Reklama

Wiara

Homilia

Miejsce naszego uświęcenia

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

W dzisiejszą niedzielę w wielu wspólnotach parafialnych obchodzona jest uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji nie tylko wspominamy dzieje parafii, ale przede wszystkim dziękujemy Bogu za ogrom łask, które Pan Jezus udzielił ludziom gromadzącym się w murach parafialnej świątyni. Jednocześnie przypominamy sobie nadrzędny cel wszelkiej działalności kościelnej, którym jest wieczne zbawienie. W perspektywie uroczystości Wszystkich Świętych zapytajmy, co mamy robić, aby po zakończeniu ziemskiego życia wraz ze wszystkimi mieszkańcami nieba cieszyć się darem oglądania Boga.

Odpowiedzi na postawione pytanie poszukajmy najpierw w czytanym dzisiaj fragmencie Listu do Hebrajczyków. Autor natchniony wskazuje na świętego, niewinnego, nieskalanego, oddzielonego od grzeszników i wiecznego kapłana, który raz na zawsze złożył z siebie samego doskonałą ofiarę za grzechy ludzkości. Kapłanem tym jest Jezus Chrystus, który przez śmierć krzyżową i zmartwychwstanie został wywyższony, a teraz w niebie wstawia się za nami u Boga Ojca. Jednocześnie w tajemnicy Eucharystii zostaje z nami w naszych świątyniach, gdzie na mocy swojej nieprzemijającej ofiary zbawia tych, którzy przez Niego przystępują do Boga (por. Hbr 7, 23-28). Cieszymy się z daru naszych kościołów, a co za tym idzie – z sakramentalnego dostępu do zbawczego działania Boga, zapytajmy jednak, czy z niego należycie korzystamy. Przypomnijmy, że tylko ten, kto spożywa Ciało Chrystusa, będzie żył na wieki (por. J 6, 53-56).

Sakramentalna komunia z Bogiem, który jest miłością, uwarunkowana jest i zobowiązuje nas do wypełniania przykazań miłości Boga i bliźniego. W hierarchii nakazów Bożych stoją one najwyżej, o czym uczy nas dzisiaj Chrystus. Kochać Boga całym sercem, całym umysłem i całą mocą to miłować Go w sposób totalny, w każdym wymiarze naszego jestestwa. W praktyce życia oznacza to stałą i niezachwianą gotowość słuchania Boga oraz wypełniania Jego woli, bez względu na okoliczności. Z miłością do Boga nierozerwalnie związane jest przykazanie miłości bliźniego na miarę miłości siebie samego. Kochać drugiego człowieka jak samego siebie oznacza pragnąć dla niego dobra w takim stopniu, jak chcemy tego dla nas samych (por. Mk 12, 28b-34).

Największym i pierwszym dobrem, o które powinniśmy zabiegać dla innych, jest ich zbawienie. Dla wiecznego zbawienia jednak nie jest obojętne zarządzanie dobrami doczesnymi, o czym mówi nam opis sądu powszechnego (por. Mt 25, 31-46). Dlatego w imię właściwie rozumianej miłości bliźniego Kościół naucza, że „posiadacze dóbr użytkowych i konsumpcyjnych powinni ich używać z umiarkowaniem, zachowując najlepszą cząstkę dla gościa, chorego, ubogiego” (KKK 2405). A ty – dla kogo zachowujesz tę najlepszą cząstkę?

2021-10-26 12:17

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjmujemy na nowo Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

[ TEMATY ]

homilia

uroczystość Chrystusa Króla

Bożena Sztajner/Niedziela

Homilia wygłoszona w katedrze świdnickiej w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i roku 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Świdnica, 20 listopada 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pożegnanie Przyjaciela

2022-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi przy ul. Sopockiej, odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Czesława Jachimka, w których uczestniczyli: rodzina, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika, przyjaciele i znajomi. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a koncelebrowali ks. kan. dr Piotr Turek proboszcz parafii św. Anny i ks. Damian Czerwiński.

CZYTAJ DALEJ

Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

2022-06-25 16:20

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Adam Małysz

PAP/Art Service 2

Adam Małysz podczas odbywającego się w Krakowie Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów został wybrany na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Zastąpił na tym stanowisku Apoloniusza Tajnera, które pełnił tę funkcję od 2006 roku.

Małysz był jedynym kandydatem. Za jego wyborem głosowało 77 spośród 80 delegatów. Trzy głosy były nieważne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję