Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Różaniec ze św. Józefem

Październikowe nabożeństwo ku czci św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi było poświęcone modlitwie różańcowej.

Niedziela sosnowiecka 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

różaniec

nabożeństwo

Piotr Lorenc

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Trąba

Modlitewne październikowe spotkanie – celebrowane każdego 19. dnia miesiąca w Czeladzi-Piaskach – rozpoczęło się od przedstawienia przez ks. proboszcza Józefa Handerka próśb i podziękowań przyniesionych przez wiernych czcicieli do św. Józefa. Następnie kapłan odczytał modlitewne wezwania ku czci ukrytego życia św. Józefa z Jezusem i Maryją.

Kolejnym punktem spotkania był Różaniec św. Józefa. Ksiądz Handerek odmówił także z wiernymi pięć westchnięć do św. Józefa. Całość spotkania zwieńczyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Mariusza Trąby, który wygłosił homilię. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski z przyjaciółmi z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Po liturgii każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy różaniec św. Józefa.

W homilii ks. Mariusz Trąba zaznaczył, że katolicy czczą różaniec, ale często ograniczają się do jego posiadania w domu lub samochodzie. – Historia Kościoła, choćby tylko w XX wieku, pokazuje jednak jak wielkim ratunkiem, pomocą i wsparciem może być modlitwa różańcowa. W tej modlitwie obecny jest św. Józef i to w dwojakiej formie. Po pierwsze jako bohater tajemnic radosnych Różańca św., których opis znajdujemy w Piśmie Świętym, ale także, po drugie, poprzez ludzkie doświadczenie, które było jego udziałem, a które wspominamy i wplatamy w modlitwę kolejnych tajemnic. Święty Józef potrafi pokazać nie tylko, jak Różańcem się modlić, ale i jak przekształcać tę modlitwę w życie pełne łaski – powiedział ks. Mariusz Trąba. I rzeczywiście, rozważając tajemnice radosne Różańca przyglądamy się powołaniu św. Józefa, który opiekował się Maryją i małym Jezusem. Uczył Jezusa modlitwy i pracy, nosił Go na rękach, prowadził do świątyni. Organizował dom dla Świętej Rodziny, szukał z Maryją zaginionego dziecka.

Reklama

Różaniec św. Józefa składa się z 60 paciorków – na pamiątkę 60 lat, które św. Józef przeżył. Różaniec składa się z 15 części, a każda część z 4 paciorków: jednego białego większego i trzech niebieskich mniejszych. Biały paciorek przypomina nam czystość św. Józefa, a trzy niebieskie – jego nieustanne rozmyślanie o rzeczach niebiańskich. Tajemnice poszczególnych części Różańca św. Józefa są takie same, jak Różańca NMP.

Wszystkich czcicieli Oblubieńca Matki Bożej ks. Józef Handerek zaprasza na kolejne nabożeństwo, które odbędzie się 19 listopada w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina jak róża

Czy znamy wiele domów, gdzie rano lub wieczorem cała rodzina klęka do wspólnej modlitwy? Nie jest to dziś częsty obrazek.

Grupa modlitewna Różaniec Rodzin jest jedną ze wspólnot, które działają w oparciu o modlitwę różańcową. Wyróżnia się tym, że zaprasza do tworzenia róż osoby, które praktykują codzienną, wspólną modlitwę całej rodziny. Patronem ogólnopolskiej wspólnoty jest św. Jan Paweł II, który w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae napisał: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Miły sercu. Jubileusz chóru w Łęcznej

2022-07-05 11:19

Grzegorz Jacek Pelica

Od 15 lat w Łęcznej działa chór Cordi est (jest w sercu) pod dyrekcją dr Joanny Ćwirko, adiunkta w katedrze chóralistyki i kształcenia wokalnego UMCS. Zespół tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego z Łęcznej i okolic, którym od kilku lat lokum udziela parafia św. Józefa w Łęcznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję