Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Młode serca, które biją dla Ojczyzny

To młodzież z Nowego Sącza będzie reprezentować diecezję tarnowską na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej Śpiewam mojej Ojczyźnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedziela małopolska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

patriotyzm

piosenka

pieśni patriotyczne

patriotyczny

Archiwum szkoły

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

W Sali Koncertowej Zamku Królewskiego 13 listopada w Warszawie wystąpią soliści i zespoły z 15 polskich diecezji. Ze wszystkich zgłoszonych grup z diecezji tarnowskiej do udziału w patriotycznym koncercie wybrano uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Docenieni

Celem cyklicznego spotkania muzycznego jest m.in. popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych przez dzieci, młodzież i dorosłych, a w tym roku – również kontynuowanie obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na deskach sceny Zamku Królewskiego stanie 5 uczniów z nowosądeckiej szkoły mundurowej. Jej dyrektor Sławomir Szczerkowski nie krył radości z takiej decyzji rady konkursowej: – Cieszymy się, że nasza młodzież została doceniona. Wierzymy, że wpływ na ten wybór miały wcześniejsze działania podejmowane przez naszą szkołę. Młodzież odwiedza m.in. sądeckie hospicjum i umila pobyt jego podopiecznym poprzez organizowanie patriotycznych spotkań muzycznych. Podobne koncerty organizujemy również dla seniorów z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, na terenie której znajduje się nasza szkoła.

To będzie przygoda

Opiekę nad grupą zdolnej młodzieży objęła Anna Wantuch, katechetka. Uczniowie zaśpiewają dwie pieśni: Wrzosy oraz Hymn Sybiraków, który jednocześnie jest hymnem ich szkoły. – Jesteśmy szczęśliwi, że spośród 4 zaproponowanych przez nas utworów, wybrano dla nas hymn sybiracki. To będzie ciekawe doświadczenie – śpiewać hymn szkolny, tak ważny dla nas, w stolicy, na Zamku Królewskim – mówi p. Wantuch.

– Cieszy też to, że uczniowie nie tylko wystąpią przed publicznością i będą reprezentować szkołę, ale również odwiedzą szczególne miejsca w Warszawie ważne dla historii Polski. 11 listopada weźmiemy udział w uroczystościach związanych z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje nauczycielka. Z takiej możliwości cieszą się również uczniowie: – Jesteśmy zadowoleni, że poza występem możemy zwiedzić miejsca, które nie każdy z nas widział – mówi Zuzanna Malarz z klasy maturalnej. Zapytana, dlaczego obrała taką drogą i czym dla niej jest patriotyzm, odpowiedziała: – Większość z nas poszła do szkoły mundurowej ze względów patriotycznych. Myślimy o przyszłości z mundurem. Włączamy się w takie działania jak np. koncert Śpiewam mojej Ojczyźnie, bo chcemy świadczyć o tym, że młodzież nie siedzi tylko przed komputerami, ale angażuje się w działalność kulturalną, społeczną, dobroczynną… A Polska to mój kraj, za którym będę stać murem.

Reklama

Oprócz Zuzanny Malarz, w Zamku Królewskim diecezję tarnowską i Nowy Sącz będą reprezentować: Karolina Szota, Maciej Zielonka, Artur Wójcik i Piotr Ciapała. Młodzi wystąpią w strojach wojskowych podhalańskiej jednostki strzeleckiej.

Koncert, organizowany przez Akcję Katolicką we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, otrzymał patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Całość wydarzenia zostanie wyemitowana 14 listopada na stronie Akcji Katolickiej w Polsce.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy razem

Niedziela Ogólnopolska 33/2016, str. 47

[ TEMATY ]

Polska

patriotyzm

Polska

gashgeron/pl.fotolia.com

Naród nasz spaja od wieków religia katolicka. Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że kto w nią uderza, rozbija naszą jedność.

Najpierw w Warszawie udany szczyt NATO, zabezpieczający naszą wschodnią flankę. Oczy całego świata zwrócone były na Polskę. Następnie główne wydarzenie – wizyta papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie i Krakowie. Zaraz potem uroczyste obchody w Warszawie z okazji kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Społeczeństwo polskie ogarnął podniosły nastrój. Po prostu chcieliśmy być razem. Zauważalny był prawdziwy duch jedności narodowej. Bynajmniej nie tej fasadowej z czasów PRL-u. Nie najważniejsze są też obliczenia, czy wizyta Papieża zgromadziła setki tysięcy, milion czy dwa miliony wiernych, ani także statystyczne obliczenia tysięcy polskich patriotów zebranych 1 sierpnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Miliony rodaków oglądały w telewizji te wydarzenia, słuchano transmisji radiowych, realnie w nich uczestnicząc. Wywieszano narodowe i papieskie flagi. Papież, biskupi, księża, zakonnice, prezydent z małżonką, pani premier, ministrowie i wreszcie zwykli obywatele, czyli ludzie mieszkający w Polsce, oraz przyjezdni, dużo przyjezdnych. Dawno już tak nie było. To bardzo cieszy, ale oczywiście nie wszystkich. Przeszkadza m.in. tym, którzy sądzili, że są dozgonną wyrocznią i sumieniem narodu.

CZYTAJ DALEJ

Światowe Spotkanie Rodzin: do formacji małżeństw potrzebujemy nowego pokolenia księży

2022-06-24 19:09

[ TEMATY ]

księża

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Adobe Stock

Do formowania małżeństw „potrzebujemy nowego pokolenia księży i seminarzystów” - powiedział ks. Fabio Rosini podczas Światowego Spotkania Rodzin w Watykanie. Dyrektor duszpasterstwa powołaniowego diecezji rzymskiej zwrócił uwagę, że problemem jest „przeintelektualizowana idea formacji”.

Podkreślił, że kto prowadzi przygotowanie do małżeństwa, musi jasno widzieć jego cel, jakim jest budowanie Kościoła, które jest powołaniem każdego ochrzczonego. Jeśli będziemy formować księży-primadonny lub, jeszcze gorzej, księży-funkcjonariuszy, to nie będą oni mogli przysłużyć się formacji chrześcijańskiej, bo po prostu sami jej nie przeszli.

CZYTAJ DALEJ

Synod jest laboratorium chrześcijańskiego rozeznawania - rozmowa z bp. Piotrem Jareckim

2022-06-25 09:41

[ TEMATY ]

synod

bp Piotr Jarecki

Łukasz Krzysztofka

Biskup Piotr Jarecki

Biskup Piotr Jarecki

"To jest specyficzny koniec, który powinien być nowym początkiem" - mówi w wywiadzie bp Piotr Jarecki w związku z zakończeniem diecezjalnego etapu synodu w Archidiecezji Warszawskiej. Jeżeli byśmy powiedzieli, że kończymy wraz z opracowaniem dokumentu syntetycznego to synod nie miałby większego sensu - wskazał warszawski biskup pomocniczy w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Przemysław Śliwiński, Anna Wojtas (BPAW): Dziś w Archidiecezji Warszawskiej zakończenie etapu diecezjalnego synodu. Kiedy startowaliśmy, Archidiecezja zapowiadała: “chcemy cię wysłuchać, zachęcamy, wypowiedz się”. Co Kościół warszawski usłyszał?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję