Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Pragnę im towarzyszyć

Zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie – powiedział Niedzieli nowy biskup polowy Wojska Polskiego.

Niedziela małopolska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Tarnów

Fot. Biuro Prasowe KEP

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Biskup Wiesław Lechowicz został biskupem polowym Wojska Polskiego. – Przyjmuję tę decyzję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją. Wierzę, że za tą decyzją papieża Franciszka stoi wola Boga i to dodaje mi sił, bo nie znam zbyt dobrze środowiska wojskowego – przyznał bp Lechowicz, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Służba

Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. – Liczę, że doświadczenie Kościoła powszechnego i duszpasterstwa w różnych rejonach świata pomoże mi w realizacji nowych zadań – zaznaczył bp Lechowicz i dodał: – Cechą charakterystyczną duszpasterstwa polonijnego jest to, że łączy w sobie troskę o zbawienie człowieka z dążeniem do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom polskich emigrantów dziedzictwa polskiego. W tym dostrzegam podobieństwo do duszpasterstwa w ramach ordynariatu polowego. Kapelani wojskowi pełnią bowiem służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Sami stoją na straży i pomagają innym stać na straży państwa, wolności, sprawiedliwości, pokoju. Ponadto w ordynariacie polowym, podobnie jak w duszpasterstwie polonijnym, istnieją nie terytorialne, ale personalne parafie. Oczywiście, różnic między tymi dwoma formami duszpasterstwa jest znacznie więcej niż podobieństw. Dlatego będę się musiał wiele uczyć, by podołać nowym obowiązkom. Od samego początku zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie. Pragnę do nich przybyć i towarzyszyć im w imię Jezusa jako zwiastun Ewangelii.

Życzenia

Po nominacji do bp. Lechowicza napływa wiele gratulacji. „Życzę, aby otoczył Ksiądz Biskup powierzony swojej pasterskiej pieczy Lud Boży troską zdecydowaną i rozważną, miłosierną i sprawiedliwą, oddaną i pełną poświęcenia. Niech w sercach polskich żołnierzy, dla których tak ważna jest dewiza „Bóg. Honor. Ojczyzna” nigdy nie zabraknie nadziei i odwagi, płynących z Chrystusowego krzyża, w walce o dobro” – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Reklama

W rodzinnej diecezji tarnowskiej wierni i kapłani modlą się w intencji bp. Lechowicza. W kościołach odczytano komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża: „Składamy biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi serdeczne gratulacje. Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w Jego intencji, aby mógł jak najowocniej służyć Kościołowi i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim nowe obowiązki i wyzwania, trafnie odczytując współczesne znaki czasu”.

Droga

Biskup Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Po święceniach pracował w parafiach w Krościenku i św. Jadwigi w Dębicy, a następnie został skierowany na studia w Ateneo Romano della Santa Croce. Po ich zakończeniu pracował w parafii św. Mikołaja w Bochni i w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1998 r. został mianowany kapelanem bp. Wiktora Skworca, a w 1999 r. objął obowiązki prefekta tarnowskiego seminarium. W 2004 r. biskup tarnowski powierzył mu obowiązki rektora WSD. W tym czasie podjął studia z prawa kanonicznego. Ponadto podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej KEP, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego.

22 grudnia 2007 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. W KEP był Delegatem ds. Powołań. Od października 2011 r. pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Biskup Lechowicz wchodzi także w skład Komisji ds. Duchowieństwa; Duszpasterstwa oraz jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ponadto należy do Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji.

Przekazanie kanoniczne ordynariatu i ingres biskupa nominata do katedry polowej w Warszawie odbędzie się 12 lutego.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów stolicą chóralistyki

Prawie sześciuset chórzystów z całej Polski przyjedzie 24 września do Tarnowa. Miasto w tym dniu stanie się stolicą chóralistyki za sprawą V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”.

„Podczas Festiwalu wystąpi dwadzieścia jeden chórów m.in. z Sanoka, Lublina, Zamościa, Białegostoku, Krakowa. Będzie także siedem chórów z diecezji tarnowskiej. Festiwal to okazja do wymiany doświadczeń. Chóry zyskują na swoim poziomie śpiewu czy na bogactwie repertuaru” - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję