Reklama

Niedziela Kielecka

Otwarci na Ducha Świętego

Z ks. dr. Marcinem Rokitą, koordynatorem Parafialnych Zespołów Synodalnych, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: Jak należy rozumieć synodalność?

Ks. Marcin Rokita: Synodalność, jak mówi papież Franciszek, jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia. Bez wątpienia ten Synod jest w historii Kościoła wyjątkowy. Cały proces synodalny trwa dwa lata, a do jego autentycznego uczestnictwa zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. Pamiętajmy, że Duch Święty „wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża” (J 3, 8). Dlatego musimy być otwartymi na Jego działanie, a Synod wniesie z pewnością dużo dobrego w przestrzeń Kościoła.

Jaką rolę mają do odegrania parafialne Zespoły Synodalne?

Są wielką szansą, aby nasze parafie stały się bardziej miejscem spotkania i doświadczenia wiary. To bycie razem zintegruje wspólnotę parafii i stworzy okazję wzięcia odpowiedzialności wszystkich bez wyjątku za duszpasterstwo. Bo przecież cała wspólnota Kościoła, którą stanowią katolicy świeccy, duchowieństwo i osoby konsekrowane, stanowi podmiot duszpasterstwa. Wszyscy ochrzczeni w działalności zbawczej Kościoła mają wzajemnie się uzupełniać i przyczyniać się do powodzenia misji Kościoła w świecie.

Czy spotkania mogą pomóc proboszczom w ich misji duszpasterskiej?

Dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej Synodalność w życiu i misji Kościoła podkreśla, że droga synodalna zmierza do podejmowania decyzji duszpasterskich, które jak najlepiej odzwierciedlają wolę Bożą i są zakorzenione w żywym głosie ludu Bożego. Dlatego dla księży posługujących w duszpasterstwie parafialnym jest on tym, do czego zachęca papież Franciszek, „wezwaniem do rewizji i odnowy naszych parafii, aby były one bliżej ludzi i były środowiskami żywej komunii i uczestnictwa oraz ukierunkowały się całkowicie na misje” (EG 28). Ponadto droga synodalna pomoże proboszczowi w opracowaniu programów duszpasterskich dla parafii. Synod jest również szansą, by być zaczynem duszpasterskich rad parafialnych, których nie ma w większości parafii. Ich celem jest przecież m.in. współpraca wiernych świeckich z proboszczem w wypełnianiu przez niego zadania nauczania, uświęcania i pasterzowania dla dobra wspólnoty parafialnej oraz dotarciu z Dobrą Nowiną do niewierzących. Dla Kościoła kieleckiego owocem Synodu może być również ożywienia istniejących już, ale i powoływanie nowych wspólnot w parafiach. Jak pisał ks. F. Blachnicki, „tylko budowanie i rozwijanie małych wspólnot, ich świadectwo i zaangażowane apostolstwo może doprowadzić do odnowienia parafii”. Wspólnocie parafialnej, która nie staje się „wspólnotą wspólnot”, grozi proces swoistego rozrzedzenia życia wiary, osłabienia i zepchnięcia do poziomu jedynie tego, co nakazane, czyli minimalizmu chrześcijańskiego.

Reklama

Co może być szansą, a co barierą w spotkaniach w grupach na etapie parafialnym?

Zapewne barierą jest uleganie pokusie, by widzieć tylko „problemy” Kościoła. Wyzwania, trudności i stojące przed światem i Kościołem są liczne. Zamiast skupiać się tylko na tym, co nie idzie dobrze, doceńmy te miejsca, gdzie Duch Święty tworzy życie. Wszyscy tworzący Zespoły Synodalne powinni uwierzyć, że droga synodalna daje im realny wpływ na działalność zbawczą Kościoła.

Jak zachęcać do spotkań w parafiach?

W tym względzie prezbiterzy i diakoni mają do odegrania kluczową rolę. Nie wystarczy tylko ogłoszenie duszpasterskie, ale również trzeba wykorzystać strony internetowe parafii, gazetki parafialne, media społecznościowe. Trzeba uświadamiać wiernych w czasie głoszenia Słowa Bożego, że wszyscy jesteśmy Kościołem i wszyscy bierzemy odpowiedzialność, by odczytywać, jaka jest jego droga. Dużą rolę mają wierni na co dzień zaangażowani w życie parafii. Mogą zaprosić szczególnie tych, którzy czują się wykluczeni lub marginalizowani.

Ks. dr Marcin Rokita. Święcenia prezbiteratu przyjął 30 maja 2009 r. z rąk bp. Kazimierza Ryczana. W latach 2009-11 był wikariuszem parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. W latach 2011-15 studiował teologię pastoralną na KUL. Od 2016 r. dyrektor ekonomiczny diecezji kieleckiej. Wykładowca teologii pastoralnej w WSD w Kielcach. Członek diecezjalnego zespołu synodalnego.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Synod Diecezji Tarnowskiej

[ TEMATY ]

synod

diecezja.tarnow.pl

W uroczystość św. Józefa odbyło się ostatnie spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu.

Ks. Piotr Cebula przedstawił metodologię, czyli schemat dla prac i dyskusji synodalnych zarówno w Komisjach jak i podczas spotkań parafialnych zespołów synodalnych. Jest ona oparta na klasycznej zasadzie „widzieć-oceniać-działać” i będzie koncentrować się wokół trzech obszarów rozważań: 1) Jak jest? (próba oceny sytuacji), 2) Jak powinno być? (ujęcie teologiczne problemu) oraz 3) Co zrobić, aby było tak jak powinno być? (sposoby naprawy niewłaściwych sytuacji). W tych trzech obszarach z pewnością nie zabraknie pytań dlaczego jest tak a nie inaczej; jednak V Synod za cel stawia sobie bardziej wskazanie najlepszej drogi do zbawienia, a nie jedynie ocenę socjologiczną współczesnego świata i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

2022-08-16 11:04

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję