Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj

Ku czci Matki Bożej Różańcowej

W sanktuarium św. Marii Magdaleny odbył się odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej połączony z Niedzielą Radiową.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2021, str. II

[ TEMATY ]

odpust

Joanna Ferens

Procesja różańcowa wokół sanktuarium

Procesja różańcowa wokół sanktuarium

Sumę odpustową odprawił i wygłosił okolicznościową homilię zastępca dyrektora Katolickiego Radia Zamość, ks. Rafał Kowalczuk, który zwrócił szczególną uwagę na wielką wartość modlitwy różańcowej. – W licznych objawieniach ostatnich dwustu lat Maryja zawsze przychodzi z różańcem w ręku i ma bardzo proste przesłanie. Pierwsze co mówi to „módlcie się na różańcu” i prosi o ducha nawrócenia oraz przemiany życia. Różaniec od samego początku został zaaprobowany i umiłowany przez Kościół, co widać w historiach wielu świętych. Jedno „Zdrowaś Maryjo”, wypowiedziane dobrze i z wiarą potrząsa całym piekłem – mówił proboszcz z Ars św. Jan Maria Vianney.

Na zakończenie uroczystości odpustowych wierni wyszli w procesji różańcowej do czterech ołtarzy ustawionych wokół kościoła, aby w modlitwie różańcowej powierzać parafię, wszystkich wiernych i kapłanów opiece Matki Bożej Różańcowej.

Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej wpisany jest w tutejszą tradycję franciszkańskich odpustów i w Biłgoraju sięga początków XVIII wieku, kiedy to Tomasz Zamoyski sprowadził do Puszczy Solskiej zakon franciszkanów z Zamościa. Dlatego też odpust ku czci św. Franciszka i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej gromadzi co roku rzesze wiernych z Biłgoraja i okolic, którzy wciąż pamiętają o tym, co zrobili franciszkanie dla tych terenów, jak bardzo upowszechnili kult Matki Bożej Różańcowej i jak włączali się w życie mieszkańców na wielu różnorodnych szczeblach życia społecznego i narodowego.

– Parafia nasza i jej dzieje są wyjątkowe, można powiedzieć, że sam Bóg wybrał to miejsce dla siebie i dla pożytku duchowego mieszkających tutaj ludzi. To miejsce jest już na trwale związane z objawieniami św. Marii Magdali, uczennicy samego Chrystusa, zwanej Apostołką Apostołów i równą Apostołom. Serdecznie pozdrawiam wszystkich słuchaczy Katolickiego Radia Zamość, czytelników Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej i zapraszam na wzgórze w Puszczy Solskiej na wyjątkowe spotkanie ze św. Marią Magdaleną – powiedział na zakończenie ks. Witold Batycki.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Matki Bożej Opieki

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2019, str. 2

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Krzysztof Hawro

Procesja eucharystyczna wokół katedry

Procesja eucharystyczna wokół katedry

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Opieki, nazywanej Odwachowską, odbyły się w zamojskiej katedrze

Każdego roku wierni gromadzą się licznie przed Łaskawą Matką Opieki 8 września, kiedy przypada liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku odpust został przeniesiony na sobotę 7 września.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

2022-06-24 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Monika Książek

Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy… W Biblii wielokrotnie mowa jest o pocieszaniu. Temat pociechy powraca raz po raz zwłaszcza u proroków. W proroctwach Izajasza wyróżnia się nawet osobną część, zwaną Księgą Pociechy. Zaczyna się ona od słów: „Pocieszcie, pocieszcie mój lud! - mówi wasz Bóg” (Iz 40,1).

Do tej części Izajaszowego dzieła należą między innymi Pieśni o Słudze Pana – jedne z najważniejszych starotestamentalnych proroctw o Mesjaszu. Przez tego też proroka Pan Bóg wypowiada jedną z najbardziej poruszających obietnic dotyczących pocieszenia: „Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzyście się nad nią smucili, ażebyście ssać mogli aż do nasycenia z piersi jej pociech; ażebyście ciągnęli mleko z rozkoszą z pełnej piersi jej chwały. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów - jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na rękach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę. W Jerozolimie doznacie pociechy»” (Iz 66,10-13).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: rozpoczyna się czwarty dzień X Światowego Spotkania Rodzin

2022-06-25 09:50

[ TEMATY ]

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Org.

Spotkanie z wnukiem błogosławionych małżonków Beltrame Quattrocchi, dyskusja nt. towarzyszenia związkom niesakramentalnym i małżeństwom, w których jeden z małżonków jest niewierzący i Msza św. posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka - to najważniejsze punkty rozpoczynającego się czwartego dnia X Światowego Spotkania Rodzin.

Ostatni pełny dzień spotkania, w którym bierze udział blisko 2000 osób, w tym ok. 100-osobowa grupa Polaków i Polonii, rozpocznie się godzinną adoracją eucharystyczną w Auli Pawła VI. To także moment wytchnienia dla rodzin, które w piątek do późnych godzin wieczornych gościły w kilkunastu parafiach na peryferiach Rzymu. Polacy zebrali się w tym czasie w kościele Santa Maria in Campitelli, gdzie odbył się Wieczór Wdzięczności, przygotowany przez Aldonę i Artura Wiśniewskich, założycieli Fundacji "Tak dla Rodziny", oraz rzymską Polonię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję