Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przyjaźń polega na bliskości

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty „Przyjaciół Oblubieńca”.

Wzięło w nim udział ponad 350 osób z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a także z Przemyśla, Sanoka, Krosna i Rzeszowa (prowincja przemysko--rzeszowska). Na dzień skupienia złożyły się konferencje, wspólny posiłek, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia, której przewodniczył pasterz naszej diecezji, bp Marian Rojek, który tłumaczył, co to znaczy być „Przyjacielem Oblubieńca”. – Przyjaźń polega na bliskości. A bliskość to jest to zatroskanie o to, byś ty, mój przyjacielu, był szczęśliwy. To jest ciągłe zaskakiwanie drugiego człowieka moją miłością, że ja chcę dać tobie szczęście, radość, chcę ci pomóc także w tych trudnych chwilach i sytuacjach. Bo my często myślimy, że przyjaźń to tylko coś słodkiego i przyjemnego, ale to jest także i choroba i cierpienie, to są różnego rodzaju doświadczenia, wewnętrzne walki, które mamy w sobie i dobrze, że jest wówczas koło nas nasz przyjaciel. Często wystarczy, że po prostu jest, nie musi nic mówić. Wiem, że on o mnie pamięta i się za mnie modli i że zawsze mogę na niego liczyć. On wyczuwa mój ból, mój nastrój i nawet gdy nic nie mówię, to wiem, że on jest i się o mnie troszczy. To jest właśnie istota i piękno tej przyjaźni w wymiarze ludzkim, która przenosi się właśnie na tę przyjaźń w wymiarze duchowym z Boskim Oblubieńcem. Nie mamy wątpliwości, że On nas kocha, jest blisko nas i zależy Mu przede wszystkim na naszym zbawieniu i szczęściu, a my staramy się i chcemy być Jego radością – powiedział.

Czas radości

Na spotkanie do Biłgoraja przybyli członkowie wielu wspólnot z całej diecezji m.in. wspólnota z Wólki Panieńskiej k. Zamościa, której opiekunem jest ks. Adam Malinowski. – Na co dzień spotykamy się we własnych wspólnotach, aby rozwijać swoją wiarę i być dla siebie wsparciem. Dzień wspólnoty sprawia, że możemy się spotkać w szerszym gronie, co daje nam dodatkowy impuls do tego, aby trwać na takiej codziennej formacji i czytaniu słowa Bożego. Jest to czas wielkiej radości i spotkanie się z Panem Bogiem i drugim człowiekiem nie tylko w tych naszych lokalnych wspólnotach, ale w takim szerszym wymiarze co na pewno jest dla każdego z nas wielkim umocnieniem. Ważne jest też to kończące spotkanie nabożeństwo posłania, gdy wracamy do swoich miejsc, tam gdzie na co dzień żyjemy, pracujemy i posługujemy i mówimy innym o tym, że spotkaliśmy żywego Chrystusa – zaznaczał.

Reklama

Wartość wspólnoty

– To dla mnie wyjątkowe i wzruszające doświadczenie. Czuję, że na nowo odradza się mój zapał, entuzjazm i radość z tego, że należę do tej wspólnoty. Jestem z tego dumna i czuję się zaszczycona, że mogę zasilać szeregi „Przyjaciół Oblubieńca”. Jestem wdzięczna organizatorom za ten wyjątkowy dzień skupienia, gdyż po pandemii, po tej długiej izolacji było to nam wszystkim bardzo potrzebne. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i na nowo wspólnie odkrywać wartość wspólnoty, a przede wszystkim znów jeszcze bardziej i na nowo pokochać Jezusa Chrystusa, naszego Oblubieńca – tłumaczyła Hanna, jedna z uczestniczek wydarzenia.

Spotkanie zakończyło się specjalnym nabożeństwem posłania i błogosławieństwem wszystkich odpowiedzialnych za poszczególne wspólnoty w parafiach.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi dla młodych

Niedziela małopolska 12/2019, str. V

[ TEMATY ]

dzień skupienia

animatorzy

Katarzyna Antosz

Pełne Zanurzenie 2.0 to czas spotkania animatorów parafialnych i dekanalnych młodzieży z diecezji tarnowskiej

Pełne Zanurzenie 2.0 to czas spotkania animatorów parafialnych
i dekanalnych młodzieży z diecezji tarnowskiej

W Hali Gumniskiej w Tarnowie odbyła się druga edycja dnia skupienia dla animatorów młodzieży. Był to czas modlitwy i integracji; młodym towarzyszyli ich duszpasterze. W sobotę 9 marca w Pełnym Zanurzeniu 2.0 wzięło udział łącznie prawie 1000 osób.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję