Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięci ks. Blachnickiego

W Sosnowcu odbyło się multimedialne widowisko słowno-muzyczne Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu.

Niedziela sosnowiecka 44/2021, str. V

[ TEMATY ]

widowisko

Piotr Lorenc

Koncert przypomniał przesłanie ks. Blachnickiego

Koncert przypomniał przesłanie ks. Blachnickiego

Honorowy patronat nad wydarzeniem odbywającym się 14 października w sali widowiskowo-koncertowej „Muza”, sprawował bp Grzegorz Kaszak, który wraz z ks. Markiem Sendkiem – moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, zasiadł w pierwszym rzędzie podczas koncertu.

W tym roku twórca Ruchu Światło-Życie obchodziłby 100. urodziny. Celem wydarzenia było ukazanie osobowości ks. Franciszka Blachnickiego jako wychowawcy młodzieży, animatora, patrioty, którego działalność miała ogromny wpływ na budowanie i wzmacnianie Polski. Zawsze tam, gdzie spotykają się członkowie Ruchu Światło-Życie nie brakuje świadectwa. Tak też było na początku koncertu. Andrzej Dubiel – prezes Fundacji „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury, która wydarzenie zorganizowała, podzielił się z publicznością krótką refleksją na temat swojego życia. – Nie byłoby mojego zaangażowania w obszarze kultury, zaangażowania w promocję polskiej muzyki, polskiej kultury chrześcijańskiej, w organizację koncertów, nie byłoby mojego zaangażowania w rekolekcje Strefa Chwały, nie byłoby też tego dzisiejszego wydarzenia, w ogóle nie byłoby „Muza Dei”, gdyby nie dwa bardzo ważne fundamenty – moja rodzina i Ruch Światło-Życie – powiedział Andrzej Dubiel. Ogromną rolę w jego drodze do ewangelizacji poprzez kulturę odegrał ks. Franciszek Blachnicki. – Ksiądz, który stał się bohaterem tego wydarzenia, nie żyje już od 34 lat, ale jego młody duch i zapał ciągle nas zachęcają do własnej formacji i podejmowania nowych dzieł ewangelizacyjnych. Jego przesłanie jest żywe w naszych sercach po dziś dzień – podkreślił organizator wydarzenia.

Postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego ukazał m.in. krótki film wyświetlony na początku spotkania. Założyciela Ruchu Światło-Życie podczas koncertu przybliżał widzom duet aktorów, Dariusz Kowalski i Leszek Zduń. Odczytywali oni rozważania na temat życia ks. Blachnickiego, a także przytaczali jego słowa, ważne dla ruchu oazowego i całego Kościoła.

Reklama

W czasie koncertu wybrzmiały najważniejsze i najpiękniejsze pieśni korespondujące z życiem ks. Blachnickiego, a przede wszystkim te, które w Ruchu Światło-Życie śpiewał każdy przez wiele lat. – Zebrana publiczność nie pozostawiła wątpliwości, że piosenki te są żywe i znane po dziś dzień. Udowodniła to rozśpiewana sala, a artyści mieli ogromną przyjemność grać i śpiewać ze wsparciem spontanicznego chóru, złożonego z blisko pięciuset głosów – przyznał Andrzej Dubiel.

Za scenariusz i reżyserię spotkania odpowiedzialni byli: Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel i Marcin Pospieszalski, który był także kierownikiem muzycznych wydarzenia. Pozostali artyści, którzy wzięli udział w spektaklu, to: Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Natalia Kawalec, Krzysztof Iwaneczko, Paweł Dusza, Robert Cudzich, Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Tomas Sanchez. Wystąpili także zespół Full Power Spirit, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Joanny Winiarczyk, a także Chór Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem widowiska Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu była również Fundacja Orlen.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla nich Polska była najważniejsza

Niedziela świdnicka 12/2019, str. III

[ TEMATY ]

widowisko

bohaterowie

Szczawno‑Zdrój

Ryszard Wyszyński

Scena zbiorowa patriotycznego spektaklu o dzielnych Polkach w naszej historii

Scena zbiorowa patriotycznego spektaklu o dzielnych Polkach w naszej historii

Losy i dokonania Polek, które na kartach naszej narodowej historii zapisały się jako dzielne Polki, dla których dobro Ojczyzny było najważniejsze, zostały przypomniane w przepięknym poetycko-muzycznym widowisku pt. „Dzielne Polki. U stóp Twoich swe życie złożyłam, Polsko”, który odbył się 4 marca w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju

Organizatorem widowiska było Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” z Wałbrzycha, które przygotowało je z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z zaproszenia na koncert, na który wstęp był wolny, skorzystało wielu mieszkańców i kuracjuszy, którzy zapełnili do ostatniego miejsca przepiękną, neobarokową salę widowiskową Teatru Zdrojowego. Na koncert przybyli m.in. poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, proboszcz szczawieńskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jarosław Żmuda, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, którego urząd przekazał środki na dofinansowanie przygotowania widowiska. W zaprezentowanym programie widzowie poznawali kolejno postaci najsławniejszych Polek, których dokonania i patriotyzm mogą służyć przykładem następnym pokoleniom.

CZYTAJ DALEJ

Abp Urlich: współodpowiedzialność świeckich za Kościół jest faktem

2022-06-30 18:50

[ TEMATY ]

arcybiskup

Francja

Paryż

Wikipedia/Mory Hugo

Nowy arcybiskup Paryża: abp Laurent Ulrich

Nowy arcybiskup Paryża: abp Laurent Ulrich

Choć Kościół powszechny odkrywa dziś wymiar synodalności, we Francji współodpowiedzialność świeckich za Kościół jest już dobrze utrwaloną tradycją. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykański nowy arcybiskup Paryża. Kiedy byłem młody, Kościół zależał od biskupów i księży. Dziś nadal kierują oni Kościołem, ale pojawili się diakoni stali, którzy podejmują odpowiedzialność duszpasterską, a przede wszystkim wielka rzesza świeckich, którym Kościół powierza określoną misję – stwierdził paryski arcybiskup.

Tę przemianę, faktyczną synodalność, odkrył on również w Paryżu. 70-letni Laurent Ulrich zastąpił charyzmatycznego abp. Michela Aupetit, który w grudniu ubiegłego został usunięty z urzędu na skutek medialnej nagonki. Jego zdaniem powierzono mu tę misję ze względu na wieloletnie doświadczenie biskupie, które zdobył w poprzednich diecezjach. W Paryżu, jak przypuszcza, jednym z najważniejszych wydarzeń jego posługi będzie ponowne oddanie do użytku katedry Notre Dame. Jak na razie nie ma wielkich opóźnień, więc można zakładać, że termin ponownego otwarcia w 2024 r. zostanie dotrzymany – uważa abp Urlich.

CZYTAJ DALEJ

Z Warszawy wychodzi 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

2022-07-01 07:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka

38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Pod hasłem "Pokój wam" wyruszy 1 lipca z Warszawy 38. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Będziemy modlić się za osoby uzależnione od alkoholu wypraszając im dar wolności - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 14.30. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję