Reklama

Niedziela Kielecka

„Pietraszki” pachną świętami

Produkcja ciastek w w kształcie gwiazdek, choinek, aniołków ruszyła na długo przed świętami, a i tak ekipa pracująca w kuchni zostawała po godzinach.

Niedziela kielecka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

ozdoby

T.D.

Powstaje świąteczne rękodzieło

Powstaje świąteczne rękodzieło

Prowadzona przez Fundację „Gramy z Tobą” Manufaktura „Pietraszki” – Zakład Aktywności Zawodowej działający w obrębie Domu św. Jana Pawła II istnieje zaledwie od roku, ale już znalazł swoją drogę i wkroczył na właściwe tory działania. Jedna z tych dróg to wypiek ciastek na bazie własnych produktów. W pracowni o nazwie „Ciastkarnia”.

Pełne ręce roboty

Kruche ciasteczka pachną oszałamiająco, tak jak domy rodzinne w czasie Bożego Narodzenia. W ofercie są ciasteczka sprzedawane w specjalnych opakowaniach oraz tzw. boksy świąteczne w całości wytworzone ręcznie, oraz ciastka owsiane i energetyczne batony owsiane.

– Wszyscy nasi podopieczni to osoby niepełnosprawne, mające określony rytm pracy i wydajność – mówi ks. dr hab. Witold Janocha, twórca „Pietraszek”, prezes i założyciel Fundacji „Gramy z Tobą”. – Naszym celem nie jest zarobek, ale danie pracy osobom niepełnosprawnym i dostrzeżenie w nich pełnowartościowych pracowników – tłumaczy. Faktycznie, udało się stworzyć dobre miejsce dla 30 osób (18 ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 12 – z umiarkowanym, zarówno psychicznym, jak i rozwojowym).

Półki zastawione torebkami ciastek w świątecznych opakowaniach, pakowane prezenty „boksy” – dają wyobrażenie o świątecznej produkcji. Można je zakupić w Lewiatanie i Społem i w ten sposób wesprzeć „Pietraszki”. W pracowni „Rękodzieło” z myślą o obdarowanych „boksami świątecznymi”, powstały istne cuda: makramy w kształcie choinek, świece pachnące cynamonem, kartki świąteczne. Już od początków grudnia można je było spotkać na kiermaszach świątecznych, część trafiła do urzędów i firm współpracujących z ZAZ-em.

Oprócz „Ciastkarni” i „Rękodzieła” są jeszcze „Ogród” i „Pasieka”.

Ogród jest niemały, ok. 30 arów i w Adwencie, jak to ogród – poszedł spać... Przez rok trwały intensywne porządki usuwania tego, co przez lata nieużywania narosło. Zasadzono rośliny miododajne, plantację lawendy, jeżówkę, która zdobiła front oraz zioła m.in. szałwię, miętę. Na bazie pierwszych zbiorów „Rękodzieło” wyprodukowało saszetki zapachowe. W stadium rozwojowym jest pasieka; obecnie 5 uli, a wiosną przybędzie 5.

Reklama

W „Pietraszkach” pracuje 9 osób pełnosprawnych (w tym 4 instruktorów). Dzięki zespołowi udaje się zapewnić dobrą atmosferę i rozwój podopiecznych, którzy zyskali wartość dodaną, wychodząc ze sfery pomocy socjalnej. Poznali swoje możliwości, czują się rodziną, co podkreślali podczas pierwszej wigilii w „Pietraszkach”.

Rozwojowa inwestycja

29 grudnia 2020 r. bp Jan Piotrowski poświęcił oddany do użytku Zakład Aktywności Zawodowej Manufaktura „Pietraszki” przy ul. Pietraszki 15 w Kielcach, prowadzony przez Fundację „Gramy z Tobą” . Inwestycja zrealizowana została w oparciu o środki pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będące w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz wkładu własnego organizatora. „Pietraszki” sprawnie funkcjonują, ale wciąż wymagają wielu inwestycji. Ks. Janocha wylicza najważniejsze: nowy piec grzewczy, winda wewnętrzna, możliwość przyjęcia kolejnych 5 osób. Na wymianę czekają stare okna i drzwi. Dzięki Bogu, można liczyć na darczyńców, jak np. na Stanisława Osmendę z Miechowa, kawalera Zakonu Grobu Bożego, który nieodpłatnie wymienił całą instalację elektryczną w kaplicy. W planach jest stworzenie na piętrze środowiskowego domu samopomocy, a kiedyś – sali rehabilitacyjnej. Marzenia? Czemu nie! Warto je mieć, bo „Pietraszki” powstały właśnie z marzeń.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie - geneza i tradycje

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

fot. Grażyna Kołek/Niedziela

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

W Boże Narodzenie Kościół wspomina prawdę, że jednorodzony i odwieczny Syn Boży stał się człowiekiem i przyjął ograniczoną, śmiertelną ludzką naturę. Narodzenie Chrystusa, dokonane w ogromnym ukryciu, niemal w całkowitej tajemnicy, stało się świętem powszechnym, które przynajmniej na kilka dni przemienia oblicze Ziemi przynosząc pokój, pojednanie, wzajemną życzliwość. W Polsce święto to ma szczególnie charakter rodzinny.

Boże Narodzenie ukazuje jak bardzo Bogu zależy na człowieku: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał" (J 3,16). Przez Wcielenie spełniła się obietnica, Bóg stał się naprawdę Emmanuelem - "Bogiem z nami", a człowiek dzięki temu stał się prawdziwym dzieckiem Bożym.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję