Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/@JasnaGóraNews

Pielgrzymowanie z kolędą

W polskiej tradycji styczeń jest czasem kolędowania i wystawiania historii o Bożym Narodzeniu, czyli jasełek. Tak też jest na Jasnej Górze.

W regionalnych strojach, z różnymi instrumentami, a przede wszystkim z gorącymi sercami na Jasną Górę chętnie przybywają górale. Orkiestra OSP z Mszany Dolnej i Piekiełka świętowała tutaj aż trzy jubileusze: 120. rocznicę istnienia zespołu, 25. rocznicę pielgrzymowania z kolędą na Jasną Górę oraz 25-lecie kapelmistrzostwa Piotra Rataja.

Także przedstawiciele wspólnoty parafialnej z Mszany Górnej, strażacy z orkiestry i chórzyści podziękowali Matce Bożej za miniony rok i zaśpiewali pastorałki znane jedynie na Zagórzu. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. – Zagórzanie mają we krwi kolędowanie, uwielbianie Pana Boga w śpiewie, tak od serca – zauważył ks. Marian Bański, zmartwychwstaniec proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej.

Również dla Strażackiej Orkiestry Dętej „Tymbarski Ton” kolędowanie na Jasnej Górze staje się już zwyczajem. Wójt Tymbarku Paweł Ptaszek podkreślił wspólnotowy wymiar pielgrzymki i okazję do włączenia się w pielęgnowanie polskich i regionalnych tradycji. – To jest taka łączność między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, budowanie więzi międzypokoleniowej, wyraz poszanowania dla tradycji, ale i troska o teraźniejszość i przyszłość – powiedział.

Na Jasnej Górze nie zabrakło jasełek. Niezwykłą opowieść o Bożym Narodzeniu zaprezentowali uczniowie trzech klas Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Dzieciom wiele radości sprawiły nie tylko zorganizowanie bożonarodzeniowego przedstawienia i uczestnictwo w nim, ale już samo przygotowanie, które okazało się także czasem wytężonej pracy. – Cieszymy się, że możemy tutaj być. Przygotowywaliśmy się do tego od października – opowiadały z przejęciem dzieci.

Reklama

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia kontynuuje tradycje muzyczne Jasnej Góry i wszystkie swoje najważniejsze uroczystości przeżywa w częstochowskim sanktuarium.

Prawykonanie oratorium

Na Jasnej Górze odbyło się prawykonanie oratorium Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy... Wincentego z Krakowa. Inspiracją do jego powstania była homilia św. Jana Pawła II wygłoszona na Jasnej Górze 4 czerwca 1979 r., podczas I pielgrzymki do ojczyzny.

Twórca dzieła, znany pod pseudonimem: Wincenty z Krakowa, to znakomity muzyk i kompozytor, autor m.in. oratorium ku czci Jezusa, Króla Wszechświata, które zaprezentowano w Krakowie. Wykonawcami byli artyści z AUDIVI Cracow Vocal Quartet z zespołem kameralnym.

Zdaniem o. Grzegorza Prusa, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, oratorium jest swoistą opowieścią muzyczną opartą na ważnym przekazie papieża z Polski.

Jak podkreślił tenor Paweł Fundament, prawykonanie utworu na Jasnej Górze to dla artystów ważne doświadczenie. – W bazylice jest znakomita akustyka – moim zdaniem, jedna z najlepszych w Polsce, zwłaszcza do wykonywania takich utworów. Najważniejsza jest jednak duchowość i to, że utwór o tak pięknych treściach możemy wykonać właśnie tutaj. To dla nas niezwykłe przeżycie – przyznał artysta.

Organizatorem koncertu był Jasnogórski Instytut Maryjny. Partnerem – Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, a wśród patronów medialnych nie zabrakło Radia Jasna Góra.

Jasnogórski flesz

• 1 lutego – jubileusz 50-lecia posługi na Jasnej Górze sióstr Uczennic Boskiego Mistrza;

• 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień Życia Konsekrowanego; pielgrzymka parlamentarzystów oraz samorządowców z Marek;

• 5 lutego – 18. Pielgrzymka Samorządowców Powiatu Wołomińskiego.

2022-01-25 11:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z modlitwą o pokój i za ukraińskich rówieśników - Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Z udziałem 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 160 placówek na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Jej uczestnicy modlili się o pokój, za ukraińskich rówieśników, tych, którzy są z nimi w szkołach i dziś wielu na pielgrzymce oraz tych, którzy pozostali w swojej ogarniętej wojną ojczyźnie. Mottem spotkania tradycyjnie było hasło Dnia Papieskiego. W tym roku jest nim „Blask Prawdy”.

Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe przeznaczone zostaną na potrzeby materialne uchodźców - rodzin z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję