Reklama

Niedziela Kielecka

Otwarci na Ducha Świętego

Z ks. dr. Marcinem Rokitą, koordynatorem Parafialnych Zespołów Synodalnych, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: Jak należy rozumieć synodalność?

Ks. Marcin Rokita: Synodalność, jak mówi papież Franciszek, jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia. Bez wątpienia ten Synod jest w historii Kościoła wyjątkowy. Cały proces synodalny trwa dwa lata, a do jego autentycznego uczestnictwa zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. Pamiętajmy, że Duch Święty „wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża” (J 3, 8). Dlatego musimy być otwartymi na Jego działanie, a Synod wniesie z pewnością dużo dobrego w przestrzeń Kościoła.

Jaką rolę mają do odegrania parafialne Zespoły Synodalne?

Są wielką szansą, aby nasze parafie stały się bardziej miejscem spotkania i doświadczenia wiary. To bycie razem zintegruje wspólnotę parafii i stworzy okazję wzięcia odpowiedzialności wszystkich bez wyjątku za duszpasterstwo. Bo przecież cała wspólnota Kościoła, którą stanowią katolicy świeccy, duchowieństwo i osoby konsekrowane, stanowi podmiot duszpasterstwa. Wszyscy ochrzczeni w działalności zbawczej Kościoła mają wzajemnie się uzupełniać i przyczyniać się do powodzenia misji Kościoła w świecie.

Czy spotkania mogą pomóc proboszczom w ich misji duszpasterskiej?

Dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej Synodalność w życiu i misji Kościoła podkreśla, że droga synodalna zmierza do podejmowania decyzji duszpasterskich, które jak najlepiej odzwierciedlają wolę Bożą i są zakorzenione w żywym głosie ludu Bożego. Dlatego dla księży posługujących w duszpasterstwie parafialnym jest on tym, do czego zachęca papież Franciszek, „wezwaniem do rewizji i odnowy naszych parafii, aby były one bliżej ludzi i były środowiskami żywej komunii i uczestnictwa oraz ukierunkowały się całkowicie na misje” (EG 28). Ponadto droga synodalna pomoże proboszczowi w opracowaniu programów duszpasterskich dla parafii. Synod jest również szansą, by być zaczynem duszpasterskich rad parafialnych, których nie ma w większości parafii. Ich celem jest przecież m.in. współpraca wiernych świeckich z proboszczem w wypełnianiu przez niego zadania nauczania, uświęcania i pasterzowania dla dobra wspólnoty parafialnej oraz dotarciu z Dobrą Nowiną do niewierzących. Dla Kościoła kieleckiego owocem Synodu może być również ożywienia istniejących już, ale i powoływanie nowych wspólnot w parafiach. Jak pisał ks. F. Blachnicki, „tylko budowanie i rozwijanie małych wspólnot, ich świadectwo i zaangażowane apostolstwo może doprowadzić do odnowienia parafii”. Wspólnocie parafialnej, która nie staje się „wspólnotą wspólnot”, grozi proces swoistego rozrzedzenia życia wiary, osłabienia i zepchnięcia do poziomu jedynie tego, co nakazane, czyli minimalizmu chrześcijańskiego.

Reklama

Co może być szansą, a co barierą w spotkaniach w grupach na etapie parafialnym?

Zapewne barierą jest uleganie pokusie, by widzieć tylko „problemy” Kościoła. Wyzwania, trudności i stojące przed światem i Kościołem są liczne. Zamiast skupiać się tylko na tym, co nie idzie dobrze, doceńmy te miejsca, gdzie Duch Święty tworzy życie. Wszyscy tworzący Zespoły Synodalne powinni uwierzyć, że droga synodalna daje im realny wpływ na działalność zbawczą Kościoła.

Jak zachęcać do spotkań w parafiach?

W tym względzie prezbiterzy i diakoni mają do odegrania kluczową rolę. Nie wystarczy tylko ogłoszenie duszpasterskie, ale również trzeba wykorzystać strony internetowe parafii, gazetki parafialne, media społecznościowe. Trzeba uświadamiać wiernych w czasie głoszenia Słowa Bożego, że wszyscy jesteśmy Kościołem i wszyscy bierzemy odpowiedzialność, by odczytywać, jaka jest jego droga. Dużą rolę mają wierni na co dzień zaangażowani w życie parafii. Mogą zaprosić szczególnie tych, którzy czują się wykluczeni lub marginalizowani.

Ks. dr Marcin Rokita. Święcenia prezbiteratu przyjął 30 maja 2009 r. z rąk bp. Kazimierza Ryczana. W latach 2009-11 był wikariuszem parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. W latach 2011-15 studiował teologię pastoralną na KUL. Od 2016 r. dyrektor ekonomiczny diecezji kieleckiej. Wykładowca teologii pastoralnej w WSD w Kielcach. Członek diecezjalnego zespołu synodalnego.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: VI zwyczajna sesja plenarna Synodu Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

synod

Łódź

Ks. Paweł Kłys

W Kościele Łódzkim trwa drugi etap IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, który jest poświęcony rodzinie. Od rana w auli Wyższego Seminarium Duchownego trwa szósta zwyczajna sesja plenarna, w czasie której poruszone zostaną dwa kolejne tematy z Instrumentum Labris, opracowane wcześniej w parafialnych grupach synodalnych.

Otwierając dzisiejsze obrady metropolita łódzki wskazał na to, że - Synod jest czasem, kiedy patrzymy na swoich ojców, ale myślimy o swoich synach. Dziś mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół się rodzi z krwi męczenników – w tym sensie ks. Jerzy jest dla nas wszystkich ojcem. Jesteśmy pokoleniem, które wyrasta z ojców, ale też Pan nam obiecuje takich synów, którzy będą książętami na całej ziemi. Taka obietnica pomnożenia ludu Bożego, pomnożenia jego roli na całej ziemi. – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

2022-09-28 17:04

[ TEMATY ]

Iskra Bożego miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Skrzyżowania ulic oraz place miast, miasteczek i wsi zamieniły się dziś o godz. 15.00 w miejsca modlitwy. Wierni z różańcem w ręku prosili Boga o miłosierdzie dla całej ludzkości. „Wierzymy, że 10 minut błagania do Boga może zmienić nasze rodziny, nasze miasta i cały świat” – podkreślili organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Targi Wydawców Katolickich: przyznano nagrody Feniks

2022-09-29 13:52

[ TEMATY ]

Feniks

Biblista ks. prof. Roman Bartnicki nagrodzony został Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022. Przyznano również FENIKSY Specjalne – m.in. dla bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, serii „Biblia Impulsy” pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka czy książki „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” (Mińsk, Białoruś). Przyznano także nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. Ogłoszenie laureatów tych nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie.

Uroczysta gala wręczenia Nagród odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję