Reklama

Niedziela Łódzka

Kochamy swój Kościół

Miłość do Kościoła, mimo niekiedy ciężkich prób, nadal rozpala serca wielu łodzian. Pokazują to choćby wydarzenia takie jak Arena Młodych.

Niedziela łódzka 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kościół

Ks. Paweł Kłys

Wydarzenia z udziałem młodych wzmacniają łódzki Kościół

Wydarzenia z udziałem młodych wzmacniają łódzki Kościół

Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 68) – powiedział św. Piotr do Jezusa. Słowo Chrystusa pozostało w Kościele jako dar dla każdego, kto w Niego uwierzy. W dzisiejszych czasach postępującej sekularyzacji trwanie w Kościele wymaga więcej wysiłku. Szczególnie widać to w archidiecezji łódzkiej, w której statystyki uczestnictwa w życiu religijnym od lat pozostają jednymi z najniższych w kraju.

Jest nadzieja

W 2019 r., czyli przed pandemią i ograniczeniami z nią związanymi, wskaźnik dominicantes, czyli osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w diecezji łódzkiej wynosił 23,6 i był drugim najniższym w Polsce (mniej osób brało udział w niedzielnej Eucharystii tylko w diecezji koszalińsko--kołobrzeskiej). Z kolei wskaźnik communicantes, pokazujący ile osób, które wzięły udział we Mszy św., przystąpiło do Komunii św. wyniósł dla naszej diecezji 11,6%.

Mogłoby się wydawać, że Kościół łódzki jest obumierający. Jednak wydarzenia takie jak Arena Młodych dają pewną nadzieję na jego wzmocnienie. Podczas ostatniej edycji wydarzenia tysiące młodych ludzi zdecydowało się dać świadectwo swojej wiary i wspólnie z abp. Grzegorzem Rysiem pokazać, że darzą Kościół wielką miłością. – To nie jest tak, że Pan Jezus jest tylko na arenie, czy stadionie. Ten sam Pan Jezus, z tą samą mądrością, mocą, a przede wszystkim miłością jest w naszych kościołach, naszych kaplicach na każdej Eucharystii – mówił podczas Areny metropolita łódzki. Tłum rozmodlonych i wielbiących Boga młodych ludzi w mieście takim jak Łódź to dobry powód, by pokochać Kościół.

Dawać świadectwo

Reklama

Innym powodem może być życie św. Siostry Faustyny. Patronka Łodzi, której wspomnienie było niedawno obchodzone była dowodem na to, że pełne zaufanie Bogu jest możliwe i bardzo człowiekowi potrzebne. Wiadomość miłosierdzia, jaką za jej pośrednictwem przekazał Chrystus ludzkości, pozwala zrozumieć miejsce wiary i Kościoła w całym życiu. Kochać Kościół bogaty w tak cenne dary to źródło szczęścia człowieka. Podczas pielgrzymki ul. Piotrkowską, która odbyła się we wspomnienie świętej, wzięło udział wiele osób. Oni również dali świadectwo wiary w Boga i przywiązania do Kościoła.

Kościół w Łodzi wciąż żyje, ale wymaga wzmocnienia. Okazją by go wzmocnić jest zaangażowanie się w jego życie. Warto, by wierni, którym leży na sercu jego dobro, z ufnością dawali świadectwo, jak ważny jest dla nich ich Kościół. Zadbajmy o to, by już na pierwszy rzut oka widać było, że kochamy swój Kościół.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce prowadzi ponad jedną trzecią hospicjów

[ TEMATY ]

Kościół

hospicjum

BOŻENA SZTAJNER

W Polsce działa ok. 150 hospicjów, z czego 121 jest zarejestrowanych w Forum Hospicjów Polskich. Ponad jedną trzecią z tej liczby prowadzi Kościół katolicki. Więcej niż połowa placówek nosi imię lub działa pod patronatem świętych katolickich. Ruch hospicyjny w Polsce został zainicjowany w połowie lat 70. ubiegłego stulecia przez Kościół katolicki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w pływaniu - srebrny medal Masiuka na 50 m stylem grzbietowym

2022-06-25 18:35

[ TEMATY ]

pływanie

PAP/EPA/Tamas Kovacs

Ksawery Masiuk zdobył srebrny medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 m stylem grzbietowym. To pierwsze podium reprezentacji Polski w kończącej się w sobotę imprezie w Budapeszcie. Później w finale na 50 m stylem dowolnym popłynie Katarzyna Wasick.

Masiuk uzyskał w finale wynik 24,49, o jedną setną sekundy gorszy od rekordu kraju, który 17-letni Polak ustanowił w piątkowym półfinale. Wyprzedzili go Amerykanie Justin Ress i Hunter Armstrong, jednak po sędziowskiej analizie pierwszy z nich został zdyskwalifikowany i Armstrong zdobył złoto czasem 24,14. Brąz wywalczył Włoch Thomas Ceccon - 24,51.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję