Reklama

Książka

Prawda w oczy

Requiem dla nikogo
Złatko Enew

Wielu mogło to umknąć, bo o sprawie media masowe w PRL nie informowały; nie dlatego, że Bułgaria to peryferie Europy, wszak mówiono o tym w Radiu Wolna Europa, w Głosie Ameryki, a także pisano w Bibule; problem był ważny i dojmujący. Przymusowa asymilacja Turków mieszkających głównie na południowych rubieżach kraju, rozpoczęta przez reżim komunistyczny w latach 70., ale prowadzona z całą mocą od połowy lat 80. XX wieku, nie miała w sobie nic z kobiety. Wynarodawianie ponad 1 mln ludzi było brutalne i bezwzględne; nic dziwnego, że rany ofiar bolą do dziś, a „prawdziwi” Bułgarzy nie chcą do tego wracać. Metodami bułgaryzacji były: przymusowa zmiana imion i nazwisk, zakazanie używania słów „Turek”, „turecki” itp., likwidacja odrębnego szkolnictwa, masowe aresztowania i zabójstwa... Lektura powieści mieszkającego w Niemczech Złatka Enewa jest dla ludzi o mocnych nerwach. To jego pierwsza poważna literacka próba zmierzenia się z tym tematem. Próba w Bułgarii zupełnie przemilczana.

2021-11-02 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję