Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Geografia misyjna

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów jeszcze do niedawna swoimi kompetencjami obejmowała takie kontynenty jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa. Dziś terytorium misyjnym stała się także Europa. Podkreślił to w przededniu niedzieli misyjnej kard. Luis Antonio Tagle (na zdjęciu), szef misyjnej dykasterii.

Coraz wyraźniej przebija się do świadomości Kościoła to, że jego centrum znajduje się już nie na bogatej Północy, ale na biednym Południu.

REPORT
Papież nie zwalnia

Nie sprawdziły się przewidywania komentatorów, że Franciszek przez swój wiek i niedawną poważną operację przystopuje i zrezygnuje z dalekich podróży. Spekulowano również na temat stosunku Ojca Świętego do rządzących na Węgrzech polityków. Media głównego nurtu przy okazji krótkiej wizyty papieża na Węgrzech we wrześniu z okazji Kongresu Eucharystycznego próbowały wmówić ludziom, że powodem jest niechęć Franciszka do premiera Węgier Viktora Orbána. Kłam tym stwierdzeniom zadają słowa samego Ojca Świętego, który w wywiadzie dla argentyńskiej agencji prasowej Télam zaznaczył, że w planach na 2022 r. ma wiele pielgrzymek, a na pierwszym miejscu wymienił dalekie Kongo i właśnie Węgry. Poza tym Franciszek chciałby odwiedzić Papuę-Nową Gwineę i Timor Wschodni, które również nie należą do najbliższych lokalizacji. Ojciec Święty chce w ten sposób „nadrobić zaległości” spowodowane pandemią. Przez niemal 9 lat swojego pontyfikatu zdążył już odwiedzić 54 państwa.

IL SISMOGRAFO
Węgrzy dla kościołów

Węgierski rząd przyjął niedawno program wsparcia dla niemal 2 tys. miejsc kultu religijnego: kościołów, świątyń i synagog. Ekipa Viktora Orbána chce na to przeznaczyć 70 mln euro. Spośród miejsc kultu, które mają być restaurowane, większość znajduje się na Węgrzech, ale część leży poza granicami kraju. Według dziennikarzy, Węgrzy chcą wspomóc kwotą ponad 4 mln euro restauracje 69 świątyń katolickich, 25 reformackich, 6 greckokatolickich i jednej synagogi na terytorium południowej Słowacji. W związku z tym na Słowacji rozszalała się mała burza, bo rząd – w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury – dowiedział się o zamiarach Węgrów z... lokalnej prasy. Słowaccy politycy oburzyli się na te działania – w przeciwieństwie do przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy podkreślają, że państwo słowackie nie chce pomagać Kościołowi w utrzymaniu nie tylko kościelnych, ale także narodowych dóbr kultury.

Reklama

KNA
Z igły widły

Benedykt XVI napisał list kondolencyjny po śmierci swojego bliskiego kolegi – niemieckiego cystersa Gerharda Winklera. W liście papież emeryt wspomniał, że on także wkrótce przejdzie do nowego, lepszego życia. Pół zdania wystarczyło, żeby zrobić aferę i wysnuć wniosek, że Benedykt XVI ma już dość życia na ziemi. Insynuacje te musiał prostować abp Georg Gänswein. Podkreślił, że papież senior jest pełen radości życia. Mimo fizycznych ograniczeń, które wynikają z podeszłego wieku, nadal ma jasny umysł i na pewno nie jest zgorzkniałym, zmęczonym życiem starcem.

The Pillar
Co by było gdyby?

W ostatnich miesiącach narasta napięcie wokół Tajwanu, który Chiny traktują jako swoje wewnętrzne terytorium. Praktycznie codziennie Chińczycy urządzają wojskowe prowokacje, z naruszaniem przestrzeni powietrznej Tajwanu włącznie. Część politologów przewiduje, że to element przygotowań do inwazji na wyspę. Dla Watykanu może to być problem, bo z jednej strony jest praktycznie jedyną światową potęgą, która utrzymuje pełne relacje dyplomatyczne z Tajwanem, a z drugiej – Stolicy Apostolskiej zależy również na relacjach z ChRL, czego przykładem jest podpisanie w 2018 r. kontrowersyjnego porozumienia z Xi Jinpingiem. Komentatorzy przewidują, że warunkiem nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych z ChRL będzie zamknięcie nuncjatury w Tajpej. Co zatem zrobiłby Watykan, gdyby wydarzyło się najgorsze? Analitycy uważają, że prawdopodobnym scenariuszem byłoby milczenie, jak w przypadku traktowania przez państwo chińskie Ujgurów czy sytuacji w Hongkongu.

2021-11-02 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze publiczne zostaną wznowione w Austrii 15 maja

[ TEMATY ]

prasa

Austria

zagraniczna

koronawirus

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Sebastiam Kurz wydał obwieszczenie podczas konferencji prasowej w Wiedniu w południe czasu lokalnego 21 kwietnia.

Ojciec Peter Schipka, sekretarz generalny konferencji biskupów austriackich, potwierdził, że liturgie

CZYTAJ DALEJ

São Paulo: zmarł kard. Claudio Hummes

2022-07-04 18:02

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

W São Paulo zmarł w wieku 87 lat kardynał Claudio Hummes emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Były przewodniczący Konferencji Eklezjalnej Amazonii. Był uważanym za jednego z wielkich elektorów papieża Franciszka. Kardynał został zarażony wirusem Covid 19, a następnie musiał zmierzyć się ze skomplikowaną fazą następstw tej infekcji.

Przyszły kardynał urodził się 8 sierpnia 1934 w mieście Montenegro (archidiecezja Porto Alegre na południu Brazylii) w rodzinie emigrantów niemieckich. Na chrzcie otrzymał imiona Cláudio Aury Affonso. 1 lutego 1952 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów; OFM), odbywając formację w seminarium i kolegiach swego zakonu. 3 sierpnia 1958 przyjął święcenia kapłańskie a w rok później wyjechał na dalsze studia na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie (1959-63).

CZYTAJ DALEJ

Do papieskiej kalwarii

2022-07-05 12:39

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kalwaria Zebrzydowska

archidiecezja częstochowska

Foto Fax

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 r.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w 38. pielgrzymce wiernych archidiecezji częstochowskiej do „papieskiej” Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycyjnie, na przełomie lipca i sierpnia, wierni archidiecezji częstochowskiej udają się do Kalwarii Zebrzydowskiej – miejsca szczególnego dla św. Jana Pawła II, do którego pielgrzymował najpierw jako dziecko, później jako ksiądz, biskup, kardynał, a wreszcie dwukrotnie jako papież. W tym roku szczególnymi intencjami będą: modlitwa o pokój serca i radość dzięki wierze oraz prośba o pokój w Europie i na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję