Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie Słowa

Z ks. Markiem Szymańskim, dyrektorem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, rozmawia Urszula Buglewicz.

Niedziela lubelska 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej

Paweł Wysoki

Ks. dr Marek Szymański jest dyrektorem wydawnictwa od 2012 r.

Ks. dr Marek Szymański jest dyrektorem wydawnictwa od 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej świętuje 45-lecie działalności...

Ks. dr Marek Szymański: Lubelskie Wydawnictwo Diecezjalne, od 2000 r. działające pod nazwą Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, zostało powołane 15 grudnia 1976 r. przez bp. Bolesława Pylaka, jako wewnętrzna jednostka poligraficzna diecezji. W trudnych czasach dla Kościoła, założyciel i pierwszy dyrektor ks. Władysław Zakrzewski przygotowywał przede wszystkim druki niezbędne w katechizacji i duszpasterstwie parafialnym. Zmiana siedziby wydawnictwa (z ul. Wyszyńskiego na ul. Ogrodową, gdzie do dziś się znajduje), zbiegła się w czasie ze zmianą ustroju i nowymi możliwościami działania Kościoła na rynku wydawniczym. Od tego czasu Gaudium podjęło współpracę ze środowiskiem akademickim Lublina, a także poszerzyło ofertę wydawniczą m.in. o publikacje z zakresu literatury pięknej, nauk biblijnych, humanistycznych i społecznych oraz albumy, bajki dla dzieci i przewodniki turystyczne.

Gdy dziś rozmawiamy o wydawnictwie, minęło niemal pół wieku od jego powstania. Dotknęło nas wiele zmian, w tym ostatnio trudny czas pandemii, ale też pojawienie się na rynku internetu, który jest niesamowitym nośnikiem treści i opinii. Wydaje się, że jest zagrożeniem dla publikacji, które wychodzą drukiem. Oczywiście, współcześni czytelnicy chętnie sięgają po teksty internetowe, ale jest też rzesza tych, którzy są zainteresowani książką, których serce szybciej bije, kiedy do rąk biorą książkę. Cała nasza działalność wkomponowana jest w nurt życia Kościoła powszechnego, Kościoła w Polsce i w Lublinie. Nie tylko przygotowujemy do publikacji i drukujemy książki, ale też angażujemy się w promowanie wartości chrześcijańskich, współpracujemy z licznymi ośrodkami kultury, udzielamy patronatów i przekazujemy uczestnikom konkursów wartościowe książki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Skarbem wydawnictwa są pracujący w nim ludzie...

Wydawnictwo jest małym przedsiębiorstwem, które zatrudnia ok. 50 osób i daje utrzymanie wielu rodzinom. 10 lat temu przeprowadziliśmy restrukturyzację i przemodelowaliśmy strukturę personalną wydawnictwa oraz drukarni. Specyfiką naszego wydawnictwa jest bowiem posiadanie własnej drukarni. Kiedy na początku lat 90. XX wieku zachodziły w Polsce zmiany ustrojowe, wiele diecezji powołało do życia własne wydawnictwa i drukarnie. Z czasem część instytucji kościelnych pozbyła się drukarni, przenosząc akcent na pracę wydawniczą. My wciąż mamy i wydawnictwo, i drukarnię. Dla dyrektora jest to duże wyzwanie, by utrzymać równowagę w rozwoju jednej i drugiej części, które ze sobą bardzo mocno współpracują, ale mają zupełnie inny charakter. Chlubą dla mnie jest zespół pracujących tu osób. Gaudium zatrudnia kompetentnych ludzi, znawców sztuki wydawniczej i poligrafii, a także prawnika; bez nich byłoby trudne funkcjonowanie firmy. Poza etatowymi pracownikami mamy duże grono współpracowników, w tym znanych i cenionych autorów książek, a także redaktorów, grafików i fotografów.

Gaudium specjalizuje się w publikacji książek. Które z nich są zdaniem Księdza najważniejsze?

Na przestrzeni 45 lat było bardzo wiele tytułów, które wpłynęły na rozwój myśli chrześcijańskiej, czy zostały dostrzeżone i nagrodzone na rynku wydawniczym w Lublinie i w Polsce. Z pewnością jest to seria podręczników do nauki religii na wszystkich etapach edukacyjnych pt. „Z Bogiem na ludzkich drogach”, powstała we współpracy ze środowiskiem akademickim KUL i katechetami. Z owoców tej pracy korzystają uczniowie i nauczyciele religii w całym kraju. Naszą radością i dumą jest Biblia Aramejska, seria wydawnicza, którą rozwinęliśmy z ks. prof. Mirosławem Wróblem. Ten projekt, przewidziany na wiele lat, angażuje biblistów związanych z Kościołem katolickim i z judaizmem; stawia Gaudium w nowym świetle jeśli chodzi o dialog międzyreligijny i upowszechnianie literatury biblijnej. Gros naszych książek to literatura religijna, ale też publikacje o wysokich wartościach humanistycznych. Wpisuje się w nie m.in. cykl ks. prof. Adama Rybickiego poświęcony duchowości mężczyzny. Naszym bogactwem jest szeroki wachlarz książek dla dzieci, w tym publikacje odwołujące się do Pisma Świętego.

Reklama

Wśród autorów wydawnictwa jest zmarły w październiku br. ks. inf. Grzegorz Pawłowski, żydowski chłopiec ocalony z Zagłady, który został katolickim księdzem...

Pierwszą publikacją był wywiad rzeka w 2005 r., w którym ks. Grzegorz Pawłowski opowiedział o swoim życiu, przywołując dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, rodzące się powołanie i kapłańską służbę, realizowaną przez Polaka i Żyda, Sługę Mesjasza. Od tamtego czasu Gaudium wydało wszystkie książki napisane przez tego niezwykłego kapłana, który swoją historię opowiedział wierszem. Ostatnią książkę, którą przekazał nam do druku, otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego roku z osobistym przesłaniem, że to ostatnia publikacja przed śmiercią. Przez swojego przyjaciela, ks. Mirosława Wróbla, przekazał nam prośbę, by ukazała się nawet po jego śmierci. Mimo podeszłego wieku ks. Pawłowskiego, nie braliśmy tych słów na poważnie; wierzyliśmy, że jeszcze długo będzie z nami. Stało się inaczej, ale obietnicę spełnimy. Prace nad ostatnią książką ks. Grzegorza Pawłowskiego są zaawansowane. Chcemy, by ukazała się na początku nowego roku i była dostępna na Dzień Judaizmu. Tak przywołamy postać naszego niezwykłego autora, który łączył w sobie dwa światy i dwie religie, a pozostawił nam swoją obecność w słowie.

Jakie książki Ksiądz Dyrektor poleca pod choinkę?

Ufam, że w naszej księgarni internetowej na www.gaudium.pl lub tradycyjnej, przy ul. Ogrodowej w Lublinie, każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. Dla wszystkich kobiet polecam „Listy” Anny Jenke (1921-1976). Nauczycielka języka polskiego i charyzmatyczna wychowawczyni młodzieży w trudnych dla kształtowania umysłów i serc czasach, dziś kandydatka na ołtarze, pisała je do Zygmunta Sułowskiego, kolegi z czasów studiów w Krakowie, późniejszego profesora historii, od 1951 r. związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Korespondencja odzwierciedla długą znajomość i serdeczną relację pomiędzy nimi, opartą na głębokim przywiązaniu do wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Kilkadziesiąt dotychczas niepublikowanych listów do druku przygotował ks. prof. Antoni Dębiński, były rektor KUL. Dla mężczyzn proponuję „Proch ziemi i niebo otwarte” ks. prof. Adama Rybickiego. To ostatnia część trylogii o męskiej duchowości, której poprzednie tomy „Lew i baranek” oraz „Wąż i gołębica” stały się bestsellerami.

W jaki sposób w wydawnictwie realizuje Ksiądz powołanie do kapłaństwa?

Powołanie kapłańskie realizuje się każdego dnia, każdego dnia uczestniczymy w wielkim misterium życia Chrystusa w ludzie Bożym. Czy to jest powołanie, które realizuje się w duszpasterstwie parafialnym, życiu naukowym czy wydawniczym, perspektywą zawsze jest zaangażowanie się na rzecz upowszechnia Ewangelii, życia Ewangelią i służenia bliźniemu ze względu na Ewangelię. Praca w Gaudium to scenariusz, którego sam sobie nie wymyśliłem. Wcześniej w wydawnictwie byłem może dwa razy, ale miałem okazję spotkać ks. Władysława Zakrzewskiego w Niemczech, kiedy już jako emeryt pomagał w pracy duszpasterskiej. Pracując na sąsiednich parafiach, spotkaliśmy się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Opowiadałem mu o studiach, które podjąłem we Frankfurcie nad Menem, ale nie sądziłem, że kiedyś będę na jego miejscu. Praca w wydawnictwie kościelnym jest rozległa, stawia przede mną bardzo duże wymagania. Dotyka zarówno misji nauczania Kościoła, jak i upowszechniania dzieł na rzecz Ewangelii. Ubrana jest w konkretne rozwiązania personalne, prawne i finansowe. Niesie ze sobą wiele radości i wiele wyzwań. Osobiście dla mnie jest ważne, że jestem też kapelanem domu zakonnego sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Życie konsekrowane poprzez modlitwę i poświęcenie się życiu Ewangelią niesie ze sobą olbrzymie pokłady duchowego dobra. Móc w tym życiu uczestniczyć i czerpać z duchowych źródeł to dla mnie wielki dar. To codziennie odradzające się przekonanie, że światłem, za którym mam iść, jest Ewangelia i żyjący w Kościele Chrystus.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję