Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył Bogu i Ojczyźnie

Dzięki Stowarzyszeniu Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość odsłonięto tablicę upamiętniającą o. Serafina Wojciecha Szulca, siemonianina, uczestnika powstania styczniowego.

Niedziela sosnowiecka 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

powstaniec

upamiętnienie

Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski

Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski

Zakonnik o. Serafin Wojciech Szulc był kapelanem wielu oddziałów powstańczych, orędownikiem niepodległości Polski, patriotą, który dobrze zasłużył się Bogu i Ojczyźnie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej rozpoczęła się w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Siemoni, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Wyjadłowski. On też poświęcił tablicę. Jej odsłonięcia dokonała wójt gminy Bobrowniki Małgorzata Bednarek. Tablica została ufundowana na wniosek prezesa Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Dariusza Jurka przez Stowarzyszenie Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość. Otwierając uroczystości prezes tego stowarzyszenia Joanna Waler powitała wszystkich uczestników, m.in.: proboszcza parafii, władze gminy Bobrowniki, radną Sejmiku Śląskiego Jadwigę Baczyńską, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusza Nawrota, prezesa Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przedstawicieli Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino, przedstawicieli stowarzyszenia „Szaniec 1863”, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, strażaków oraz dyrekcję Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgromadzeni uczestnicy tej niecodziennej uroczystości wysłuchali okolicznościowego przemówienia prof. Dariusza Nawrota o przebiegu powstania styczniowego z 1863/1864 r. oraz innych zrywów ludności Zagłębia Dąbrowskiego. Natomiast prezes Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego Dariusz Jurek przybliżył biografię o. Serafina Wojciecha Szulca i kulisy powstania pamiątkowej tablicy.

– „Za tą górą wznosi się chatka włościańska, w której się rodziłem i gdzie mnie moja ukochana kołysała matka w czasie, kiedy na ziemi naszej rozlegały się strzały wielkiego boju za niepodległość Polski. Cóż to za łaska i szczęście, że dzisiaj powracając w moje rodzinne strony, zastałem na nich nowy, wielki bój za świętą sprawę, że tu po raz pierwszy ze łzą rozkoszy w oku powitałem białego orła, tu na tej ziemi krakowskiej, obfitej w pamiątki narodowe, w rycerskie dzieła ojców naszych (...)”. To są słowa Serafina Wojciecha Szulca, które w swoim przemówieniu wygłosił 8 lutego 1863 r. w Dąbrowie Górniczej, dzień po zwycięskim boju o Sosnowiec, a góra, o której mowa to oczywiście Góra św. Doroty, czyli popularna „Dorotka”. Wojciech Szulc urodził się w Siemoni 16 kwietnia 1831 r., czyli w tym roku obchodzimy 190. rocznicę jego urodzin. Później, już w klasztorze, przyjął także imię zakonne Serafin. Należał do grupy młodych księży i zakonników, polskich patriotów, którzy na wieść o wybuchu powstania styczniowego bez wahania porzucali swoje dotychczasowe zajęcia po to, aby włączyć się do tego niepodległościowego dzieła, służąc insurgentom opieką duchową i pełniąc dodatkowo różnorodne funkcje powstańcze – mówił Dariusz Jurek. – Lecz dzisiaj, tu i teraz przywracamy pamięć o Bohaterze Narodowym z czasów powstania styczniowego, urodzonego tu, w Siemoni, waszego krajana. Bądźcie z niego dumni, chwalcie się i opiekujcie się tym miejscem. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia i wszystkim, którzy w nim uczestniczą serdecznie dziękuję – dodał.

Eucharystię i uroczystości uświetniły poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” KWK „Jowisz”, Duszpasterstwa Ludzi Pracy Zagłębia Dąbrowskiego im. Księdza Jerzego Popiełuszki (obłożony przez pielgrzymów caminowych), Powstańców Styczniowych z Łaz (obłożony przez Stowarzyszenie „Szaniec 1863”), a także KGW, OSP oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na koniec uczniowie szkoły złożyli pod tablicą kwiaty, a Koło Gospodyń Wiejskich zainicjowało Rotę.

2021-11-03 07:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Znany biblista w 43. rocznicę pierwszego lotu do Izraela: Był to najpiękniejszy czas w moim życiu

2022-07-04 20:01

[ TEMATY ]

Izrael

ks. prof. Waldemar Chrostowski

polskifr.fr

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

Dziś mijają dokładnie 43 lata od czasu, kiedy po raz pierwszy przybyłem do Tel Awiwu i stąd na studia na Uniwersytecie Hebrajskim i Papieskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie (…). Przede mną natomiast były dwa semestry nauki. Był to najpiękniejszy czas w moim życiu, najpiękniejszy pobyt – powiedział portalowi polskifr.fr ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, znany biblista i teolog, który 4 lipca br. udał się do Ziemi Świętej, dokładnie 43 lata po pierwszym locie do Izraela.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że po upływie 43 lat rzeczywistość znacząco się zmieniła. „Był to zupełnie inny czas. Podróż była z Warszawy najpierw do Bukaresztu; tam nocleg i właśnie dzisiejszego dnia z Bukaresztu samolotem Rumuńskich Linii Lotniczych, bo to były chyba jedyne linie lotnicze, które w czasach tzw. demokracji ludowej latały do Tel Awiwu, właśnie przyjechałem tutaj” – zaznaczył w rozmowie teolog i biblista.

CZYTAJ DALEJ

Miły sercu. Jubileusz chóru w Łęcznej

2022-07-05 11:19

Grzegorz Jacek Pelica

Od 15 lat w Łęcznej działa chór Cordi est (jest w sercu) pod dyrekcją dr Joanny Ćwirko, adiunkta w katedrze chóralistyki i kształcenia wokalnego UMCS. Zespół tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego z Łęcznej i okolic, którym od kilku lat lokum udziela parafia św. Józefa w Łęcznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję