Reklama

Niedziela Kielecka

Odkrywają swoją drogę

Rozmawiali o swoim miejscu w życiu, o Bożym głosie w sercu, modlili się i uczyli – i choć krótko, bo tylko przez trzy dni, ale na tyle, by umocnić się na drodze ku kapłaństwu.

Niedziela kielecka 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

powołania

T.D.

Próbowali, jak to jest w Seminarium

Próbowali, jak to jest w Seminarium

W ramach weekendu powołaniowego „Zostań klerykiem na weekend” w kieleckim Seminarium spotkało się 17 uczniów i studentów, od 26 do 28 listopada. Popularny projekt służy rozeznaniu powołania u młodych mężczyzn.

Kieleckie Seminarium ma na swym koncie kilkanaście edycji tego wydarzenia, wzięło w nim udział co najmniej kilkaset osób. Te spotkania niekiedy skutkują rozpoczęciem studiów i formacji w WSD – jest kilkanaście takich przypadków. – Ja sam byłam uczestnikiem „weekendu” i mógłbym teraz na spokojnie wskazać co najmniej pięciu obecnych alumnów, którzy brali w nim udział – mówi al. Mateusz Smolarczyk, odpowiedzialny w tym roku za organizację.

Uczestnicy przyjechali z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Kielc, Grzymałkowa, Łukowej, Jędrzejowa, Skorzeszyc, Włoszczowy, a nawet z archidiecezji łódzkiej. Mogli doświadczyć życia studenta WSD, włączając się w codzienność klerycką, uczestnicząc w modlitwach, spotkaniach z księżmi profesorami, wykładach czy w sprzątaniu.

Rekolektanci wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Tomasza Siemieńca z dziedziny biblistyki, uczestniczyli w quizie biblijnym („bardzo dobrze wywiązali się z 40 pytań” – mówi ks. Kamil Banasik, odpowiedzialny za powołania w diecezji kieleckiej), spotkali się z ks. Dariuszem Węgrzynem oraz z ks. rektorem Pawłem Tamborem. W czterech grupach rozegrali grę terenową w gmachu seminarium, a modlitwy odbywały się razem ze wspólnotą klerycką. Było to m.in. wprowadzenie do modlitwy brewiarzowej, adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki i medytacje, Msza św., Koronka, czy wigilia I niedzieli Adwentu. Wieczory integracyjne i prace porządkowe w kaplicach przerywały rytm wykładów i modlitwy. Diakon Michał Stępień przygotował także konferencję powołaniową ze świadectwem.

Uczestnicy bardzo dojrzale podeszli do weekendu. 22-letni Jakub Prusiecki jest studentem Politechniki Świętokrzyskiej (z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie). Ma za sobą spotkanie wakacyjne, które dało mu pewne wyobrażenie o życiu za murami Seminarium. – Wtedy myślałem, że znam odpowiedź, ale jednak nie… Przyjechałem jej szukać. Myślę, że Pan Bóg mnie przyprowadził – mówi. – Czy jest niepewność? Oczywiście, pewien lęk jest, to musi być dojrzała decyzja. Jednak w świecie „świeckim” tego lęku czułem znacznie więcej. Niesamowicie dużo daje mi spotkanie z Bogiem w kaplicy św. Stanisława Kostki, zachęcam wszystkich do modlitwy w tej kaplicy – podkreśla.

Reklama

Grzegorz Pacierz to tegoroczny maturzysta z LO im. Józefa Wybickiego, pochodzi z parafii Ducha Świętego w Kielcach. To nie pierwsza jego wizyta w Seminarium, ale pierwszy udział w „weekendzie”. – Seminarium inaczej wygląda od środka, niż ma się wyobrażenie oceniając z zewnątrz. Widać tutaj głębię życia i życie modlitwą. To nie jest ani straszne, ani nie jest stratą czasu, jak niektórzy uważają, to jest budowanie relacji z Bogiem – podkreśla. Zainteresował go wykład biblijny – wprowadzenie, jaką drogę przechodzimy od zapisanego po grecku czy hebrajsku tekstu Biblii ku jego zrozumieniu, kiedy otwieramy polskie tłumaczenie. – Jeśli nie Seminarium, to co? – Nie szukam planu B. Chciałbym być kapłanem, który z Bogiem wychodzi do ludzi – podkreśla.

Życzymy wytrwałości i spełnienia tych marzeń.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłanów daj nam, Panie

Niedziela świdnicka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

powołania

Krystyna Smerd

Po drodze krzyż nieśli kapłani, klerycy, harcerze oraz wierni świeccy

Po drodze krzyż nieśli kapłani, klerycy, harcerze oraz wierni świeccy

W odpowiedzi na apel bp. Marka Mendyka trwają modlitwy o powołania do świdnickiego seminarium.

Na moment zamknięcia aktualnego numeru Niedzieli Świdnickiej na pierwszym roku w świdnickim domu ziarna nie ma ani jednego kandydata. W diecezji trwa modlitewna ofensywa, aby wyprosić powołanie kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję