Reklama

Niedziela Małopolska

Dziękczynienie i uwielbienie, i radość

„Jesteście przyszłością świata. Od was zależy jutrzejszy dzień…” – słowa św. Jana Pawła II wybrzmiały ze sceny na łapanowskim rynku w trakcie wydarzenia upamiętniającego polskiego papieża.

Niedziela małopolska 44/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

koncert

MFS

Koncert rozpoczęli: Małgorzata Mikołajek, Wioletta Nowojowska i ks. Marek Skop

Koncert rozpoczęli: Małgorzata Mikołajek,
Wioletta Nowojowska i ks. Marek Skop

Dni poświęcone św. Janowi Pawłowi II trwały w Łapanowie ponad tydzień. 43. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową świętowano 17 października. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., sprawowaną w kościele Redemptor Hominis, przez dziekana dekanatu niegowickiego, ks. kan. Roberta Jończyka (proboszcza parafii w Biskupicach) i ks. Marka Skopa (proboszcza parafii w Łapanowie).

Projekt

Homilię wygłosił ks. Sławomir Chwałek, który przywołał m.in. dwie postawy Polaków – tę z czasu, gdy na oczach całego świata umierał polski papież i tę dzisiejszą. Zauważył, że próbujemy pisać nowe dzieje państwa laickiego wypierającego się szlachetnego dziedzictwa chrześcijańskiego. – Kościół, który zawsze był z narodem polskim, jest dziś traktowany jako czynnik uwsteczniający, jako instytucja w opozycji do człowieka – stwierdził ks. Chwałek i pytał: – Czy zapomnieliśmy, że to właśnie dziełem św. Jana Pawła II było budowanie kultury życia? Czy przeminęły z wiatrem pamięci wskazania papieskie na temat godności małżeństwa, rodziny?

Zorganizowany na łapanowskim rynku koncert to dowód, że lokalna społeczność stara się o upowszechnienie świadectwa życia i nauki św. Jana Pawła II. – To dziękczynienie i uwielbienie, i radość – powiedziała ze sceny reprezentująca organizatorów koncertu uwielbienia Małgorzata Mikołajek. I podkreśliła: – Rozpoczynamy spotkanie, w czasie którego entuzjazm i radość będą się przeplatać z modlitwą. Zauważyła, że dla młodych św. Jan Paweł II to historia i dodała: – Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi dzisiaj wieczorem ta historia stanie się żywa.

– Koncert realizowany jest w ramach projektu „Łapanowski song” w programie „Małopolskie Chóry, Małopolska Rozśpiewana” – poinformowała dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów Wioletta Nowojowska, która powitała gości, w tym m.in. przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów z dekanatu niegowickiego, sołtysów oraz dyrektorów placówek oświatowych z gminy Łapanów. Dodała, że wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Promocji i Rozwoju Gminy Łapanów, Centrum Kultury Gminy Łapanów oraz parafię św. Bartłomieja Apostoła. – Gromadzi nas tu osoba Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrioty, katolika, wspaniałego człowieka, świętego – zaznaczył z kolei ks. Marek Skop i dodał: – Niech ten koncert uwielbienia będzie na jego cześć, ale niech też nas motywuje, abyśmy tak jak św. Jana Paweł II Wielki starali się być dobrymi Polakami, chrześcijanami, ludźmi i abyśmy też zostali świętymi.

Reklama

Hołd wdzięczności

Pierwszą część koncertu stanowił montaż słowno-muzyczny z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Łapanów. Wzruszające były recytacje wierszy przypominające polskiego papieża oraz autorska piosenka Marzeny Palki Zapewniamy, że Pamiętamy. Z kolei Barka zaśpiewana przez dziecięcy chór, w którym wystąpiło 70 uczniów łapanowskich podstawówek, przeniosła nas do przeszłości, kiedy na spotkaniach z Janem Pawłem II, dedykowaliśmy mu ulubioną oazową piosenkę. Słuchając jej kolejnej strofy: „Dziś, gdy cię nie ma już nami./Hołd wdzięczności Tobie Ojcze składamy,/bo dzięki Tobie dla Boga śpiewamy./Janie Pawle miej nas w swojej opiece,/pobłogosław z okna niebieskiego,/pomóż nam wypłynąć na głębię/i nie lękać się wyzwania żadnego…” zastanawiałam się, czy św. Jan Paweł II spogląda z nieba na rynek łapanowski, czy nas słucha…

W montażu przypomniano też związki przyszłego papieża z Łapanowem, w tym m.in. jego przyjazdy do ks. Kazimierza Sudera. – Podczas tych wizyt Karol Wojtyła spotykał się z młodymi ludźmi z naszej parafii – zaznaczyła Sabina Zdebska i dodała: – Te rozmowy formowały ich charakter, budowały miłosierne i pokorne człowieczeństwo. Przywołano również wytyczony pomiędzy Niegowicią i Łapanowem szlak papieski, którym chodzili uczniowie szkół im. Jana Pawła II. Cytaty z jego homilii motywowały do refleksji.

Reklama

Zaśpiewana wspólnie pieśń Abba Ojcze zakończyła pierwszą część koncertu. Wcześniej wybrzmiały ze sceny słowa wypowiedziane przez Edwarda Klejdysza: – Święty Janie Pawle Wielki, potrzebujemy nadziei jak tlenu. Dusimy się w świetle małych ambicji, pychy, naiwnej wiary w postęp. To twoja biała sutanna, uśmiech, otwarte ramiona i mądre słowa były dla nas źródłem nadziei. Prosimy, wspieraj nas w wędrówce, prowadź nas przez święte drzwi!

W 2 części zaprezentował się chór i zespół wokalny pod dyrekcją Stefana Chyrca. Artyści, wspólnie z zaproszonym kwintetem smyczkowym, zaprezentowali 11 piosenek o tematyce religijnej w aranżacjach niespotykanych w czasie nabożeństw. Na finał zaśpiewano, napisaną dwa tygodnie przed koncertem, piosenkę Szymona Ciszka: „I tak mów o tym, jak można lepiej tworzyć świat/Bo co dałeś, można dać/Proszę nie opuszczaj nas…” Publiczność domagała się jej bisu – utwór Ty Światłość dnia zaśpiewali wszyscy soliści wraz z zaproszonymi na scenę gośćmi.

Żywa wspólnota

Pomimo chłodnego wieczoru w koncercie uczestniczyło ok. 600 osób. Serdeczna atmosfera, mocne rytmy, a na koniec – sztuczne ognie rozgrzewały zebranych na łapanowskim rynku.

– Jako organizatorzy jesteśmy zbudowani tak licznym udziałem publiczności – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Małgorzata Mikołajek i dodaje: – Usłyszeliśmy wiele miłych komentarzy i pytań, czy zostanie zorganizowany ponownie taki koncert. Uczestnicy podkreślali, że było to dla nich wspaniałe przeżycie i duchowe, i artystyczne.

Z kolei ks. Robert Jończyk zauważa, że te uroczystości to wielkie wydarzenie w wymiarze wspólnotowym. – Ojciec Święty stawiał zawsze na tworzenie wspólnoty, na budowanie Kościoła żywego i autentycznego – przypomina ks. Jończyk i dodaje: – Dzisiejszy wieczór jest potwierdzeniem, że tu jest wspólnota żywa, kochająca św. Jana Pawła II, odwołująca się do tego, co nam zostawił, do wartości, którymi sam żył. To jest też dowód, że i dzisiaj potrzebujemy takich autorytetów jak św. Jan Paweł II.

– Dla naszych najmłodszych pokoleń to okazja, aby poznać tego wielkiego Polaka, żeby się dowiedzieć o tym, co robił i żeby przybliżyć im jego osobę i jego świętość – zauważa ks. Marek Skop. Stwierdza, że pandemia wywołała w nas bardzo dużo lęków, niepokojów o codzienność, o życie, o praktykowanie wiary. I przekonuje: – Ten koncert jest po to, byśmy umocnieni wewnętrzną więzią i wiarą mogli spokojnie podążać ku przyszłości z przekonaniem, że damy radę, zwłaszcza mając takiego patrona.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Te miasta w niedzielę nie włączą syren alarmowych

[ TEMATY ]

rocznica

Stock.Adobe

"Szanowni Państwo, rozumiem potrzebę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, ale poprosiłem o zmianę formy. System syren alarmowych w Krakowie podlega wojewodzie, jest 71 takich urządzeń. Zaapelowałem o nieuruchamianie jutro syren alarmowych. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie weźmie udziału w tych ćwiczeniach. W mieście, w którym przebywa 150 tys. uchodźców z Ukrainy tego typu ćwiczenia nie powinny się odbywać" - napisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w mediach społecznościowych.

"W Sosnowcu, w niedzielę, syreny nie będą wyły. To zbyt traumatyczne dla naszych gości z Ukrainy, ale też dla Polaków żyjących w stresie od początku wojny" – napisał na profilu w portalu społecznościowym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Zaprosił jednocześnie mieszkańców na obchody tej – jak zaznaczył – ważnej i tragicznej rocznicy na godz. 11 przy Tablicy Ofiar Katastrofy przy al. Zwycięstwa 10 w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2022-06-21 10:08

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba wręczył neoprezbiterom dekrety z nominacjami na ich pierwsze parafie. Jedenastu księży, którzy zostali wyświęceni 4 czerwca br., obejmie nowe placówki 20 sierpnia.

20 czerwca 2022 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 13 sierpnia 2022 r., a nowi księża wikariusze 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o zmianach personalnych w parafiach zostaną przekazane po objęciu placówek przez nowych proboszczów i wikariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

2022-06-25 16:20

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Adam Małysz

PAP/Art Service 2

Adam Małysz podczas odbywającego się w Krakowie Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów został wybrany na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Zastąpił na tym stanowisku Apoloniusza Tajnera, które pełnił tę funkcję od 2006 roku.

Małysz był jedynym kandydatem. Za jego wyborem głosowało 77 spośród 80 delegatów. Trzy głosy były nieważne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję