Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Pragnę im towarzyszyć

Zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie – powiedział Niedzieli nowy biskup polowy Wojska Polskiego.

Niedziela małopolska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Tarnów

Fot. Biuro Prasowe KEP

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

Biskup Wiesław Lechowicz został biskupem polowym Wojska Polskiego. – Przyjmuję tę decyzję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją. Wierzę, że za tą decyzją papieża Franciszka stoi wola Boga i to dodaje mi sił, bo nie znam zbyt dobrze środowiska wojskowego – przyznał bp Lechowicz, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Służba

Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. – Liczę, że doświadczenie Kościoła powszechnego i duszpasterstwa w różnych rejonach świata pomoże mi w realizacji nowych zadań – zaznaczył bp Lechowicz i dodał: – Cechą charakterystyczną duszpasterstwa polonijnego jest to, że łączy w sobie troskę o zbawienie człowieka z dążeniem do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom polskich emigrantów dziedzictwa polskiego. W tym dostrzegam podobieństwo do duszpasterstwa w ramach ordynariatu polowego. Kapelani wojskowi pełnią bowiem służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Sami stoją na straży i pomagają innym stać na straży państwa, wolności, sprawiedliwości, pokoju. Ponadto w ordynariacie polowym, podobnie jak w duszpasterstwie polonijnym, istnieją nie terytorialne, ale personalne parafie. Oczywiście, różnic między tymi dwoma formami duszpasterstwa jest znacznie więcej niż podobieństw. Dlatego będę się musiał wiele uczyć, by podołać nowym obowiązkom. Od samego początku zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie. Pragnę do nich przybyć i towarzyszyć im w imię Jezusa jako zwiastun Ewangelii.

Życzenia

Po nominacji do bp. Lechowicza napływa wiele gratulacji. „Życzę, aby otoczył Ksiądz Biskup powierzony swojej pasterskiej pieczy Lud Boży troską zdecydowaną i rozważną, miłosierną i sprawiedliwą, oddaną i pełną poświęcenia. Niech w sercach polskich żołnierzy, dla których tak ważna jest dewiza „Bóg. Honor. Ojczyzna” nigdy nie zabraknie nadziei i odwagi, płynących z Chrystusowego krzyża, w walce o dobro” – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Reklama

W rodzinnej diecezji tarnowskiej wierni i kapłani modlą się w intencji bp. Lechowicza. W kościołach odczytano komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża: „Składamy biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi serdeczne gratulacje. Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w Jego intencji, aby mógł jak najowocniej służyć Kościołowi i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim nowe obowiązki i wyzwania, trafnie odczytując współczesne znaki czasu”.

Droga

Biskup Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Po święceniach pracował w parafiach w Krościenku i św. Jadwigi w Dębicy, a następnie został skierowany na studia w Ateneo Romano della Santa Croce. Po ich zakończeniu pracował w parafii św. Mikołaja w Bochni i w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1998 r. został mianowany kapelanem bp. Wiktora Skworca, a w 1999 r. objął obowiązki prefekta tarnowskiego seminarium. W 2004 r. biskup tarnowski powierzył mu obowiązki rektora WSD. W tym czasie podjął studia z prawa kanonicznego. Ponadto podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej KEP, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego.

22 grudnia 2007 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. W KEP był Delegatem ds. Powołań. Od października 2011 r. pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Biskup Lechowicz wchodzi także w skład Komisji ds. Duchowieństwa; Duszpasterstwa oraz jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ponadto należy do Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji.

Przekazanie kanoniczne ordynariatu i ingres biskupa nominata do katedry polowej w Warszawie odbędzie się 12 lutego.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kostrzyn: bp Lechowicz spotka się z uczestnikami Przystanku Woodstock

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Ks. Rytel-Andrianik

Na wspólnych rekolekcjach spotkają się 2 sierpnia wieczorem ewangelizatorzy Przystanku Jezus i uczestnicy festiwalu rockowego Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Naukę poprowadzi bp Wiesław Lechowicz - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp pomocniczy diecezji tarnowskiej, który dziś przed południem przewodniczył Eucharystii.

W homilii hierarcha porównał Królestwo Boże do perły, za którą warto oddać wszystko, zapewnił, że jest ono zawarte w Jezusie, który jest tą perłą. „Za Niego warto oddać, cokolwiek posiadamy, gdyż tylko On zdolny jest zaspokoić wszelkie pragnienia” – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję