowił zachęcić wszystkich wiernych na całym świecie do odmawiania przez cały październik codziennie Różańca Święty. Chodzi o zjednoczenie się w komunii i pokucie, jako lud Boży, prosząc Matkę Bożą i Świętego Michała Archanioła, aby chronili Kościół od diabła, który zawsze stara się oddzielić nas od Boga i między nami – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek wzywa wszystkich wiernych, aby na zakończenie różańca odmawiano „Pod Twoją Obronę” oraz modlitwę do św. Michała Archanioła, który nas chroni i wspiera w walce ze złem. W watykańskim komunikacie przypomniano słowa Ojca Świętego wypowiedziane 11 września podczas porannej Mszy św. o sile modlitwy w walce z Wielkim Oskarżycielem. Następnie znajdujemy tekst antyfony „Pod Twoją Obronę” : „Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen”.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-07-01 17:23

Marian Sztajner/Niedziela.pl

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież nominował sekretarza generalnego konferencji episkopatu

2022-07-05 13:21

[ TEMATY ]

Włochy

Monika Książek

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

"Przyjmuję tę nominację jako kolejne wezwanie do służby Kościołom we Włoszech, których konkretnym znakiem jedności jest Konferencja Episkopatu Włoch - powiedział nowy sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch, komentując otrzymaną we wtorek nominację. Dziękując papieżowi za kolejny wyraz zaufania, wyraził też nadzieję, że dzięki nowym powierzonym mu obowiązkom, Kościół lokalny w Cagliari, którego pozostaje pasterzem, będzie jeszcze bardziej obecny we wspólnocie włoskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję