Reklama

Niedziela Przemyska

A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga

Dekoracje związane ze świętami Bożego Narodzenia pomagają nam zobaczyć oczyma wyobraźni Maryję i Józefa, trwających przy betlejemskim żłóbku i adorujących małego Jezusa.

Słuchając słów Ewangelii i uczestnicząc w jasełkach, widzimy również innych ludzi, przybywających do Betlejem: pasterzy, Mędrców, a także ludzi dobrej woli, jak odnotowuje św. Łukasz. Okiem wyobraźni widzimy również wędrówkę Mędrców, którzy wyruszyli z dalekich krain, aby pokłonić się Jezusowi. Szli z pośpiechem i wypytywali po drodze o nowo narodzonego Króla, stając się przez to głosicielami Dobrej Nowiny. Wrócili do swoich domów i zajęć świadomi, że przeżyli coś niezwykłego. Ofiarując Dziecięciu swoje dary, otrzymali coś o wiele cenniejszego: pokój serca (Mt 2,1 – 2.9-12).

Czas Bożego Narodzenia zachęca nas do wniknięcia w wydarzenia, które nazywamy tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Bohaterowie tych wydarzeń inspirują nas do tego, abyśmy i my poszli ich śladami oraz przeanalizowali, co się wówczas rzeczywiście wydarzyło. Pasterze, oddawszy pokłon Jezusowi, wrócili, jak mówi święty Łukasz, aby opowiadać o tym, co widzieli i słyszeli. Podobnie Mędrcy: po oddaniu czci nowo narodzonemu Królowi, „inną drogą” powrócili do swoich domów.

W bieżącym roku duszpasterskim, który przeżywamy pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, postawa aniołów, pasterzy, Mędrców i wszystkich, którzy poznali tajemnicę Bożego Narodzenia, a następnie dzielili się nią z innymi, jest wyjątkowo aktualna. To wielka zachęta dla nas wszystkich, abyśmy i my włączyli się w głoszenie prawdy o tym, że miłujący Bóg nie tylko posłał do nas swojego Syna, Księcia Pokoju, ale „stał się” jednym z nas. Mesjasz, Zbawiciel świata, przynosi pokój i zgodę każdemu człowiekowi i całemu światu.

Podobnie jak pasterze i Mędrcy, możemy spotkać Mesjasza: w słowie Bożym, w sakramentach, w bliźnich, których Pan Bóg postawił na drodze naszego życia. Owocem tych spotkań niech będzie pokój serca, który z radością nieśmy otaczającemu nas światu. Źródłem pokoju niech będzie dla nas każda Msza św., każda Komunia św., każda chwila adoracji Najświętszego Sakramentu. Umocnieni Ciałem Chrystusa, zgodnie z wezwaniem kapłana na zakończenie Mszy św., „idźmy w pokoju Chrystusa”.

Reklama

Wszystkim Czytelnikom Niedzieli życzę z całego serca, aby te święta były bardzo radosne oraz pełne życzliwości i pokoju, bo radość i pokój to szczególne dary przychodzącego Chrystusa.

Niech ziszczą się na nas wszystkich słowa Pisma Świętego, zapisane w Księdze Liczb, słowa niosące błogosławieństwo i łaskę: „Niech Pan wam błogosławi i strzeże, niech rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy łaską i niech was obdarzy pokojem (Lb 6, 24-26).

Szczęść Boże wszystkim w zbliżającym się nowym Roku Pańskim 2022.

Maryja, Królowa Pokoju, niech wyprasza pokój w naszych sercach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

Z błogosławieństwem

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podkarpackie Boże Narodzenie

Niedziela rzeszowska 1/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Arkadiusz Bednarczyk

fragment ołtarza "Boże Narodzenie" z Ropczyc

fragment ołtarza

Dla dawnych chrześcijan źródłem wiedzy o biblijnych wydarzeniach, w tym o Narodzeniu Jezusa, mogła być tylko sztuka, gdyż jako niepiśmienni z reguły, wszystko, co wiedzieli o Bożym Narodzeniu, czerpali z kościelnych ołtarzy, śpiewanych kolęd i przedstawień teatralnych, zwanych jasełkami.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję