Reklama

Niedziela Legnicka

Patron na trudne czasy

W murach kościoła w Olszynie, zagościły relikwie bł Honorata Koźmińskiego.

Niedziela legnicka 44/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

patron

Artur Grabowski

Fundatorka ze swoimi córkami, wniosła relikwiarz w procesji wejścia

Fundatorka ze swoimi córkami, wniosła relikwiarz w procesji wejścia

Błogosławiony Honorat Koźmiński to jeden z tych Bożych mężów, który wciąż jeszcze czeka na ponowne odkrycie. Dla Polski był on mężem opatrznościowym, choć działał w ukryciu, pokornie znosząc szykany rosyjskich zaborców. Jego dzieło wciąż jednak trwa i jest wielkim skarbem polskiego Kościoła, w które teraz włącza się parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie wprowadzając do parafialnej świątyni jego relikwie.

Przygotowanie

Do uroczystości, która miała miejsce 13 października, w dniu jego wspomnienia liturgicznego, olszyńska wspólnota parafialna przygotowywała się już od 13 maja. W każdy dzień fatimski tego roku, parafianie wsłuchiwali się w treści wynikające z życia i nauczania bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna. Szczególnie do tego ważnego dnia przygotowywali się członkowie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, będącego dziełem Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych – żeńskiego bezhabitowego zgromadzenia zakonnego założonego przez niego.

Święto

Uroczystą Eucharystię poprzedziło spotkanie formacyjne parafialnego koła Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, które poprowadziła s. Anna Czajkowska z WDC. Następnym punktem była wygłoszona przez nią konferencja, w której przedstawiła postać bł. Honorata i jego nauczania właśnie w kontekście apostolstwa. Centralnym punktem była Msza św. Przewodniczył jej ks. dziekan i zarazem olszyński proboszcz Bogusław Wolański, a koncelebrowali ją księża: Krzysztof Faron – wikariusz parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (diecezja świdnicka) oraz ks. Łukasz Klimek – wikariusz parafii w Olszynie. Wprowadzenie relikwii bł. Honorata nastąpiło podczas procesji wejścia. Relikwiarz niosła jego fundatorka – pani Izabella Cymerman w towarzystwie córek Magdaleny i Anny oraz pozostałych członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, którzy, mając zapalone świece i z pieśnią na ustach, asystowali w tym pełnym wiary i pobożności akcie.

Reklama

Sługa konfesjonału

W homilii, którą wygłosił ks. kan. Marek Kluwak proboszcz z Polkowic, uczestnicy liturgii wysłuchali syntezy życia i nauczania błogosławionego, którego dzieło zostało zestawione z misją pasterską bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ksiądz kanonik podkreślił w swoim słowie istotę kapłańskiej tożsamości – ołtarz i konfesjonał. Przypomniał, że zanim zaczęto mówić o św. Ojcu Pio z Pietrelciny jako męczenniku konfesjonału – był już nim bł. Honorat, który tej świętej posłudze ołtarza i konfesjonału bez reszty poświęcał swoje kapucyńskie życie, kapłańskie i zakonne. Jego pobożność maryjna była wzorem dla bł. kard. Wyszyńskiego, który wszystko poświęcił dla Maryi. Obaj błogosławieni widzieli w Niej bowiem ratunek dla polskiego narodu i właściwą drogę dla kształtowania katolickiej wiary, pobożności i ducha patriotyzmu.

Orędownik

Uroczystość zakończyła się Różańcem fatimskim, celebrowanym w plenerze przed grotą Matki Bożej. – To szczególny orędownik w trudnych czasach. Jego postać jest już nieco bardziej znana w olszyńskiej wspólnocie, a teraz przyszedł czas upraszania jego wstawiennictwa u Boga stwierdziła s. Anna Czajkowska z WDC.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie życia

Niedziela sosnowiecka 47/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

obraz

Jan Paweł II

relikwie

Agnieszka Lorek

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

- Jestem tu, bo chcę podziękować Bożemu Miłosierdziu za wszystkie łaski, które do mnie docierają. Wiem, że to wszystko, co w życiu przetrwałam, było dzięki Jezusowi i Jego miłosiernej miłości - powiedziała jedna z parafianek podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Ktoś inny przyszedł, by pokłonić się Miłosiernemu Bogu i podziękować za wsparcie w chorobie dla całej rodziny oraz za wszelkie doświadczenia, które doprowadziły do konfesjonału i Komunii św.

Dziś w sposób szczególny dziękujemy za narodziny wnuka - wyznali małżonkowie obecni na Eucharystii peregrynacyjnej. Jeden z parafian prosił o zgodę w rodzinie, „bo tak jej brakuje wśród najbliższych, niech to nawiedzenie odmieni ich serca i umysły”. Ile było oświadczeń, podziękowań, błagań i próśb skierowanych pod adresem Jezusa Miłosiernego i bł. Papieża Polaka tej peregrynacyjnej doby, wiedzą jedynie sami zainteresowani.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: w niedzielę w kościołach odbędzie się zbiórka na świętopietrze

2022-06-25 08:43

[ TEMATY ]

zbiórka

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę w kościołach odbędzie się zbiórka na świętopietrze, ofiarę wnoszoną przez kraje katolickie na rzecz Stolicy Apostolskiej. Pieniądze te przeznaczane są na wsparcie działalności charytatywnej papieża – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Zbiórka datków w kościołach odbywa się raz w roku, w ostatnią niedzielę czerwca, czyli blisko 29 czerwca, kiedy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: wspieramy polskie rodzinne gospodarstwa rolne

2022-06-25 11:50

Katarzyna Cegielska

Tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zapewnić właściwą produkcję żywności - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w Toruniu. Mamy różne możliwości, by takie gospodarstwa rolne wesprzeć - dodał.

W sobotę w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się konferencja "Bezpieczeństwo gospodarcze", z udziałem m.in. prezesa PiS, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Uczestniczy w niej także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję