Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W kręgu muzyki

Reprezentacyjna orkiestra Sosnowca ma nowego opiekuna duchowego, został nim ks. Gerard Małodobry.

Niedziela sosnowiecka 45/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kapelan

orkiestra

Piotr Lorenc/Niedziela

Spotkanie nowego kapelana z muzykami w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury

Spotkanie nowego kapelana z muzykami w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury

Decyzją bp. Grzegorza Kaszaka ks. Gerard Małodobry – proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu będzie pełnił posługę kapelana Sosnowieckiej Orkiestry Dętej po zmarłym ks. Stefanie Wyporskim. – Jestem zaszczycony, że mogę z państwem współpracować. Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Wywołuje intensywne i głębokie emocje, a swoją harmonią wywiera ogromny wpływ na każdego człowieka. Cieszę że, będę mógł towarzyszyć tak zacnemu gronu muzyków i wyrażam gotowość do pomocy państwu w kwestiach wiary – powiedział podczas pierwszego spotkania z orkiestrą w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu ks. Gerard Małodobry.

Historia orkiestry zaczęła się w 2017 r. Jej powołanie wpisuje się w tradycję istniejących wcześniej w naszym regionie orkiestr górniczych, hutniczych czy też strażackich. W 2017 r. władze samorządowe Sosnowca postanowiły powołać nową formację muzyczną. Orkiestrze udostępniono pomieszczenia do ćwiczeń w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury. Orkiestra liczy 44 muzyków. Są to muzycy wywodzący się z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej i Katowic, uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, bądź studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Nie brakuje też w szeregach orkiestry tzw. amatorów muzycznych, którzy chcą rozwijać swój talent i umiejętności.

– Celem naszej orkiestry jest upowszechnianie ruchu amatorskiego kultury muzycznej w mieście poprzez koncerty na rzecz miasta, wzbogacanie uroczystości przez uczestnictwo w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, miejskich, kościelnych, jubileuszowych i konkursach. Dla orkiestry zakupiono specjalnie zaprojektowane stroje i uszyto nowe mundury miejskie z herbem Sosnowca. Dyrygentem orkiestry jest Konstanty Janiak – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, puzonista, aranżer i kompozytor – powiedział Michał Góral, dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu, którego sekcję stanowi właśnie orkiestra.

Reklama

W klubie muzycy spotykają się raz w miesiącu, by szlifować umiejętności i poszerzać repertuar. W repertuarze mają utwory muzyki klasycznej i filmowej oraz przeboje muzyki rozrywkowej.

Jednym z największych sukcesów orkiestry był występ w 2018 r. – z repertuarem zaczerpniętym z dorobku artystycznego mistrza Jana Kiepury – podczas 16. edycji Polskiego Balu Wiosny w Palais Ferstel w Wiedniu.

– To było dla nas ogromne przeżycie i spore wyróżnienie, gdyż Polskie Bale Wiosny weszły do kalendarza tego typu imprez w Wiedniu, są jego stałym elementem, podkreślającym naturalną i wielowiekową obecność Polaków w Austrii. Wyjątkowość tego corocznego przedsięwzięcia stanowi szczytny cel – dochód z każdego balu przeznaczany jest na cele charytatywne – powiedział Michał Góral.

Zasadniczo oprawę muzyczną balu zapewniła orkiestra Salonenseble z Wiednia, a polskim mocnym akcentem był występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

– Nasza orkiestra wystąpiła w dwóch blokach muzycznych. W pierwszym, klasycznym, zagrała walce wiedeńskie, repertuar Jana Kiepury oraz specjalnie zaaranżowany utwór Jacka Cygana pt. Czas nas uczy pogody. Z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą zaśpiewał światowej klasy tenor Aleksander Piderak. Solista na co dzień związany jest już od 1996 r. z Wiener Staatsoper i Filharmonią Wiedeńską. W drugim wejściu Sosnowiecka Orkiestra Dęta przygotowała utwory światowej muzyki rozrywkowej. Kilka utworów zaśpiewał sam dyrygent przy akompaniamencie orkiestry. Parkiet od pierwszego utworu wypełnił się po brzegi, a owacji zgromadzonej publiczności nie było końca – wspomina dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs spisakowski

Niedziela sosnowiecka 37/2017, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

orkiestra

Archiwum UM Dąbrowa Górnicza

Podczas inauguracji 10. edycji konkursu

Podczas inauguracji 10. edycji
konkursu

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi na początek 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Orkiestrę poprowadzi Boon Hua Lien. Koncert uświetnią soliści – laureat 10. edycji konkursu im. M. Spisaka, trębacz Aleksander Kobus oraz pianistka Anna Górecka. W programie usłyszymy kompozycje Michała Spisaka, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

CZYTAJ DALEJ

Papież dementuje pogłoski o swojej rezygnacji w sierpniu, ale nie wyklucza jej w przyszłości

2022-07-04 10:52

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa zdementował medialne pogłoski, jakoby miał podać się do dymisji w sierpniu. Jak zapewnił, nigdy nie przyszło mu to do głowy. Nie wykluczył natomiast rezygnacji w przyszłości z powodu choroby.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie papież zauważył, że jego plany wizyty w mieście L'Aquila, gdzie pochowany jest Celestyn V, który zrezygnował z papiestwa w XIII wieku, oraz zapowiedź narady z kardynałami wywołały plotki o rychłej dymisji.

CZYTAJ DALEJ

CBOS: spadek poziomu wiary religijnej i jej praktykowania

2022-07-05 13:00

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

W Polsce następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Od marca 1992 do czerwca 2022 roku odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł z 94% do 84%, zaś praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70% do niemal 42% i jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących, z niespełna 9% do 19%.

CBOS zwraca uwagę, że spadek poziomu religijności, zwłaszcza praktykowania, przebiega nierównomiernie: najszybciej wśród osób najmłodszych (w wieku 18–24 lata), stosunkowo szybko – w wielkich miastach i wśród osób wykształconych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję