Reklama

Niedziela Wrocławska

Kandydatura i Obłóczyny

Siedmiu alumnów III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu, a także otrzymali strój duchowny.

Niedziela wrocławska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

obłóczyny

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Obłóczeni alumni III roku

Obłóczeni alumni III roku

Do grona kleryków III roku należą: kl. Eryk Cichocki, kl. Dawid Gola; kl. Maciej Kornalski; kl. Marcin Krawczak; kl. Hubert Małysiak; kl. Michał Poniewierski; kl. Wojciech Wiącek.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. W skierowanym słowie do alumnów hierarcha odniósł się do zadań, jakie Kościół stawia sobie i wiernym. – Jesteśmy posłani, aby odnajdywać takiego człowieka, który chowa się w swoim smutku i rozpaczy. Jeśli my do tych ludzi nie wyjdziemy, oni nigdy do nas nie przyjdą. Jako cały Kościół mamy być Kościołem wychodzącym do ludzi i przychodzącym do Chrystusa. Wychodzący w chrystusowym pokoju, posłanym w imię Chrystusa, aby głosić zwycięstwo, które dokonuje się w Jezusie – powiedział bp Kiciński. Podczas homilii biskup wskazał na powody odejścia od Boga. – Jeśli człowiek przestaje kochać, staje się „ziemią niczyją”, a na takiej ziemi bardzo szybko zaczynają rosnąć chwasty. Nie pozwólcie, by tak się stało w waszym życiu, bo inaczej łatwo można stracić powołanie. Jeśli człowiek nie kocha, nie pielęgnuje, nie dogląda i nie czuwa, zawsze będzie pokusa skierowania się ku drzewu poznania dobra i zła. Pokusa własnego myślenia, własnej wizji kapłaństwa i pokusa własnej wizji duszpasterstwa. Gdy idziemy do kapłaństwa, musimy patrzeć na Jezusowy styl duszpasterstwa i kapłaństwa. Patrzmy na Maryję, jej słowa „Oto ja służebnica Pańska” wskazują – „Oto ja jestem do twojej dyspozycji. Maryja uczy, że na pierwszym miejscu trzeba słuchać, na drugim rozważać, a później usłyszane i rozważone słowo należy wprowadzać w życie codzienne – podsumował bp Kiciński.

Dzień później alumni otrzymali strój duchowny. Klerycy przygotowywali się do tego dnia poprzez nowennę, a także w wakacje odbyli pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Mszy św., gdy alumni otrzymali strój duchowny, przewodniczył ks. rektor Kacper Radzki. Kapłan w homilii mówił m.in. o ideale i wzorze kapłaństwa, który każdy z kleryków posiada i jest dla niego punktem odniesienia, a przez to wie, jakim księdzem chciałby być. – Wyróżnikiem kandydata do święceń diakonatu i prezbiteratu jest sutanna. Od dziś możecie używać tego stroju, jako stroju codziennego. Sutanna oznacza, że chcecie być duchownymi – mówił ks. Radzki.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lektorat i obłóczyny w Paradyżu

[ TEMATY ]

obłóczyny

lektorat

Karolina Krasowska

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny.

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny.

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny. Czterech z nich przyjęło także posługę lektoratu.

Strój duchowny i posługę lektoratu przyjęli dzisiaj: Przemysław Smoleń z Kowar (diecezja legnicka), Michał Kowalewski z Międzyrzecza (parafia pw. św. Jana Chrzciciela), Kamil Maćków z Zielonej Góry (parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego) i Jakub Błażyński z Niedoradza (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu). Swoje obłóczyny przeżywał kl. Mateusz Caruk z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję