Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Siewcy nadziei

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wśród których są również alumni z naszej diecezji, mają szereg pomysłów, które skutecznie realizują.

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne

Seminarium w Krakowie

Uczestnicy seminarium

Uczestnicy seminarium

Niedawno zorganizowali sympozjum: Panie, co mamy czynić? – Zaangażowanie Kościoła w życie społeczne, któremu patronowali abp Marek Jędraszewski, bp Roman Pindel i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Robert Tyrała. W ramach sekcji biblijno-dogmatycznej, moralnej i filozoficzno-społecznej klerycy wygłosili referaty, a w panelu dyskusyjnym wzięli udział naukowcy z różnych uczelni. – Metropolita krakowski w swoim słowie nawiązał do myśli kardynała Karola Wojtyły o znaczeniu współdziałania wierzących w rzeczywistym budowaniu wspólnoty międzyludzkiej i kościelnej – podkreśla kl. Michał Grzesiak.

„Ziarna nadziei” to nowa inicjatywa kleryków, którą chcą się dzielić z ludźmi, dodając im otuchy. Dlatego na bieżąco przygotowują w internecie cykl cosobotnich rozważań wokół nadziei, mającej szczególne znaczenie w Adwencie. Jak podkreślają, nadzieja jest nieraz najcenniejszym darem, jaki otrzymuje się od Pana Jezusa i jaki można dać drugiemu człowiekowi, darem, który potrafi uwolnić ludzkie serca od rozpaczy, przywrócić wiarę w to, że istnieje na tym świecie dobro, o które wciąż warto walczyć, i dla którego warto żyć. Mimo to jest rzadko dawana innym. Stąd też klerycy postanowili to zmienić poprzez specjalne internetowe słowo. – W piątek Chrystus został ukrzyżowany, w niedzielę powstał z martwych. Dlatego wybraliśmy sobotę, ponieważ w Kościele jest dniem nadziei i oczekiwania, która przetrwała w sercu Maryi – nadziei na to, że jej Syn zwycięży śmierć – tłumaczą. W jednym z rozważań odnoszą się do miłości, podkreślając że ma ona zawsze konkretne oblicze. – Nie istnieje wiele miłości. Tylko w Bogu człowiek może odnaleźć prawdziwą miłość, w Nim może naprawdę pokochać swoich bliskich i siebie. Tylko dzięki Bożej łasce możemy nauczyć się, jak umiłować samą Miłość, która zwyciężyła śmierć i dała nam nowe życie. To w Bogu prawdziwa miłość bierze źródło, ponieważ właśnie on jest tym, który jako pierwszy nas umiłował – wyjaśniają Szymon Trzepaczka i Adam Płonka.

Reklama

Kleryk Kacper Biłyk wskazuje na łaskę Bożą, która jest jak światło rozpraszające mrok ludzkiego życia. – Ona jest rzeczywistością bardzo tajemniczą, trudną do prostego zdefiniowania. W kontekście wiary oznacza Bożą przychylność, pomoc udzielaną nam przez Boga, abyśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie. Łaska jest zawsze darem, nigdy zapłatą – Chrystus obdarza nią nie przez wzgląd na czyjeś zasługi, ale zupełnie dobrowolnie – przypomina kleryk. „Ziarna nadziei” można czytać w mediach społecznościowych i na stronie internetowej krakowskiego seminarium. Tam też dostępny jest zapis transmisji sympozjum.

Końcem grudnia (27-30) klerycy organizują dla młodych mężczyzn kolejną edycję „Rekolekcji Po Męsku” pt. I nastała głęboka cisza. Jak informują, to spotkanie pozwoli, by w dzisiejszym zabieganym i pełnym bodźców świecie dać sobie czas na wyciszenie i nabranie duchowych sił oraz pomoże pogłębić relację z Bogiem, rozeznać swoje powołanie i poznać seminarium od środka. Informacje: rekolekcjepomesku@gmail.com .

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, mianował nowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Został nim ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak.

Zastąpi on na tym stanowisku ks. dr. Grzegorza Szumerę, który był rektorem seminarium od 2015 r.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję