Reklama

Niedziela Podlaska

Wielki Post – zaproszenie do wewnętrznych reform

Słowo biskupa drohiczyńskiego na Wielki Post.

Chrześcijańska tradycja podejmowania duchowych przygotowań do obchodów Paschy Pana zaczęła się kształtować bardzo dawno. Starożytni pisarze, Tertulian i św. Ireneusz piszą, że pod koniec II w. istniał zwyczaj odbywania 40-godzinnego postu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Było to nawiązanie do postu Jezusa, o którym wspomina Ewangelia. Jednak już w następnym wieku post został wydłużony do tygodnia, a w kolejnym wieku, do 40 dni. Wspomina o tym w liście pasterskim św. Atanazy z Aleksandrii. Warto zauważyć, że z 40-dniowego postu wyłączano niedziele. W efekcie post nieco się skracał, a tego nie chciano. W VII wieku dodano więc brakujące dni i wskazano na Środę Popielcową, jako na początek Wielkiego Postu. Święty papież Grzegorz Wielki – kierując się względami ascetycznymi – jeszcze bardziej ten okres wydłużył, dodając kolejne trzy tygodnie, jako tzw. „przedpoście”.

W liturgii wielkopostnej zaczęto używać szat koloru fioletowego, a w modlitwach i śpiewach pomijać radosne Alleluja. Obowiązywał także zakaz przyozdabiania ołtarzy kwiatami, instrumenty muzyczne mogły zaś być używane jedynie dla podtrzymania śpiewu. W poszczególnych diecezjach biskupi nauczali też w Wielkim Poście dorosłych kandydatów do przyjęcia sakramentu chrztu świętego, by na koniec w Wigilię Paschalną tego sakramentu im udzielić.

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Już na progu tego okresu, przy obrzędzie posypania głów popiołem, słyszymy wezwanie do nawrócenia i umocnienia wiary w Ewangelię. Temu mają służyć między innymi rekolekcje wielkopostne. Chrześcijanin cały ten okres winien wypełnić bardziej intensywną modlitwą, ofiarowaniem Bogu większej uwagi i większej ilości czasu, pracą nad opanowaniem grzesznych pożądliwości, rezygnacją z zabaw i praktykowaniem czynów miłości wobec potrzebujących braci.

Reklama

Obecny rok duszpasterski przebiega pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. To posłanie trzeba nam rozumieć w powiązaniu z Eucharystią, ponieważ przyjmując Chrystusa w sakramentalnej postaci, przyjmujemy zarazem zadanie, aby Nim żyć i aby Nim się dzielić, przyczyniając się do zaprowadzania Chrystusowego pokoju. Nie wystarczy poświęcić jedną godzinę na niedzielną Mszę św. Trzeba stać się swego rodzaju pasem transmisyjnym, przenoszącym w międzyludzkie relacje bliskość Chrystusa, Jego miłość i łaskę. Pierwszym „obszarem” dawania świadectwa o Chrystusie są nasze rodziny. Mają one stawać się szkołami miłości. Słyszymy o tym od wielu miesięcy, bo ciągle trwa przecież Rok Rodziny Amoris laetitia. Ojciec Święty Franciszek przypomniał przed rokiem, że „w rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga”.

Kochani, przeżyjmy dobrze tegoroczny Wielki Post zwracając się ku Chrystusowi i ku bliźnim, włączając się – w miarę możliwości – w prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów i zanosząc ufne modlitwy o pokój na Ukrainie i w Europie. Z serca Wam błogosławię!

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy finałową dwudziestkę w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku- wśród zgłoszonych "rel", "essa" i "betoniarz"

2022-11-15 07:37

[ TEMATY ]

młodzież

słowo

Adobe.Stock

Nowe słowa lub frazy zyskują popularność dzięki ładunkowi komizmu, ekspresji czy ironii - mówi PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. W Finałowej dwudziestce znalazły sięm.in. "rel", "betoniarz" i "essa".

We wtorek została zaprezentowana finałowa dwudziestka słów, które zgłoszono do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ambasador Ukrainy oskarża Rosję o ataki hakerskie na Stolicę Apostolską

2022-12-01 13:34

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

O tym, że to rosyjscy terroryści stoją za wczorajszą usterką watykańskich stron internetowych, a także o tym, że jest to odpowiedź na ostatnie papieskie wypowiedzi, alarmuje na Twitterze Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Watykan nie potwierdził dotąd oficjalnie przyczyny wczorajszego problemu, ani tym bardziej, nie wskazał winnych.

"Rosyjscy terroryści dosięgnęli dziś stron Państwa Miasta Watykanu: wiele stron internetowych rozmaitych struktur Kurii Rzymskiej stało się niedostępnych! Rosyjscy hakerzy raz jeszcze pokazali prawdziwe oblicze rosyjskiej polityki, wprost określone przez Parlament Europejski jako terrorysty: [to - przyp. KAI] rosyjska odpowiedź na ostatnie ważne wypowiedzi papieża" - można przeczytać na oficjalnym koncie dyplomaty, reprezentującego Ukrainę przy Stolicy Apostolskiej. Dyplomata słynie z ostrych wypowiedzi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję