Reklama

Niedziela Łódzka

Kochamy swój Kościół

Miłość do Kościoła, mimo niekiedy ciężkich prób, nadal rozpala serca wielu łodzian. Pokazują to choćby wydarzenia takie jak Arena Młodych.

Niedziela łódzka 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kościół

Ks. Paweł Kłys

Wydarzenia z udziałem młodych wzmacniają łódzki Kościół

Wydarzenia z udziałem młodych wzmacniają łódzki Kościół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 68) – powiedział św. Piotr do Jezusa. Słowo Chrystusa pozostało w Kościele jako dar dla każdego, kto w Niego uwierzy. W dzisiejszych czasach postępującej sekularyzacji trwanie w Kościele wymaga więcej wysiłku. Szczególnie widać to w archidiecezji łódzkiej, w której statystyki uczestnictwa w życiu religijnym od lat pozostają jednymi z najniższych w kraju.

Jest nadzieja

W 2019 r., czyli przed pandemią i ograniczeniami z nią związanymi, wskaźnik dominicantes, czyli osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w diecezji łódzkiej wynosił 23,6 i był drugim najniższym w Polsce (mniej osób brało udział w niedzielnej Eucharystii tylko w diecezji koszalińsko--kołobrzeskiej). Z kolei wskaźnik communicantes, pokazujący ile osób, które wzięły udział we Mszy św., przystąpiło do Komunii św. wyniósł dla naszej diecezji 11,6%.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mogłoby się wydawać, że Kościół łódzki jest obumierający. Jednak wydarzenia takie jak Arena Młodych dają pewną nadzieję na jego wzmocnienie. Podczas ostatniej edycji wydarzenia tysiące młodych ludzi zdecydowało się dać świadectwo swojej wiary i wspólnie z abp. Grzegorzem Rysiem pokazać, że darzą Kościół wielką miłością. – To nie jest tak, że Pan Jezus jest tylko na arenie, czy stadionie. Ten sam Pan Jezus, z tą samą mądrością, mocą, a przede wszystkim miłością jest w naszych kościołach, naszych kaplicach na każdej Eucharystii – mówił podczas Areny metropolita łódzki. Tłum rozmodlonych i wielbiących Boga młodych ludzi w mieście takim jak Łódź to dobry powód, by pokochać Kościół.

Dawać świadectwo

Reklama

Innym powodem może być życie św. Siostry Faustyny. Patronka Łodzi, której wspomnienie było niedawno obchodzone była dowodem na to, że pełne zaufanie Bogu jest możliwe i bardzo człowiekowi potrzebne. Wiadomość miłosierdzia, jaką za jej pośrednictwem przekazał Chrystus ludzkości, pozwala zrozumieć miejsce wiary i Kościoła w całym życiu. Kochać Kościół bogaty w tak cenne dary to źródło szczęścia człowieka. Podczas pielgrzymki ul. Piotrkowską, która odbyła się we wspomnienie świętej, wzięło udział wiele osób. Oni również dali świadectwo wiary w Boga i przywiązania do Kościoła.

Kościół w Łodzi wciąż żyje, ale wymaga wzmocnienia. Okazją by go wzmocnić jest zaangażowanie się w jego życie. Warto, by wierni, którym leży na sercu jego dobro, z ufnością dawali świadectwo, jak ważny jest dla nich ich Kościół. Zadbajmy o to, by już na pierwszy rzut oka widać było, że kochamy swój Kościół.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w liczbach

Ks. prał. Vittorio Formenti, szef Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła, oraz prof. Enrico Nenna mówią o „Annuario Pontificio” - Roczniku Papieskim z okazji ukazania się jego nowego wydania - na 2013 r. Każdego roku w połowie lutego w prywatnej bibliotece Ojca Świętego na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego odbywa się skromna, ale znacząca uroczystość: kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu, abp Angelo Becciu, substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu, wraz z szefem Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła, dyrektorem generalnym wydawnictwa „L’Osservatore Romano” i dyrektorami Drukarni Watykańskiej wręczają Papieżowi grubą księgę oprawioną w białą skórę ze złotymi literami i papieskim herbem. To „Annuario Pontificio” - wynik mrówczej pracy tego mało znanego urzędu Stolicy Apostolskiej, któremu przewodniczy ks. prał. Vittorio Formenti, wspierany przez prof. Enrico Nennę. Rocznik Papieski to bezcenne źródło informacji o Kościele, o jego diecezjach we wszystkich zakątkach świata, o Kurii Rzymskiej i o zgromadzeniach zakonnych. Z okazji wręczenia Benedyktowi XVI „Annuario Pontificio 2013” spotkałem się z ks. prał. Vittorio Formentim i prof. Enrico Nenną w siedzibie Centralnego Urzędu Kościoła na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego.
(W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Co kryje się pod nazwą „Annuario Pontificio”?

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy baldachimie Bazyliki św. Piotra

2024-02-22 13:01

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Wraz z montażem rusztowania otaczającego baldachim Bazyliki św. Piotra rozpoczynają się prace restauratorskie nad arcydziełem Berniniego. Postanowiono przeprowadzić prace konserwatorskie tego najbardziej rozpoznawalnego monumentu sztuki i architektury Bazyliki w związku z nadchodzącym Jubileuszem 2025 r. 21 lutego zostały one zaprezentowane dziennikarzom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Sercem bazyliki watykańskiej jest grób Piotra znajdujący się pod ołtarzem Katedry. Aby udekorować to szczególne miejsce, papież Urban VIII w 1623 r. zlecił wybudowanie nad nim dekoracji – zadanie to zlecił najsłynniejszemu artyście tamtych czasów, Gian Lorenzo Berniniemu, z którym współpracowali m.in. Francesco Borromini i Carlo Maderno. Bernini zaprojektował ogromny baldachim procesyjny z brązu. Wynik jego pracy jest zdumiewający. Zastosowanie kręconych, żłobkowanych kolumn nadaje całości lekkości.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, byśmy umieli mądrze patrzeć!

2024-02-23 09:28

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czas Wielkiego Postu jest czasem uczenia się patrzeć mądrze, szeroko, obiektywnie… To wielkie zadanie dla nas. Czas Wielkiego Postu to również czas uczenia się słuchać dobrych informacji, dobrych ludzi, czytać dobre teksty. Patrzenie na dobro i słuchanie dobrych przekazów przemienia nasze życie, przemienia życie rodziny, społeczeństwa.

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję