Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Parlamentarzyści u tronu Matki

Z modlitwą za Ojczyznę, ofiary COVID-19 i w intencji dobrego rozwiązania trudnych spraw ważnych dla narodowej wspólnoty na Jasną Górę tradycyjnie 2 lutego przybyła 33. Pielgrzymka Parlamentarzystów RP. Uczestniczyli w niej posłowie i senatorowie różnych ugrupowań politycznych na czele z marszałek Sejmu. – Jasna Góra to sanktuarium narodu. Przybywamy tu, by podziękować za otrzymane łaski, ale też prosić w tym trudnym czasie, by Maryja nam pomogła. Ona jest naszą Matką, tu przybywamy po wiarę, nadzieję i miłość – powiedziała Elżbieta Witek.

W kazaniu podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że do tronu Królowej Polski pielgrzymi przynoszą zmaganie o to, „byśmy nie dali sobie narzucić mitu tzw. neutralności światopoglądowej, według którego przestrzeń publiczna miałaby być pozbawiona odniesień do wiary religijnej, a zwłaszcza chrześcijaństwa”. Jak wyjaśnił, w ten sposób nie buduje się społeczeństwa nie tylko demokratycznego, ale przede wszystkim normalnego w odniesieniach moralnych. – Nie wiadomo bowiem, dlaczego polityk katolik miałby zawieszać swoją wiarę w działalności politycznej, podczas gdy polityk ateista może się opierać na swoim ateizmie. Wszak ateizm czy też obojętność religijna wcale nie są bardziej demokratyczne niż wiara chrześcijańska – przekonywał.

Polscy parlamentarzyści złożyli Akt Zawierzenia Maryi, który odczytała marszałek Sejmu. Są w nim m.in. słowa: „Królowo Polski, wyproś nam, posłom i senatorom, mądrość i odpowiedzialność w podejmowanych decyzjach, czyń wrażliwymi nasze sumienia, byśmy mieli na względzie dobro wspólne, bez wyjątku, każdego człowieka”.

Uczennice Boskiego Mistrza

Są świadkami wielu cudów i łask zdziałanych za przyczyną Matki Bożej, troszczą się o godne zewnętrzne przygotowanie kapłanów do Eucharystii, o czystość i piękno szat, ołtarzy. Siostry uczennice Boskiego Mistrza na Jasnej Górze posługują już 50 lat. Do współpracy, głównie w jasnogórskiej zakrystii, zaprosił je śp. o. Jerzy Tomziński, ówczesny generał Zakonu Paulinów.

Reklama

Siostra Maria Agnieszka, która posługuje w sanktuarium od pierwszych dni pracy uczennic Boskiego Mistrza w tym miejscu, zauważa, że widok sióstr zakonnych w jasnogórskiej zakrystii był sporym zaskoczeniem. – Niektórzy ojcowie byli zdziwieni obecnością niewiast w zakrystii. Przed nami przez 40 lat byli tu tylko panowie. To było wielkie przedsięwzięcie ojca generała, który okazał nam duże zaufanie – wspomina. Pracę w zakrystii siostry rozpoczynają każdego dnia o 5.30 i kończą późnym wieczorem. Codziennie „wyprawiają do ołtarza” wielu kapłanów; w uroczystości i święta bywa, że i kilkuset. Czasem przygotowania szat liturgicznych trwają wiele dni. Tak było np. podczas pielgrzymki papieża Franciszka, gdy przez tydzień prasowały 500 ornatów. – Ta praca to nasza modlitwa, to realizacja naszego zakonnego charyzmatu – podkreśla s. Maria Barbara. Wyjaśnia, że zgodnie z wolą założyciela zgromadzenia – bł. ks. Jakuba Alberionego, siostry realizują duchowość eucharystyczno-kapłańsko-liturgiczną. – To wszystko dzieje się w jasnogórskiej zakrystii: posługa kapłanom, przygotowanie do Mszy św., dbanie o bieliznę kielichową, o wszystko, co jest związane ze sprawowaniem Eucharystii. Ale mamy też czas na adorację Jezusa i spotkanie z Matką – mówi siostra.

– Posługa sióstr tutaj jest bardzo ważna, dlatego dziś dziękujemy za tę łaskę, którą Pan Bóg wyświadczył Jasnej Górze – stwierdza o. Samuel Pacholski, przeor sanktuarium, podczas jubileuszowej Mszy św. Zaznacza, że siostry „mają wielką miłość do kapłaństwa realizowanego w kruchości ludzkiej kondycji i dają temu świadectwo”.

Jasnogórski flesz

Relikwie św. Walentego, patrona zakochanych, są też na Jasnej Górze. W bocznej kaplicy bazyliki, wśród wielu innych zgromadzonych tam relikwii, znajdują się obraz świętego i fragment jego ręki, błogosławiącej prawdziwą i czystą miłość.

• 16 lutego – rozpoczęcie 7-tygodniowych Rekolekcji Odnowy Wiary (w każdą środę) – godz. 18 – bazylika.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję