Reklama

Niedziela Częstochowska

Na nasz wspólny pożytek

Kowalowiec, dzielnica Radomska, był przed wojną wioską, ale wraz z postępującą industrializacją osiedlało się tutaj coraz więcej ludzi.

Niedziela częstochowska 45/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Ks. Paweł Kula, proboszcz parafii

Ks. Paweł Kula, proboszcz parafii

Zaistniała potrzeba objęcia ich opieką duszpasterską. Efektem tych zmian jest obecna parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tamtych czasów pozostał parafialny budynek łączący plebanię z kaplicą, w której zachowały się skromne witraże i krucyfiks – patyna czasu nadała mu nie tylko sentymentalną moc.

Ważną postacią historii Kowalowca jest ks. Karol Kościów. Przeżył gehennę Dachau i – jak sam o tym mówił – został cudownie uratowany. Obiecał sobie i Panu Bogu, że jako wotum wdzięczności wybuduje tutaj kościół. Pragnął, by nosił on wezwanie św. Józefa. Opatrzność zdecydowała jednak inaczej.

Po początkowej zgodzie na rozpoczęcie budowy w 1957 r. władze komunistyczne zaczęły się wycofywać z tej decyzji. Na domiar złego starały się przez teren kościelny poprowadzić ulicę. Ksiądz Kościów wraz z gorliwymi wiernymi na wytyczonej drodze postawił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Robotnicy, którzy z polecenia władz mieli zdemontować statuę, odmówili, kiedy ją zobaczyli. Pamiątką zwycięstwa parafian jest istniejąca do tej pory, nomen omen, ul. Malutka i nazwa parafii. Ksiądz Kościów zmarł w 1987 r., na kilkanaście miesięcy przed ukończeniem budowli, i został pochowany na jej terenie.

Reklama

Obecny gospodarz ks. Paweł Kula kontynuuje dzieło poprzedników. Odnowione zostało prezbiterium, wstawiono nowe witraże i odrestaurowano obrazy ze starej kaplicy. Jak podkreśla proboszcz, wszystko to dzięki pracy i ofiarności parafian. Szczególną jednak troską duszpasterza jest walka o powrót wiernych do praktykowania wiary po covidowej izolacji. – Troszkę się to udaje, jeżeli chodzi o ludzi starszych. Gorzej jest z dziećmi i młodzieżą. Trzeba bardzo się starać, żeby przypomniały sobie drogę do kościoła. Musimy się umacniać jako wspólnota parafialna – przekonuje proboszcz radomszczańskiej parafii.

Kapłan jest dumny z pięciu bardzo prężnie działających grup Żywego Różańca, które omadlają wszystkie sprawy parafii i wiernych. – Po to jest wspólnota wiary. Tutaj jest szczególne miejsce, które jest mieszkaniem Pana Boga, wybranym przez Niego. Do świątyni na Kowalowcu zawsze można przyjść i się wypłakać. Mamy przecież całodzienną kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu – zachęca ks. Paweł Kula. A na pytanie, jaki powinien być ksiądz, odpowiada skromnie: – Normalnym wobec ludzi. Ja jestem niczym bez parafian, a parafianie bez księdza też by pewnie mniej znaczyli. Tak mi się wydaje.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym żyje parafia Szczekociny?

Niedziela kielecka 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii Szczekociny

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Modlitwa i wspólne bycie razem budują wspólnotę, w której niemałym zaangażowaniem – ku radości duszpasterzy w niej pracujących – wykazuje się młode pokolenie, biorąc udział w różnych formach ewangelizacji.

W parafii św. Bartłomieja przyjęły się różne inicjatywy modlitewne – mówi ks. kan. Jan Jagiełka, proboszcz. W pierwszą środę miesiąca w kościele czciciele św. Józefa gromadzą się na nabożeństwie do patrona rodzin. Natomiast w drugą środę sprawowane jest nabożeństwo do Ducha Świętego. W czwartki wspólnota podczas adoracji pamięta o powołanych i modli się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2022-06-21 10:08

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba wręczył neoprezbiterom dekrety z nominacjami na ich pierwsze parafie. Jedenastu księży, którzy zostali wyświęceni 4 czerwca br., obejmie nowe placówki 20 sierpnia.

20 czerwca 2022 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 13 sierpnia 2022 r., a nowi księża wikariusze 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o zmianach personalnych w parafiach zostaną przekazane po objęciu placówek przez nowych proboszczów i wikariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: wspieramy polskie rodzinne gospodarstwa rolne

2022-06-25 11:50

Katarzyna Cegielska

Tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zapewnić właściwą produkcję żywności - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w Toruniu. Mamy różne możliwości, by takie gospodarstwa rolne wesprzeć - dodał.

W sobotę w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się konferencja "Bezpieczeństwo gospodarcze", z udziałem m.in. prezesa PiS, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Uczestniczy w niej także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję