Reklama

Wiara

Jezus wybrał Płock

Rok 2021 w Płocku i diecezji to rok jubileuszowych obchodów pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej.

Niedziela Ogólnopolska 45/2021, str. 24

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

św. s. Faustyna Kowalska

Ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku

S. Faustyna Kowalska w Płocku spędziła 2 lata

S. Faustyna Kowalska w Płocku spędziła 2 lata

Siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w swojej klasztornej celi przy Starym Rynku w Płocku, po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie Jezu, ufam Tobie. Kościół płocki wyraża wdzięczność za tę rocznicę i przygotowuje się do kolejnej, już 91.

Święta Siostra Faustyna Kowalska (1905-38) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. zamieszkała w klasztorze w Płocku i spędziła w nim 2 lata.

Po raz pierwszy Jezus Miłosierny objawił się jej 22 lutego 1931 r. Wydarzenie to tak opisała w swym Dzienniczku: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady” (Dz. 47). Objawienie to zapoczątkowało misję św. Faustyny, a mianowicie przypomnienie światu biblijnej prawdy o Bożym Miłosierdziu. Z objawieniem tym wiążą się kult obrazu Jezu, ufam Tobie, Święto Miłosierdzia Bożego (w pierwszą niedzielę po Wielkanocy), Godzina Miłosierdzia – 15.00 oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się obecnie sanktuarium Bożego Miłosierdzia (jego rektorem jest ks. dr Tomasz Brzeziński), a w nim – kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata. Od 2015 r. trwa kompleksowa rozbudowa sanktuarium: kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma oraz muzeum.

Jubileusz 90. rocznicy objawień poprzedziły roczne przygotowania, w myśl hasła: „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus”. W tym czasie zorganizowano wiele akcji o charakterze charytatywnym i edukacyjnym, m.in. akcję „Smak Miłosierdzia”. W jej ramach w ciągu roku rozdano ponad tysiąc paczek osobom żyjącym w trudnych warunkach materialnych. Środki na paczki pochodziły m.in. ze sprzedaży „bułeczek św. Siostry Faustyny”. Na rocznicę ukazały się okolicznościowy znaczek pocztowy, publikacja ze świadectwami pt. Świadkowie Miłosierdzia, pod red. Leszka Skierskiego, i Kalendarz patriotyczny, przygotowany przez Rycerzy Jana Pawła II – sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanowi dla nich centrum duchowe.

Reklama

W roku jubileuszu m.in. trwa akcja „Mocni Miłosierdziem”, czyli comiesięczna modlitwa za małżeństwa i rodziny w kryzysie oraz modlitwa różańcowa za kapłanów w każdy czwartek. Ponadto w ramach przygotowań do 91. rocznicy objawienia Jezusa Miłosiernego wspólnota Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku zaprasza do złożenia Jezusowi duchowego daru. – Dar ten będzie polegał na odmówieniu dziewięćdziesiąt jeden razy Koronki do Miłosierdzia Bożego, modlitwy podyktowanej przez Pana Jezusa św. Siostrze Faustynie. Możemy ją podjąć w dowolnym miejscu i czasie, pamiętając, że za Koronkę odmówioną przed Najświętszym Sakramentem na terenie Polski można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Koronkę można odmówić też w domu, przed obrazem Jezusa Miłosiernego – informuje s. Diana Kuczek ZMBM, przełożona płockiego klasztoru.

Chętni mogą posłużyć się folderem dostępnym na stronie: www.milosierdzieplock.pl . Można w nim określić intencję, w jakiej ktoś chce się modlić, oraz wpisać datę i miejsce odmówienia poszczególnych koronek. Folder, po wypełnieniu, należy wysłać na płocki adres zgromadzenia (podany w folderze) przed 22 lutego 2022 r. Foldery zostaną złożone u stóp Jezusa Miłosiernego w czasie uroczystej Eucharystii w 91. rocznicę objawienia, czyli 22 lutego 2022 r.

2021-11-02 13:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda życie w piekle?

Widziała je i opisała w Dzienniczku św. Faustyna Kowalska

Święta Maria Faustyna Kowalska, wizjonerka i mistyczka, w swoich widzeniach obcowała z duszami czyśćcowymi, świętymi, aniołami czy samym Jezusem Chrystusem. Przeżycia te zostały spisane w Dzienniczku, który stanowi dla nas cenne źródło informacji na temat tego, jak będzie wyglądać życie człowieka po śmierci. Pytania o to intrygują ludzkość od wieków. Dowodem są powstałe na przełomie epok dzieła literackie, w których podejmowano próbę uchylenia rąbka tajemnicy. Ciekawość ta rośnie wraz z przybliżaniem się do schyłku życia albo koniecznością konfrontowania się z ciężką czy nieuleczalną z punktu widzenia medycyny, chorobą. Gdy towarzyszyłem ludziom terminalnie chorym, zauważyłem, że strach przed śmiercią najczęściej jest determinowany jakimś podświadomym lękiem przed konsekwencjami grzesznego życia i obawą przed surowym, sprawiedliwym, jurydycznym Bogiem. Orędzie Siostry Faustyny ma nam przybliżyć prawdziwy obraz Boga, który jest czystą miłością i miłosierdziem.

CZYTAJ DALEJ

Iść drogą Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Thomas Reimer/Fotolia.com

Pójście za Jezusem – to temat przewodni czytań tej niedzieli. Chodzi o to, aby człowiek szedł za Jezusem, by realizował Jego plan. Tymczasem niekiedy zachowujemy się tak, jakby to Jezus miał iść za nami i pomagać nam w naszych zamierzeniach. Oczywiście, możemy i powinniśmy prosić Boga, aby błogosławił nam na naszej drodze, trzeba się jednak pytać, czy rzeczywiście szukam woli Bożej, by ją pełnić, czy też próbuję ją naginać do własnych wyobrażeń. To Bóg ma być w centrum, a nie my. Pójście za Jezusem kojarzy się dziś z kapłaństwem lub życiem zakonnym. Niewątpliwie są to szczególne powołania w Kościele, ale przecież Chrystus jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi, a zatem zaprasza wszystkich, aby za Nim szli. Ewangelizacja nie polega w gruncie rzeczy na niczym innym niż na przekonywaniu, że Jezus Chrystus jest drogą do Boga Ojca, do życia wiecznego. Refren Psalmu: „Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem” odnosi się do wszystkich ludzi. Chrzest św. można by nazwać sakramentem „pójścia za Jezusem”. Małe dziecko uczy się stawiać pierwsze kroki, ale dzięki wierzącym rodzicom, wspólnocie parafialnej uczy się też chodzić za Chrystusem, robi niezdarnie pierwszy znak krzyża, odmawia pierwsze modlitwy. Dzisiejsze czytania wskazują na potrzebę radykalizmu, który przejawia się m.in. w tym, że zostawiamy bez wahania rzeczy, którymi zajmowaliśmy się do tej pory, by pójść nową drogą. Historie świętych pokazują tego rodzaju radykalne wybory. Wielu pozostawiło dom, dobra materialne, najbliższych, aby zająć się głoszeniem Ewangelii, działaniami na rzecz ubogich. Ale nawet jeśli nasze powołanie jest inne, to warto się rozejrzeć, czy nie powinniśmy czegoś zdecydowanie porzucić, by móc być np. lepszym małżonkiem, ojcem, matką, nauczycielem, lekarzem, urzędnikiem. Radykalizm ewangeliczny przejawia się nie tylko w spektakularnych czynach – może powinien być elementem zwyczajnego, codziennego życia. Na radykalne pójście za Jezusem składa się trud każdego dnia, wierność w małych rzeczach. Św. Paweł w Liście do Galatów stwierdza: „Zostaliście powołani do wolności”. To bardzo ważne, gdyż pójście za Jezusem może się błędnie kojarzyć ze swoistym zniewoleniem, wypełnianiem wielu przykazań i przepisów. Tymczasem uczeń Jezusa doświadcza prawdziwej wolności, która polega na postępowaniu według ducha, a nie na zaspokajaniu pożądań ciała. Nie jest targany żądzami, które go zniewalają, ale ożywiony miłością potrafi służyć innym. Droga Jezusa to droga wolności.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za życie bł. Edmunda Bojanowskiego

2022-06-25 17:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. Edmund Bojanowski

Episkopat News

Na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za życie i działalność bł. Edmunda Bojanowskiego z modlitwą o jego kanonizację z udziałem sióstr służebniczek, których był założycielem, oraz świeckich, dla których jest on inspiracją w działalności społecznej i charytatywnej. Trwa rok jubileiszowy z okazji 150. rocznicy śmierci tego działacza społecznego i kulturalnego, wychowawcy i patrioty. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

O tym, że bł. Edmund Bojanowski długo przed Soborem Watykańskim II realizował w praktyce soborową naukę o apostolstwie laikatu przypomniał w homilii abp Adrian Galbas, przewodniczący Komisji ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję