Reklama

Niedziela Małopolska

To dzieło Niepokalanej!

Dla św. Maksymiliana najważniejsze było, aby Rycerz Niepokalanej (RN) w ogóle wychodził – podkreślił franciszkanin ks. Piotr Szczepański – redaktor naczelny RN.

Niedziela małopolska 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

konferencja

Rycerz Niepokalanej

MFS/Niedziela

W konferencji uczestniczyli m.in.: o. Zdzisław Gogola, o. Przemysław Michowicz (prowadzący), o. Marek Fijałkowski i o. Piotr Szczepański

W konferencji uczestniczyli m.in.: o. Zdzisław Gogola, o. Przemysław Michowicz (prowadzący), o. Marek Fijałkowski i o. Piotr Szczepański

W sobotę, poprzedzającą Niedzielę Słowa Bożego, Instytut Studiów Franciszkańskich oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie zorganizowały w auli bł. Jakuba (przy bazylice św. Franciszka z Asyżu) sesję kolbiańską pt. Rycerz Niepokalanej. Historia – współczesność – perspektywy. Wydarzenie wpisało się w świętowanie 100. rocznicy wydania 1. numeru RN, który powstał w Krakowie, w konwencie oo. franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych. W czasie konferencji wielokrotnie przypominano, że św. Maksymilian zawsze podkreślał, iż czasopismo jest dziełem Niepokalanej.

Jak zaznaczył franciszkanin prof. dr hab. Zdzisław Gogola, w okresie międzywojennym nakład RN szybko wrastał. W 1923 r. było to ok. 5 tys. egz., w 1924 – 12 tys., 1927 – 60 tys., 1928 – 142 tys. , a w 1931 – 463 tys. – W roku 1939 RN miał nakład 800 tys. egz., przy czym jednorazowo w 1938 r. wydrukowano milion egzemplarzy – przypomniał o. Gogola. Wyjaśnił też, na czym polegał fenomen czasopisma: – Ubogi, pokorny franciszkanin powiedział masonerii nie; będziemy walczyć z wami, ponieważ czynicie źle. I to robił. Nie bał się nikogo na świecie prócz Boga, a ponieważ nawracał Żydów na wiarę chrześcijańską, no to określono go antysemitą. Ponadto zorganizował takie instrumenty, które pozwoliły mu działać w sposób wspaniały i efektywny.

Redaktor naczelny RN o. Piotr Szczepański, nawiązując do pierwszego numeru miesięcznika, przypomniał m.in., że czasopismo powstało przede wszystkim z myślą o formacji członków Rycerstwa Niepokalanej. Zacytował także fragment wstępniaka z 1. numeru RN z 1922 r.: „Celem Rycerza Niepokalanej jest nietylko pogłębić i umocnić wiarę, wskazać prawdziwą ascezę i zapoznać wiernych z mistyką chrześcijańską, ale także w myśl zasad Milicji Niepokalanej, starać się o nawrócenie akatolików…” (zachowana oryginalna pisownia). I podkreślił: – Dla św. Maksymiliana najważniejsze było, aby RN w ogóle wychodził, żeby był czasopismem prostym, aczkolwiek formacyjnym.

Z kolei franciszkanin dr hab. Marek Fiałkowski, prof. KUL podkreślił, że św. Maksymilian nie bał się wykorzystywać osiągnięć techniki do realizacji ewangelizacyjnych celów, że był otwarty na nowości, a wszystko to czynił, aby zdobyć świat dla Niepokalanej. Kończąc, przywołał słowa św. Maksymiliana Kolbego: „Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieć własnych mediów, to kościoły będą puste…”.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanów: 99 urodziny „Rycerza Niepokalanej”

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Rycerz Niepokalanej

Archiwum Niepokalanowa

8 stycznia b.r. - w dzień 127 urodzin św. Maksymiliana Kolbe - o godz. 18.00 w niepokalanowskiej Bazylice zostanie odprawiona Msza Św. rozpoczynająca czas przygotowania do wielkiej rocznicy 100-lecia „Rycerza Niepokalanej”, pod przewodnictwem Wikariusza Prowincji, o. Mirosława Bartosa.

Będzie to się modlitwa w intencji dzieła jakim jest „Rycerz Niepokalanej”, za wszystkich czytelników tak zmarłych jak i żyjących, a także o dalszy rozwój Wydawnictwa Ojców Franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję