Reklama

Niedziela Lubelska

Droga ze świętymi

Ulicami Chełma przeszła precesja z relikwiami świętych.

Niedziela lubelska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Tadeusz Boniecki

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Ulice miasta wypełnili 31 października kapłani i wierni podążający za świętymi. Modlitewny wieczór rozpoczęła Msza św. w kościele Rozesłania Świętych Apostołów. – Przy ołtarzu zgromadziliśmy relikwie kilkudziesięciu świętych. Każdy z nich pięknie odpowiedział na wezwanie Chrystusa, aby żyć Ewangelią na co dzień. Chociaż mają różne historie, łączy ich wierność Bogu do końca – powiedział proboszcz, ks. Jacek Lewicki.

Reklama

– Święci i błogosławieni pokazują, że w każdym czasie i miejscu możemy dążyć do świętości. To jest nasze życiowe zadanie. Święci uczą nas jak twardo chodzić po ziemi i jednocześnie mieć oczy wpatrzone w niebo, a ręce złożone do modlitwy. W niebie jest nasza ojczyzna i ostateczny cel życia. Mając relikwie, możemy wypraszać liczne łaski u Boga za wstawiennictwem świętych i błogosławionych. Oni są naszymi ambasadorami u Boga w niebie – podkreślił ks. Lewicki.

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja ze świętymi. Przy pięciu stacjach prowadzących do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w szczególny sposób przywołani zostali św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Florian i św. Matka Teresa z Kalkuty. Wierni, z modlitwą w sercu i na ustach, z lampionami rozświetlającymi mrok nocy, podążali za relikwiami ok. 30 świętych, niesionych przez kapłanów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., lektorów oraz innych świeckich. Procesję otwierały relikwie Drzewa Krzyża; za nimi znajdowały się bezcenne cząstki m.in. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Andrzeja Boboli, św. Ojca Pio, św. Faustyny Kowalskiej... Część relikwii znajduje się w chełmskich parafiach, gdzie odbiera należną cześć; część przechowywana jest w Muzeum Parafialnym przy kościele Rozesłania Świętych Apostołów.

Chełmski wieczór ze świętymi zakończyła modlitwa uwielbienia poprowadzona w bazylice przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Wolni w Chrystusie” oraz scholę młodzieżową parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem bogatego w duchowe przeżycia wieczoru było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnalezione relikwie?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

relikwiarz

Brunon z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Święty Brunon z Kwerfurtu jest autorem niezwykle ważnych dla polskiej historii i kultury dzieł: Żywot Świętego Wojciecha, List do cesarza Henryka II i Żywot Pięciu Braci Męczenników. Kim jest i jak to było z jego relikwiami?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek o maturach 2023: będą zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Przyszły rok pokaże nową maturę, gdyż będą ją zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadził nasz rząd i to był bardzo dobry ruch – mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przyznał, że przychyla się do tezy, aby egzamin maturalny z matematyki pozostał obowiązkowy.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję