Reklama

Niedziela Podlaska

Odpowiedź na kryzys migracyjny

Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas spotkania dotyczącego kwestii uchodźców.

Niedziela podlaska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

imigranci

kryzys

migracja

Ks. Marcin Gołębiewski

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających z sytuacji migracyjnej

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających
z sytuacji migracyjnej

Do parafii dziekańskiej w Siemiatyczach 15 października przybył dyrektor Caritas Polska wraz ze współpracownikami oraz księża proboszczowie parafii bezpośrednio graniczących z Białorusią. Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania w kryzysowej sytuacji migracyjnej. Księża proboszczowie mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z ostatnich tygodni. W niektórych miejscach sytuacja nie jest łatwa. Trudne warunki, w jakich znaleźli się uchodźcy, spotykają się z obawami lokalnych społeczności.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zwrócił uwagę na długofalowe działania na rzecz potrzebujących, które od lat podejmuje Caritas na różnych płaszczyznach. Następnie przedstawił propozycję wsparcia przygranicznych parafii, aby mogły dysponować odpowiednimi środkami pomocy. W najbliższym czasie księża proboszczowie, przy współpracy ze Strażą Graniczną, będą mogli wesprzeć osoby potrzebujące przygotowanymi help bags – torbami pomocy zawierającymi produkty pierwszej potrzeby. Pomoc ma być niesiona przy współpracy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwszy krok, aby wesprzeć osoby potrzebujące. Oprócz diecezji drohiczyńskiej w podobny sposób pomoc będzie niesiona w archidiecezji białostockiej oraz diecezji siedleckiej.

Biskup Piotr Sawczuk zachęcał, aby angażować w niesienie pomocy osoby świeckie, zwłaszcza parafialne zespoły Caritas. Przypomniał, że Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii, tzn. otworzyć swoje serce i wyciągnąć pomocną dłoń w takim stopniu, w jakim będzie to możliwe. Rolą Kościoła jest również uspokajać ludzi i przygotować ich duchowo do spotkania z osobami, którzy przybywają z bardzo daleka, z różnych religii i kultur. Ordynariusz podziękował za zorganizowane spotkanie i możliwość wymiany spostrzeżeń. Podkreślił, że jest to dobry krok ku temu, aby wspólnie działać i w miarę możliwości nieść innym pomoc.

Reklama

W spotkaniu wziął również udział wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski oraz dziekan siemiatycki ks. prał. Jerzy Cudny.

W diecezji drohiczyńskiej do parafii leżących wzdłuż granicy z Białorusią należą: Czeremcha, Gnojno, Hajnówka, Kleszczele, Niemirów oraz Tokary. Natomiast placówki Podlaskich Oddziałów Straży Granicznej ulokowane są w Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwoje w kryzysie

Na początku euforia i życie jak w bajce. Z biegiem miesięcy i lat – coraz więcej problemów, niezrozumienia, pretensji i różnic. Małżeński kryzys. Dlaczego i kiedy się pojawia? Co jest potrzebne, żeby z niego wyjść cało?

Silne uczucia zakochania, fascynacji, pożądania, ciekawości tego drugiego „ja” na początku małżeństwa powodują, że stajemy się sobie bliscy i chcemy być blisko siebie. Dobrze nam ze sobą. Jest w nas tak silny ładunek ciepłych, przyjemnych uczuć, jesteśmy tak nimi naładowani, że nie zauważamy drobnych napięć, które się pojawiają. Ale tej miłości – jeżeli jest oparta tylko na uczuciach i na seksie – nie wystarczy na długo. Jest zupełnie oczywiste, że nasze wspólne życie nie może być oparte wyłącznie na uczuciach, nawet tych najprzyjemniejszych, ponieważ ich intensywność jest zmienna.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

2022-06-29 08:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: będę do tego dążył, żeby 14. emerytura była stała

2022-07-02 14:12

[ TEMATY ]

emerytura

Adobe Stock

Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku.

Lider PiS podczas wystąpienia odniósł się m.in. do kwestii społecznych. "Wydatki na niepełnosprawnych wzrosły od momentu, kiedy zaczynaliśmy, prawie dziesięciokrotnie. Na politykę senioralną, czyli dla tych starszych, tak samo" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję