Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Chrystusem możemy więcej

Duchowość Jacka Krawczyka skoncentrowana na Krzyżu Zbawiciela stanowi doskonały program na rozpoczęty 2 marca okres Wielkiego Postu.

Z Chrystusem możemy więcej” – to zdanie z licealnego wypracowania sługi Bożego Jacka Krawczyka. Udzielona 3 lutego br. zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na jego proces beatyfikacyjny kieruje naszą uwagę na studenta z Palikówki, jego zjednoczenie z Jezusem Chrystusem i dążenie do świętości. Zmagający się z chorobą nowotworową Jacek nie stracił sprzed oczu perspektywy zbawienia i w każdym położeniu ufał Panu Bogu. Na jego grobie można przeczytać słowa z listu do żony Ewy, które wyznaczają dojrzałe chrześcijaństwo: „Stoję przed tajemnicą własnego życia i wielu rzeczy naprawdę nie rozumiem, ale ufam Temu, który mnie prowadzi”.

W zjednoczeniu z Chrystusem

W Wielkim Poście często gromadzimy się na dwóch, charakterystycznych dla tego okresu, nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich żalach. W pismach, które zostawił Jacek Krawczyk, szczególne miejsce zajmuje rozważanie Drogi Krzyżowej napisane tuż przed śmiercią w 1991 r. Jacek zdążył napisać rozważania tylko do pięciu stacji. Rozważania koncentrują się na przeżywaniu cierpienia w zjednoczeniu z ukrzyżowanym Chrystusem. Przy trzeciej stacji Jacek napisał: „Gdy znów będziemy leżeć, możemy być pewni, że obok stanie Chrystus, aby nas podnieść”. Ta perspektywa jest kluczowa w procesie nawrócenia, które jest wielkopostnym zadaniem – nie jesteśmy sami, nawet w największym grzechu.

Radykalizm miłości

W połowie Wielkiego Postu będziemy przeżywać 30. rocznicę powstania diecezji rzeszowskiej. 25 marca br., w piątek przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu, minie dokładnie 30 lat od podpisania bulli Totus Tuus Poloniae Populus, którą Jan Paweł II ustanowił diecezję rzeszowską. Jubileusze i rocznice są okazją do wdzięczności, ale także do rachunku sumienia. Punktem odniesienia rachunku sumienia jest prawo Boże i Ewangelia, ale także życie tych, którzy w sposób radykalny żyli Ewangelią. W ten sposób często określa się chrześcijaństwo Jacka Krawczyka – radykalne oddanie się Bogu i ludziom. Ten radykalizm nie pozwolił mu pozostać obojętnym wobec chorych, starszych i uzależnionych. Już jako sługa Boży Jacek jest wielkim darem dla młodego Kościoła rzeszowskiego przypominając o radykalizmie miłości. W ostatnich słowach, jakie zapisał przed śmiercią student z Palikówki, znajduje się żal, że nie chcemy być świętymi: „Brak tak często głębszego spojrzenia w ten wspaniały dar Miłosierdzia Chrystusa, pozwalającego iść trudną, ale przecież zbawienną drogą krzyżową – po Jego śladach. Szkoda, że nie chcemy być świętymi”. Niewątpliwie dla dobrego przeżycia Wielkiego Postu pomocna będzie refleksja nad tymi i innymi słowami, zebranymi w najnowszej książce o słudze Bożym z Palikówki, pt. Z Chrystusem możemy więcej.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering na Wielki Post: nawrócenie stanowi samo serce chrześcijaństwa

[ TEMATY ]

Wrocław

Wielki Post

bp Wiesław Mering

Kolanin/ pl.wikipedia.org

„Bez nawrócenia chrześcijaństwo nie jest możliwe, bez podjęcia obowiązku przemiany serca nie zrozumiemy też tak nam potrzebnego Bożego Miłosierdzia” – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w liście pasterskim na Wielki Post. Mówiąc o nawróceniu hierarcha podkreśla, że stanowi ono samo serce chrześcijaństwa.

„Nic też nie powinno nas tak mobilizować do nawrócenia, jak świadomość i pewność Bożej miłości” – stwierdza w liście do wiernych bp Mering. Za św. Pawłem przypomina, że tylko sam Bóg „może oceniać serce człowieka i to, czym jest ono napełnione! To również ważne przypomnienie w świetle różnych podziałów i wzajemnych oskarżeń w naszej Ojczyźnie! Miejmy odwagę nie tyle oskarżać innych, co pracować nad własną wiernością Bożemu Prawu”. Hierarcha zauważa, że inne byłoby życie społeczne w Polsce, „gdybyśmy umieli pohamować odruchy niechęci, pogardy czy nienawiści, zastępując je próbą realizowania dobra służącego wszystkim, gdybyśmy nie piętnowali poszczególnych grup obywateli, a zechcieli włączać się w pracę mającą na celu wspólne dobro!”

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję