Reklama

Głos z Torunia

Wszyscy kochamy mikołajki

Radość dzieci z odwiedzin św. Mikołaja w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach od wielu lat jest stałym punktem parafialnej rzeczywistości.

Niedziela toruńska 51/2021, str. V

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Boże Narodzenie

pcz

Dziecięce twarze pełne uśmiechów to najlepsza nagroda

Dziecięce twarze pełne uśmiechów to najlepsza nagroda

W tym roku udało się dzieci rzeczywiście zaskoczyć – także z tego powodu, że w ubiegłym roku św. Mikołaj na Czerniewice nie dotarł, bo wystraszył się epidemii. W tym roku jednak nie zawiódł.

Dodatkowy atrybut Mikołaja, jakim był poza pastorałem i mitrą donośny dzwonek w ręku świętego biskupa, wywołał niemałą konsternację na początku spotkania i – po chwili – wielką radość. Inicjatywa, której inspiratorem był proboszcz parafii ks. Leszek Stefański, była okazją do integracji i wspólnego działania wielu osób i podmiotów. Ufundowano kilkadziesiąt paczek, w których znalazły się oprócz słodyczy także kakao dla dzieci, miód, suszone owoce czy płatki kukurydziane. Akcję wsparli diecezjalna Caritas oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej w Toruniu-Czerniewicach.

Stowarzyszenie, działające już od kilku lat na tym toruńskim osiedlu, jest organizatorem wielu miejscowych inicjatyw i moderatorem lokalnego życia kulturalnego. Wśród kilkunastu stałych zajęć są m.in. spotkania Klubu Seniora, gimnastyka dla seniorów, zumba, zajęcia kreatywne dla dzieci, chór i schola, spotkania biblijne, korepetycje dla dzieci i młodzieży, zajęcia z modelarstwa, koło florystyczne. Ponadto stowarzyszenie organizuje spotkania, warsztaty i wydarzenia jednorazowe lub sezonowe, np. kurs fotografii, śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku albo spotkania z ciekawymi osobami (ostatnio na przykład na temat życia Kościoła podziemnego w Chinach czy codzienności w Indiach). Jedną z inicjatyw, w które angażuje się stowarzyszenie, jest także doroczny wieczór mikołajkowy.

Z zapałem i wielką radością w bezpośrednie przygotowanie wieczoru zaangażowała się nowo powstała grupa młodzieżowa w parafii: niewiele czasu było potrzeba młodym, by spakować wszystkie prezenty, przenieść je do kościoła i tak ukryć, by do końca roratniej Eucharystii dzieci nie domyśliły się, że coś je jeszcze tego dnia zaskoczy. W postać starożytnego świętego wcielił się parafianin Kazimierz Żurawski: zapoznał się z życiorysem biskupa żyjącego na przełomie III i IV wieku w Licji, by w rozmowie z dziećmi przypomnieć im o prawdziwej i przepięknej inspiracji dla zwyczaju obdarowywania się 6 grudnia każdego roku podarunkami niespodziankami. Efekt zaangażowania wielu osób został osiągnięty: dziecięce twarze pełne uśmiechów i ogromne emocje były największą radością dla wszystkich dorosłych uczestników wydarzenia. /pcz

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyskretny patron uczynków miłosierdzia

Niedziela toruńska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

św. Mikołaj

Archiwum parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim

Relikwiarz z „manną św. Mikołaja”

Relikwiarz z „manną św. Mikołaja”

8 grudnia minie 15. rocznica sprowadzenia do kościoła w Kowalewie Pomorskim relikwii św. Mikołaja. Orędownik we wszelkich potrzebach, otoczony na ziemiach chełmińskiej i lubawskiej szczególnym kultem patron kupców, żeglarzy, marynarzy, rybaków i flisaków oraz ulubiony święty dzieci patronuje w diecezji toruńskiej 16 kościołom, wśród nich bazylice w Grudziądzu i tamtejszej Kapitule Kolegiackiej

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję