Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszowskie słowiki świętowały

Działający przy rzeszowskiej katedrze Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses obchodził uroczyście – spóźniony z powodu pandemii o rok – jubileusz 35-lecia.

Niedziela rzeszowska 45/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

Piotr Reszko

Chór Pueri Cantores Resovienses podczas jubileuszowego koncertu w katedrze rzeszowskiej

Chór Pueri Cantores Resovienses podczas jubileuszowego koncertu w katedrze rzeszowskiej

Rzeszowskie słowiki założone w 1985 r. przez Urszulę Jeczeń-Biskupską, a od 2015 r. prowadzone przez znakomitego dyrygenta i pedagoga Marcina Florczaka, to w obecnej chwili prawdziwy fenomen na polskiej mapie chórów chłopięco-męskich. Chór zrzeszony jest w Polskiej Federacji Pueri Cantores, która propaguje ideę tworzenia chórów chłopięcych i chłopięco-męskich, wspiera je i inspiruje w działalności muzycznej, liturgicznej, religijnej, kulturowej i wychowawczej.

Mimo prawie dwuletniej przerwy w regularnych próbach zespół Pueri Cantores Resovienses nadal liczy blisko 100 chórzystów, których w komplecie mogliśmy podziwiać w trakcie koncertu. Na program występu przygotowanego z okazji jubileuszu złożyło się wiele utworów wykonanych w pełnym składzie m.in. Alleluja Gordona Young’a czy Da Pacem, Domine Dominika Lasoty. Wystąpili również soliści: znany rzeszowski tenor Jacek Ścibor, wychowanek zespołu baryton Jakub J. Kołodziej oraz aktualni członkowie chóru: Bartosz Czarnecki, Marceli Kyc i Tomasz Nowak. Akompaniowali na fortepianie: Marcin Kasprzyk, Maksymilian Rogóż i Marceli Kyc. Koncert prowadził Bartosz Rułka, który również przez krótki czas był związany z chórem.

Niezwykłość chóru katedralnego polega też na tym, że jego działalność zawsze była i jest oparta wyłącznie na bezinteresownej, wolontariackiej pracy całej chóralnej społeczności. Należą do niej przede wszystkim sami śpiewacy i ich rodzice, duchowni – opiekunem jest ks. prał. Krzysztof Gołąbek, a duszpasterzem ks. Julian Wybraniec – i członkowie Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego działającego na rzecz chóru. Osoby szczególnie zaangażowane w ciągu ostatnich sześciu lat zostały uhonorowane pamiątkowymi statuetkami.

Uroczystości rocznicowe były zaplanowane na 2020 r., jednak z powodu pandemii zostały przeniesione na kolejny rok. Czas ten wykorzystał zespół redakcyjny, któremu przewodniczył prezes Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego i zarazem aktywny członek chóru Stanisław Żyracki na przygotowanie albumu opisującego wydarzenia i dokonania chóru w latach 2015-20. Ta ponad 250-stronicowa książka ilustrowana zdjęciami z koncertów, uroczystości, prób, obozów i innych wyjazdów chóru, stanowi wspaniałą pamiątkę dla chórzystów i sympatyków zespołu.

Reklama

Chór to nie tylko zespół muzyczny, ale przede wszystkim społeczność chłopców i mężczyzn, którzy połączeni wspólną pasją spędzają razem czas w trakcie licznych wyjazdów i spotkań. To także miejsce, gdzie nawiązują się nowe przyjaźnie i kształtują się młode charaktery. Chłopcy odbierają nieprzeciętną edukację muzyczną, kulturalną, historyczną i patriotyczną przekazywaną w duchu wartości religii katolickiej.

Na kanale YouTube chóru będzie wkrótce dostępne nagranie z jubileuszowego koncertu, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór „Śląska” zaprasza

[ TEMATY ]

chór

zespół

Przemysław Caban

23 czerwca br. w siedzibie Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29, Katowice) odbędzie się nabór uzupełniający do chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kandydatki i kandydaci w wieku od 18 do 30 roku życia są proszeni o przygotowanie wybranego przez siebie utworu muzyki klasycznej: arii lub pieśni oraz utworu ludowego - mile widziany repertuar ZPiT „Śląsk”. Początek przesłuchań o godz. 12:30.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago

2022-07-04 19:48

[ TEMATY ]

USA

śmierć

Stock.Adobe

Nieznany sprawca zaczął strzelać w poniedziałek na trasie parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago. Gubernator stanu Illinois przekazał, że postrzelonych zostało co najmniej dziewięć osób. Według mediów dwie osoby zginęły.

"Policja Highland Park reaguje na incydent w centrum Highland Park. Fourth Fest (parada z okazji święta) została odwołana" - napisały władze miasta na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję