Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Siostra na medal

Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywaliśmy także jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Misyjny

Archiwum ks. Andrzeja Łuszcza

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

Wydarzenie to przypomina nam na nowo o kolędowaniu misyjnym. W tę inicjatywę, w której to dzieci pomagają dzieciom w innych krajach, włączają się głównie członkowie kół misyjnych. Tych w naszej diecezji jest kilkanaście.

To właśnie święto Trzech Króli jest momentem oficjalnego posłania „małych misjonarzy” z kolędą. Odwiedzają oni mieszkańców swoich miejscowości, przedstawiają jasełka, szerzą ideę misyjną i otwierają serca swoje i innych na potrzeby misji. W tym roku, ze względu na pandemię, wszystkie grupy kolędnicze, pragnące wesprzeć potrzebujące dzieci w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie przygotowują jasełka w swoich w parafiach.

Imponujące wyniki

Inicjatywa kolędowania misyjnego w diecezji każdego roku wypada imponująco – podkreśla ks. Andrzej Łuszcz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Przykładem jest 2020 r., kiedy to kolędnicy w naszej diecezji uzbierali łącznie ponad 40 tys. zł. z przeznaczeniem na potrzeby dzieci mieszkających w Amazonii.

Od blisko 20 lat w kolędowanie włącza się koło misyjne z Tarnogrodu. Właśnie tam udaje się uzbierać najwięcej środków w całej diecezji. To efekt zaangażowania dzieci oraz opiekunki koła, s. Samueli Prajsnar, serafitki. Jej wieloletnią aktywność na rzecz pomocy misjom i misjonarzom dostrzeżono w skali kraju. Na Jasnej Górze w październiku 2021 r. Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz piąty wręczyła medale Benemerenti in Opere Evangelizationis. Przyznano je 15 osobom, wspólnotom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla ewangelizacyjnego dzieła Kościoła. Wśród laureatów odznaczenia, przyznawanego w jednej z czterech kategorii, znalazła się także s. Samuela, uhonorowana za „pomoc modlitewną i duchową”. Medal wręczył Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

Wspólne dzieło

Odznaczenie medalem Benemerenti (łać. dobrze zasłużonemu) to dowód uznania dla działalności siostry, przepełnionej duchem i gorliwością misyjną. Siostra Samuela pracując w Tarnogrodzie animuje różnorodne akcje misyjne (m.in. „Kolędnicy misyjni”, loterie), utrzymuje kontakty, organizuje spotkania z misjonarzami. Siostra podkreśla, że odznaczenie to efekt aktywności wielu osób. – To wyróżnienie jest wspólnym dziełem wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowali się w różne formy niesienia pomocy misjom: modlitwa, ofiarowanie cierpienia, kolędowanie misyjne, jasełka misyjne, ciągłe uwrażliwianie na potrzeby misji, przybliżanie warunków życia w krajach objętych misjami i zachęcanie do udziału w różnych akcjach. To pomoc nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a przede wszystkim ofiarodawców – parafian z Tarnogrodu – zaznacza laureatka.

Reklama

Siostra Samuela dostrzega także ciągłą potrzebę pomocy misjom. – Wszyscy misjonarze bardzo czekają na naszą modlitwę i wsparcie. Dlatego nie ustawajmy w pomysłach jak pomagać misjom, i jak je wspierać. Każda forma pomocy, ofiara, wyrzeczenie, są wielkim skarbem, który się pomnaża – dodaje.

Medal Benemerenti in Opere Evangelizationis to honorowe odznaczenie ustanowione w 1832 r. przez papieża Grzegorza XVI. Przyznaje się go za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

Składamy s. Samueli gratulacje z otrzymania tak wyjątkowego wyróżnienia i życzymy niegasnącego zapału misyjnego oraz Bożego błogosławieństwa w dalszej działalności na rzecz misji.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy jesteśmy posłani

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny, tym razem przeżywany pod hasłem: „Ochrzczony to znaczy posłany”. Jest to czas modlitewnego i materialnego wsparcia misjonarzy oraz przejaw docenienia ich pracy

Miejscem naszej pomocy są kraje dotknięte głodem, wojnami, gdzie panują bieda i ubóstwo zarówno duchowe, jak i materialne. Właśnie wśród ludzi żyjących w takich warunkach pracują nasi misjonarze. Realizują oni nakaz Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie...”, wyruszając w różne części świata. Niosą Dobrą Nowinę opartą na miłości do Boga i człowieka. Z zasiewu Słowa Bożego rodzą się nowe Kościoły lokalne, wyposażone we własne siły i dojrzałość. Misjonarze przychodzą również z pomocą materialną, niosąc ratunek w chorobach i trudnościach życiowych.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla wypalonych

2022-07-26 09:56

Niedziela Ogólnopolska 31/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Adobe Stock

Czy kilkudniowy czas ciszy i milczenia może przemienić ludzkie życie? Jak pokazują świadectwa uczestników rekolekcji ignacjańskich – zdecydowanie tak! Sprawdzamy, w czym tkwi fenomen ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli.

To był taki czas, w którym wychodziłam z różnych życiowych zawirowań. Miałam stany depresyjne, dużo czasu spędzałam w domu. Poczułam zaproszenie do odbycia tych rekolekcji. Były to początki mojego nawrócenia – rozpoczyna swoją opowieść p. Aneta, która w rozmowie z Niedzielą wspomina swoje pierwsze rekolekcje ignacjańskie. – Pierwsze dni były dość trudne. Niełatwo jest nagle zostawić cały świat zewnętrzny, to, czym żyje się na co dzień. Zasady były tam bardzo restrykcyjne. Nie mogliśmy nawet nawiązywać kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami, należało patrzeć na obuwie. Z perspektywy czasu widzę, że jest to coś wspaniałego i bardzo dużo mi dało – opowiada z przejęciem 40-latka z archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję