Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 9

O. Marian Waligóra

Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki

Szczególna modlitwa wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, która wpisuje się w przygotowania do ogólnopolskiego dziękczynienia za nowego błogosławionego, rozpoczęła się na Jasnej Górze. Zainaugurowane zostały comiesięczne nocne czuwania. Modlitwa z 27. na 28. dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będą się gromadzić przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.

– Modlitwa dziękczynna za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego wynika z wielkiej potrzeby ludzi – przekonuje Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przypomina, że modlitwa o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym również odbywała się na prośbę świeckich, którzy wskazywali, że taki orędownik w niebie jest nam potrzebny. I dodaje: – Instytut podjął tę inicjatywę i modlitwa trwała 40 lat. Teraz Jasna Góra przyjęła wyzwa- nie, by w duchu dziękczynienia trwać wraz z wiernymi przed obliczem Matki Bożej.

Czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana jest specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą odczytał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Zapowiedział on także program, wokół którego zbudowana będzie formacja przez czuwania. – Pragniemy sięgnąć do prymasowskiego ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program realizowania miłości w relacjach międzyludzkich, który stanowi formę dotrzymania przyrzeczeń złożonych w Ślubach Jasnogórskich i jest konsekwencją Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości – wyjaśnił ojciec przeor.

Po Apelu, ok. godz. 22, rozpoczyna się konferencja formacyjna, a po niej następuje modlitwa różańcowa z rozważaniami kard. Wyszyńskiego, które przygotowuje Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

Reklama

Mszę św. o północy sprawują paulini, do których wspólnoty błogosławiony został włączony przez konfraternię, czyli grono przyjaciół i dobrodziejów.

Organizatorami modlitwy dziękczynnej są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

Konfrater, czyli przyjaciel

Zakon Paulinów ma nowych konfratrów. W ostatnim czasie do duchowej rodziny zakonu, za szerzenie kultu Maryi Jasnogórskiej i współpracę w paulińskiej misji, zostali włączeni Grzegorz Cius i Łukasz Pach. Konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Grzegorz Cius był m.in. koordynatorem, z ramienia Marszałka Województwa Śląskiego, organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w woj. śląskim, był także włączony w przygotowania obchodów 300. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku zaangażowany jest również w tworzenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów i jego koordynację.

Łukasz Pach to dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na Wydziale Nauk Medycznych. W 2020 r. z udziałem WPR w Katowicach zorganizował pielgrzymkę ratowników medycznych na Jasną Górę, która w 2021 r. przerodziła się w I Ogólnopolską Pielgrzymkę Ratownictwa Medycznego i została wpisana w stały kalendarz ratownictwa medycznego w Polsce. Za to „wiązanie ludzi, którzy posługują potrzebującym”, o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, wyraził wdzięczność nowemu konfratrowi.

Jasnogórski flesz

• 7-10 lutego – rekolekcje dla duszpasterzy ludzi pracy.

Reklama

• 11 lutego – XXX Światowy Dzień Chorego: godz. 13.30 – Msza św. w intencji chorych, po Eucharystii – nabożeństwo lurdzkie.

• 12 lutego – pielgrzymka lekarzy częstochowskich.

2022-02-01 12:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Bardzo potrzebujemy serdecznych przewodników, towarzyszących

2023-02-02 13:30

ks. Łukasz Romańczuk

o. Fabian Kaltbach OFM

o. Fabian Kaltbach OFM

Święto Ofiarowania Pańskiego to święto wszystkich osób życia konsekrowanego. Dlatego też do wspólnego świętowania w obecności abp. Józefa Kupnego, metropolity odbyło się w katedrze wrocławskiej.

Obecni także byli biskupi pomocniczy: bp Jacek Kiciński CMF, który też jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz bp Maciej Małyga. Homilie tego dnia wygłosił o. Fabian Kaltbach OFM, proboszcz parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu - Karłowicach. Kluczem byku trzy słowa: ofiara, gorliwość oraz wierność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję