Reklama

Niedziela Podlaska

Odpowiedź na kryzys migracyjny

Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas spotkania dotyczącego kwestii uchodźców.

Niedziela podlaska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

imigranci

kryzys

migracja

Ks. Marcin Gołębiewski

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających z sytuacji migracyjnej

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających
z sytuacji migracyjnej

Do parafii dziekańskiej w Siemiatyczach 15 października przybył dyrektor Caritas Polska wraz ze współpracownikami oraz księża proboszczowie parafii bezpośrednio graniczących z Białorusią. Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania w kryzysowej sytuacji migracyjnej. Księża proboszczowie mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z ostatnich tygodni. W niektórych miejscach sytuacja nie jest łatwa. Trudne warunki, w jakich znaleźli się uchodźcy, spotykają się z obawami lokalnych społeczności.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zwrócił uwagę na długofalowe działania na rzecz potrzebujących, które od lat podejmuje Caritas na różnych płaszczyznach. Następnie przedstawił propozycję wsparcia przygranicznych parafii, aby mogły dysponować odpowiednimi środkami pomocy. W najbliższym czasie księża proboszczowie, przy współpracy ze Strażą Graniczną, będą mogli wesprzeć osoby potrzebujące przygotowanymi help bags – torbami pomocy zawierającymi produkty pierwszej potrzeby. Pomoc ma być niesiona przy współpracy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwszy krok, aby wesprzeć osoby potrzebujące. Oprócz diecezji drohiczyńskiej w podobny sposób pomoc będzie niesiona w archidiecezji białostockiej oraz diecezji siedleckiej.

Biskup Piotr Sawczuk zachęcał, aby angażować w niesienie pomocy osoby świeckie, zwłaszcza parafialne zespoły Caritas. Przypomniał, że Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii, tzn. otworzyć swoje serce i wyciągnąć pomocną dłoń w takim stopniu, w jakim będzie to możliwe. Rolą Kościoła jest również uspokajać ludzi i przygotować ich duchowo do spotkania z osobami, którzy przybywają z bardzo daleka, z różnych religii i kultur. Ordynariusz podziękował za zorganizowane spotkanie i możliwość wymiany spostrzeżeń. Podkreślił, że jest to dobry krok ku temu, aby wspólnie działać i w miarę możliwości nieść innym pomoc.

Reklama

W spotkaniu wziął również udział wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski oraz dziekan siemiatycki ks. prał. Jerzy Cudny.

W diecezji drohiczyńskiej do parafii leżących wzdłuż granicy z Białorusią należą: Czeremcha, Gnojno, Hajnówka, Kleszczele, Niemirów oraz Tokary. Natomiast placówki Podlaskich Oddziałów Straży Granicznej ulokowane są w Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Światowego Forum na temat Migracji

[ TEMATY ]

Franciszek

migracja

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników VIII Światowego Forum Społecznego odbywającego się pod hasłem: „Migrować, odrzucać, tworzyć oraz przemieniać”. Trwa ono w stolicy Meksyku. Ojciec Święty nawiązał do dwóch umów o zasięgu światowym dotyczących migrantów, które przygotowywane są przez społeczność międzynarodową.

Papież podkreślił, że pozytywna przemiana społeczeństw zaczyna się od odrzucenia wszelkich form niesprawiedliwości, które wyrażają się w „kulturze odrzucenia”. Jest ona prawdziwą „pandemią współczesnego świata”. Sprzeciw wobec niej jest pierwszym aktem sprawiedliwości, szczególnie wtedy, gdy użyczamy głosu tym, którzy go nie mają. Chodzi o migrantów, uchodźców, przesiedleńców, lekceważonych, wyzyskiwanych, gwałconych oraz wykorzystywanych przy milczącej zgodzie wielu.

CZYTAJ DALEJ

Czy sakramenty tracą ważność?

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 49

[ TEMATY ]

sakramenty

Adobe Stock

Ksiądz, który „udzielał mi” ślubu i chrzcił moje dzieci, przestał być księdzem. Czy sakramenty, których nam udzielił, są ważne? (Czy w razie gdybym chciała „unieważnić” swój ślub, to może być brane pod uwagę?)

CZYTAJ DALEJ

W duchu pokuty, z różańcem - 30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

2022-08-11 16:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ełk

#Pielgrzymka

BPJG

30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

Z zachętą do odmawiania różańca i błaganiem Maryi o dar pokoju na Jasną Górę w 30. Ełckiej Pieszej Pielgrzymki dotarło ponad 240 osób.

Ich rekolekcje w drodze trwały ponad dwa tygodnie. Pokonali aż ponad 500 kilometrów i to właśnie w ilości kilometrów wyrażał się przede wszystkim charakter pokutny ełckiej pielgrzymki. Pątnicy dziękowali też za 30 lat istnienia ich diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję