Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas dla dzieci

W pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Niedziela łódzka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Paulina Dębiec

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb najmłodszych

Dlaczego na początku Adwentu mówimy już o wigilijnym dziele, skoro tyle jeszcze przed nami adwentowych aktywności? Kościół daje nam aż cztery niedziele, by właściwie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Konkretna pomoc

Od 28 lat Adwentowi towarzyszy świeca Caritas. Od początku datki z dystrybucji świec zostają przeznaczone na pomoc dzieciom. I tak od lat Caritas w Polsce może systematycznie wspierać dzieci, które potrzebują konkretnej pomocy. Pozyskane w ramach dzieła środki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Wsparcie najuboższych

Reklama

Różnorakie ubóstwo dzieci zawsze najbardziej porusza ludzkie serca. Zaradzenie tej biedzie jest jednym z najważniejszych działań Caritas w diecezji, w Polsce i na całym świecie. Jednym z pierwszych działań łódzkiej Caritas były kolonie dla dzieci z najuboższych rodzin. Wypoczynek dzieci finansowany był ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dziś dużo większym wyzwaniem jest wsparcie edukacji i wychowania dzieci, by nie dopuścić do ich wykluczenia społecznego. Łódzka Caritas realizuje te działania w swoich dwóch świetlicach środowiskowych – żywiąc, ucząc i wspierając wychowanie ich podopiecznych. Ważna jest też formacja dzieci i młodzieży w Szkolnych Kołach Caritas. Wigilijne Dzieło wspiera również leczenie i rehabilitację najmłodszych. Warto zauważyć, że znaczna część datków z Wigilijnego Dzieła zostaje w parafiach archidiecezji łódzkiej i wspiera lokalne działania na rzecz dzieci: dożywianie najuboższych, paczki świąteczne, wyprawki szkolne czy organizację kolonii letnich.

Wigilijne Dzieło od lat wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 gr z każdej świecy przeznaczane jest na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się.

Świeca – znak jedności

Wigilijna świeca Caritas jest dziś czytelnym znakiem jedności na wielu płaszczyznach. W naszych domach jest znakiem jedności z najmłodszymi, potrzebującymi pomocy, którzy są często niezawinionymi ofiarami wielorakiego ubóstwa dorosłych. Od 1996 r. świeca Caritas jest nośnikiem Betlejemskiego Światła Pokoju, które harcerze ZHP zapalają w grocie Narodzenia Pańskiego, a następnie na świecach Wigilijnego Dzieła przekazują w Adwencie do niezliczonych miejsc w Polsce. W końcu, od 22 lat świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest znakiem zjednoczenia chrześcijan wokół potrzeb dzieci – w ekumenicznym dziele, obok Caritas, uczestniczą: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

W 28. edycji akcji łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tys. świec, które dostępne są w parafiach archidiecezji łódzkiej. Niech ta mała świeczka „pracuje” na rzecz konkretnych dzieci. Niech jej ciepły płomień będzie znakiem naszej gotowości na przyjęcie w potrzebującym pomocy dziecku – Zbawiciela, który powiedział: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje…” (Mk 9, 37).

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilijne Dzielo Pomocy Dzieciom - rusza kolejna edycja

[ TEMATY ]

Caritas

akcja

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Bożena Sztajner/Niedziela

Rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze na potrzeby najmłodszych - przypomina Caritas Polska. Tak jak w ubiegłym roku, w ramach akcji przygotowano 2 mln świec. Akcja ma wymiar ekumeniczny - świece rozprowadzane są również we wspólnotach prawosławnych i protestanckich.

Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas, prowadzonej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Teobańkologia: Wielka nowenna pompejańska o pokój

2022-05-19 21:17

[ TEMATY ]

Teobańkologia

pl.wikipedia.org

Już 24 maja internetowa społeczność Teobańkologia startuje z kolejnym ważnym wydarzeniem modlitewnym. Po takich akcjach jak “Kana Galilejska”, “Niniwa - Wielka Pokuta Rodzin”, “Nazaret moim domem”, “Jerycho - walka duchowa” czy “Wyprawa po owce”, w których wzięło za każdym razem udział kilkadziesiąt tysięcy osób, ksiądz Teodor Sawielewicz (założyciel Teobańkologii) zachęca do udziału w trwającej 54 dni nowennie pompejańskiej.

Tym razem uczestnicy wydarzenia będą prosić o pokój w sercach, rodzinach i na świecie. Nowenna pompejańska rozpocznie się 24 maja (we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych), a zakończy 16 lipca (we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel). Modlitwa, do której zachęcają organizatorzy, nie przypadkowo została nazwana nowenną nie do odparcia. Matka Boża obiecała, że każdy, kto będzie się modlił w ten sposób, otrzyma potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Matka Boża Swojczowska

2022-05-24 20:50

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

Dziś drodzy pielgrzymi, zatrzymamy się ponownie przed kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Zatrzymujemy się w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swojczowie. Wizerunek, na który dziś spoglądamy i przed którym zanosimy swoje modlitwy o pokój dla pogrążonej w wojnie Ukrainy został namalowany w XVII wieku. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się w tutejszej świątyni.

Według legendy, na początku XVII wieku żołnierze pełniący wartę w lesie niedaleko dzisiejszej miejscowości Swojczów, ujrzeli wizerunek Madonny z Dzieciątkiem wystawiony w nadrzewnej kapliczce. Wtedy też mieli doznać objawienia Maryi, która wydała im polecenie: "módlcie się i czuwajcie". Odtąd na pytanie warty: "Stój, kto idzie?" odpowiadano "swój", zaś warta odpowiadała "czuwaj". Stąd pochodzi późniejsza nazwa osady. Kasztelan wołyński Jan Łahodowski w 1607 roku ufundował w miejscu wizji drewniany kościół, a następnie podczaszy wielki koronny Szczęsny Czacki wzniósł w 1787 murowaną świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję