Reklama

Miłość dzielona się mnoży

Ewangelizacja i praca z ubogimi to główny cel działania wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Od kilkunastu lat jest ona obecna i z powodzeniem rozwija się w archidiecezji poznańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co ciekawe, pierwsza wspólnota nie powstała w Poznaniu, tylko w Buku. Stamtąd rozlała się na Poznań, Czarnków i Wolsztyn, gdzie dziś wiernie realizuje swoją misję i pokazuje, że Ewangelia jest cały czas żywa i ma moc przemienić każde życie.

Wezwani przez Boga

Przymierze Miłosierdzia jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych, założonym w 2000 r. przez dwóch włoskich kapłanów – ks. Enriquego Porcu i ks. Antonella Cadeddu oraz misjonarkę świecką Marię Paolę. Jego statuty zostały przyjęte przez arcybiskupa Sao Paulo kard. Cláudia Hummesa w sierpniu 2005 r. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Sao Paulo w Brazylii, natomiast wspólnoty i grupy Przymierza Miłosierdzia są obecne w 36 miastach Brazylii, a także w Portugalii, we Włoszech, Francji, w Belgii oraz w kilkunastu miastach w Polsce. Wspólnota gromadzi i jednoczy siły mężczyzn i kobiet, celibatariuszy i małżonków, kapłanów i ludzi świeckich. „Wezwani przez Boga na różne sposoby ewangelizujemy i ufając w moc Ducha Świętego: realizujemy wszelkie dzieła Miłosierdzia, na które pozwalają nam nasze siły. Naszą misją jest stać się żywą ekspresją miłości miłosiernej, rozlewającej się z serca naszego Boga, poprzez Swój Kościół, dla najbiedniejszych materialnie i duchowo” – czytamy na facebookowym profilu wspólnoty. Taki też cel stawiają sobie członkowie Przymierza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodsi starszym

W ramach poznańskiej wspólnoty istnieją i formują się trzy grupy: młodsza – „Talitha kum”, starsza – „Ruah” i „Kana”, która jest grupą dla małżeństw. Powołaniem każdej z nich jest wypełnianie misji: „ewangelizować, aby przemieniać”. – Jako wspólnota wierzymy, że Ewangelia jest cały czas żywa i ma moc przemienić każde życie, by człowiek jeszcze bardziej mógł doświadczać wewnętrznej wolności i dobra. A to dzieje się wówczas, gdy człowiek jest kochany, doświadcza miłości od ludzi i Pana Boga. Dlatego głównymi kierunkami naszej działalności są wychodzenie do osób ubogich, bezdomnych i ewangelizacje uliczne. Mamy kontakt z ogrzewalnią dla bezdomnych na ul. Krańcowej i jadłodajnią prowadzoną przez siostry elżbietanki na ul. Łąkowej. Organizujemy zbiórki odzieży, ciepłych ubrań, na bieżąco wspieramy ubogich, o których wiemy, pomagamy osobom starszym z DPS-ów. Ostatnio panie pisały listy do św. Mikołaja i my te ich prośby i życzenia realizowaliśmy. Często była to ulubiona herbata, paczka chipsów, miś, kredki czy dezodorant. To było naprawdę poruszające doświadczenie. Widzimy, że takie akcje łączą pokolenia, a młodzi ludzie bardzo chętnie się w nie angażują. Przez to starsi młodszym mogą przekazać trochę życiowej mądrości, a młodsi starszym – trochę entuzjazmu i radości życia – opowiada Justyna Nowicka z Przymierza Miłosierdzia. – W tym roku bardziej skupiamy się na ewangelizacji młodych – rozwijamy grupę „Talitha kum” i staramy się bardziej profesjonalnie działać w mediach. Mamy kilka osób, które zajmują się tym zawodowo, i chcemy to wykorzystać, by w ten sposób dotrzeć do ludzi młodych. Przestrzeń internetu jest dzisiaj – jak powiedział Benedykt XVI – „cyfrowym kontynentem” i tam też nie może zabraknąć Przymierza Miłosierdzia.

Reklama

Budować wspólnotę

Spotkania poszczególnych grup wspólnoty odbywają się co tydzień w Poznaniu. – W każdy pierwszy czwartek miesiąca przeżywamy Mszę św. połączoną z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie. Poza tym mamy spotkania formacyjne w drugi, czwarty i piąty (jeżeli taki przypada) czwartek miesiąca. Wtedy mamy konferencję, wspólną modlitwę i wspólny czas przy herbacie i ciastku. W każdy trzeci czwartek miesiąca mamy natomiast tzw. Wieczerniki – spotykamy się w naszych domach i rozważamy list, który ojcowie z Brazylii przygotowują dla nas co miesiąc z podkreśleniem wybranego aspektu naszej duchowości, a także przygotowujemy wspólną agapę, by jeszcze bardziej budować naszą wspólnotę. Z kolei małżeństwa z grupy „Kana” spotykają się w czasie dogodnym dla nich, kiedy mogą pogodzić formację z życiem rodzinnym, zwłaszcza jeśli mają małe dzieci – mówi p. Justyna. Dodaje, że w działaniach na zewnątrz Przymierze Miłosierdzia organizuje rekolekcje ewangelizacyjne, ewangelizację miasta – Misja „Talitha kum”, co odbywa się we współpracy z innymi ruchami i wspólnotami działającymi w Poznaniu.

Reklama

Każdy może zdecydować, w jakim stopniu chciałby się zaangażować w ramach wspólnoty. – Można uczestniczyć w spotkaniach i po prostu ze wspólnotą sympatyzować, można zostać misjonarzem przyjacielem, później misjonarzem przymierza, a także misjonarzem w świecie (osobą, która składa przyrzeczenia, jest konsekrowana, ale żyje w świecie) albo być misjonarzem wspólnoty życia, tzn. żyć we fraterni i całe życie oddać sprawie ewangelizacji, przemienianiu – wyjaśnia p. Justyna.

Doświadczenie różnorodności

Obecnie Przymierze Miłosierdzia, odpowiadając na proces synodalny zainicjowany w Kościele przez papieża Franciszka, aktywnie włącza się w konsultacje synodalne w archidiecezji poznańskiej. Weźmie w nich udział każda z poszczególnych grup wspólnoty. Do konsultacji dołączą także przebywający w Polsce misjonarze ze wspólnoty życia Przymierza Miłosierdzia, którzy w większości przyjechali z Brazylii. – Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie różnorodności, do której zaprasza Franciszek; okazja, by usłyszeć różne głosy i z różnych stron posłuchać siebie nawzajem. Konsultacje będziemy organizować nie tylko dla członków naszej wspólnoty, ale także dla osób, którym pomagamy i do których wychodzimy, tzn. dla bezdomnych. Będą się one odbywać w Domu Charytatywnym „Przystań” w Poznaniu, a poprowadzi je kierownik ogrzewalni Caritas Grzegorz Galbierczyk. Do konsultacji chcemy również zaprosić osoby, które spotkamy podczas ewangelizacji ulicznych. To często ludzie, których nie widać w kościele na co dzień, a uważamy, że ich głos jest równie ważny w Kościele, choć być może niedostatecznie słyszany – mówi p. Justyna.

Fundament duchowy

– Nasze działania na zewnątrz wynikają z fundamentu duchowego. Przymierze Miłosierdzia chce żyć na wzór Maryi, która była oddana Ewangelii i zawierzyła się Panu Bogu. Filarami duchowości w Przymierzu są szkoła Ducha Świętego, szkoła Słowa Bożego, szkoła Maryi i szkoła ubogich. Poszczególne filary się przeplatają. Maryja żyła słowem Bożym, była pełna Ducha Świętego, a jednocześnie uboga. Jeżeli żyjemy Ewangelią, to żyjemy tak jak Ona – jako ubodzy, tzn. w prostocie i nieprzywiązaniu do rzeczy, w wierności Słowu i otwarciu na Ducha Świętego. I to w pewien sposób powinno nas kształtować, tak by Ewangelia nie była ograniczona przez nasze przyzwyczajenia czy schematy, ale by była taka, jaka ona jest. Byśmy byli nią przemienieni i mogli mówić o tym z nadzieją, że także inni zachwycą się Chrystusem, że zaangażują się w przemienianie świata w bardziej ewangeliczny – tzn. taki, w którym możemy być dla siebie świadkami nadziei, którą odkryliśmy i która stała się dla nas sensem życia. Mówi się, że miłość dzielona się mnoży. Tak samo jest z wiarą – jeżeli się nią dzielimy, to ona wzrasta, i co równie ważne, jeszcze bardziej odkrywamy naszą tożsamość katolików, chrześcijan, po prostu dzieci Boga – kończy Justyna Nowicka.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Dobrą Nowiną na Mołdawię

Niedziela łódzka 9/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Mołdawia

Bełchatów

Tomasz Marek

Uczestnicy kursu Nowe Życie

Uczestnicy kursu Nowe Życie

Bełchatów i Słoboda-Raszków to dwie miejscowości, które – mimo ewidentnych różnic – wiele łączy.

Wielotysięczne miasto i mała, licząca 500 mieszkańców wieś. Dostatek i niedostatek. Polska, kraj z bogatą historią i uznanym miejscem w Europie, i niegdysiejsze Województwo Bracławskie – dziś Naddniestrzańska Republika Mołdawska, której nie uznaje świat. Górnicy i energetycy żyjący w komforcie i drobni rolnicy marzący o tym, by wyjechać „na zarobek” tam, gdzie jest perspektywa godnego życia i gdzie zniknęły już pomniki Lenina z ulic i urzędów. Jednak w obu tych tak różnych, oddalonych od siebie miejscach, na pół godziny przed wieczorną Mszą św. w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia księży sercanów rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję