Reklama

Niedziela Częstochowska

Żywa parafia

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie przeżywa jubileusz 20-lecia.

W grudniu 2020 r. jej proboszczem został ks. Artur Stopikowski. Parafię znał już wcześniej, ponieważ przez 8 lat pracował w dekanacie św. Antoniego z Padwy, do którego ona należy.

Materialnie...

Przed jubileuszem wykonano w kościele podwieszane sufity, zainstalowano wysokiej jakości oświetlenie i kompleksowo urządzono zakrystię – na podłodze zostały położone płytki, jest też zaplecze socjalne i meble z prawdziwego zdarzenia, z dębową okleiną. – Są porządne, przeżyją nas – uśmiecha się ks. Stopikowski. Ponadto proboszcz chce zaprosić specjalistkę, która zaprojektuje wnętrze kościoła, tak by nabrało ono prawdziwego sacrum.

...i duchowo

Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Roman Łodziński, który zmarł prawie rok temu. – Ksiądz Roman zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, ale moje doświadczenie kapłańskie to same wielkie parafie. Nie boję się wyzwań, a tutaj czuję się jak ryba w wodzie, bo wiem, że parafia była budowana nie tylko od strony materialnej, ale i duchowej. Jest tyle grup i wielu oddanych ludzi. To bardzo ułatwia pracę – podkreśla ks. Stopikowski.

Wspólnota wspólnot

Reklama

W parafii jest 13 róż Żywego Różańca. 4 róże zrzeszają osoby z różnych parafii, przede wszystkim rodziców modlących się za swoje dzieci po Pierwszej Komunii św. Prężnie działa Akcja Katolicka. Jest też dosyć liczna rada parafialna, jak również Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Czciciele Miłosierdzia Bożego i klub seniora. Wikariusz ks. Norbert Tomczyk podjął się reaktywacji Domowego Kościoła i oazy młodzieżowej, a osoby przygotowujące się do sakramentu bierzmowania zaangażowały się w wolontariat.

Kult świętych

We wtorki, czwartki i po niedzielnej Sumie wierni odmawiają Koronkę do Ducha Świętego. W pierwszy poniedziałek miesiąca odprawiana jest Msza św. wotywna o Duchu Świętym, w środę Msza św. nowennowa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 13. dnia miesiąca Eucharystia za ojczyznę o św. Janie Pawle II (parafia ma również jego relikwie), a w ostatnią niedzielę miesiąca, przy wystawionych relikwiach św. Joanny Beretty Molli, trwa modlitwa za rodziny. W znaku relikwii jest również obecna św. Faustyna. Ksiądz Stopikowski jest też diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych, dlatego raz w miesiącu odprawia dla nich Mszę św. – Działamy, jak tylko możemy – podsumowuje.

Uroczystości jubileuszowe

W niedzielę 31 października o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. z obrzędem sakramentu bierzmowania. Podczas liturgii zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca śp. ks. Romana Łodzińskiego. Przedłużeniem uroczystości będzie intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa, której parafia dokona 21 listopada o godz. 17 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej na: www.czestochowa.niedziela.pl

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: z pomocą Ducha Świętego przemieniajmy nasz umysł i sumienie

– Mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo 31 października w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam Mszy św. z okazji 20-lecia powstania parafii. Podczas liturgii udzielił sakramentu bierzmowania oraz poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego prawie rok temu ks. Romana Łodzińskiego, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Post eucharystyczny

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże. Chcę zapytać o post eucharystyczny: co on dokładnie oznacza i kogo obowiązuje? Jan

CZYTAJ DALEJ

Do papieskiej kalwarii

2022-07-05 12:39

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kalwaria Zebrzydowska

archidiecezja częstochowska

Foto Fax

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 r.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w 38. pielgrzymce wiernych archidiecezji częstochowskiej do „papieskiej” Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycyjnie, na przełomie lipca i sierpnia, wierni archidiecezji częstochowskiej udają się do Kalwarii Zebrzydowskiej – miejsca szczególnego dla św. Jana Pawła II, do którego pielgrzymował najpierw jako dziecko, później jako ksiądz, biskup, kardynał, a wreszcie dwukrotnie jako papież. W tym roku szczególnymi intencjami będą: modlitwa o pokój serca i radość dzięki wierze oraz prośba o pokój w Europie i na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję