Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarte serca Polaków

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku przyjęło ok. 100 osób z Ukrainy.

Niedziela podlaska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

wolontariusze

Agata Kornhauser‑Duda

pomoc dla Ukrainy

Monika Pietraszko

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Uchodźcy zostali skierowani przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego, z którym współpracuje ks. Andrzej Lubowicki.

Wojna, która toczy się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą, nie jest dla nas łatwa, a tym bardziej dla tych wszystkich, którzy muszą zostawić cały swój dobytek życia i uciekać. Od kilku dni napływa bardzo wiele pomocy i wsparcia od lokalnej społeczności. Ciągle ktoś dzwoni i pyta, co jest najbardziej w tym momencie potrzebne wojennym uchodźcom. Świetlica w ośrodku stała się centrum zbiórki wszystkich artykułów pierwszej pomocy. Pracy jest bardzo dużo. Nasi wolontariusze od dwóch dni działają i wspierają to dzieło. Część zebranych produktów od razu trafia do tych, którzy przebywają na terenie ośrodka. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne, latarki są pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiają do potrzebujących.

Aby wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przybyła również pierwsza dama – Agata Kornhauser-Duda. Podczas spotkania obecny był również minister Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty pani prezydentowa podkreśliła fakt solidarności Polaków z Ukrainą i zapewniła o naszym wsparciu. Dla rodaków ze Wschodu był to czas, podczas którego wyrażali oni swoją wdzięczność za każde okazane im dobro z naszej strony, a także dzielili się najgorszymi momentami, kiedy to zostawiając wszystko, musieli opuścić swoje domy i iść w nieznane. Jedna z pań powiedziała, że wychodząc z domu nie była pewna, czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń...

Reklama

Najmłodsi z uchodźców przygotowali rysunki dla pierwszej damy, a ta w zamian obdarowała ich drobnymi upominkami m.in. pluszowymi misiami. Starsze dzieci otrzymały gry planszowe i puzzle. Spotkanie zakończyła wspólna Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, podczas której nie zabrakło obrzędu posypania głów popiołem.

Sytuacja w Ukrainie jest tak dynamiczna i rozwojowa, że zmiany następują z dnia na dzień. Swoje wsparcie i pomoc zaoferował burmistrz miasta Brok – Marek Młyński. Zakwaterowaniem i wyżywieniem koordynują pracownicy Instytutu „M jak Młodzież”. Warto też wspomnieć, że wszystkie dary, które do nas trafiają, zbierane są w ramach akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. W ramach tej inicjatywy trwa również nieustanna modlitwa. Więcej informacji na stronie: www.polakzsercem.pl.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakarmić ciało i ducha

Niedziela podlaska 29/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wolontariusze

Archiwum Sióstr Urszulanek z Gandino

Wolontariusze na spacerze z dziećmi

Wolontariusze na spacerze z dziećmi

Jedni wyjeżdżają na misję za granicę, drudzy aktywnie udzielają się w różnych ośrodkach dla potrzebujących, jeszcze inni poświęcają swój wolny czas na pobyt z dziećmi. Motywacje mogą być różne, ale jedno jest pewne – robią to bezinteresownie. Wspólnym mianownikiem jest pragnienie podzielenia się cząstką siebie, swoim czasem, talentem z osobami potrzebującymi. Szlachetna forma niesienia pomocy jest wciąż żywa, o czym świadczą świadectwa pochodzących z naszej diecezji wolontariuszy. Robią to wbrew lansowanemu w obecnych czasach przeświadczeniu bycia najlepszym i samowystarczalnym. Pokora, cierpliwość, empatia przy właściwym przygotowaniu duchowym są niezbędne przy pracy w hospicjum, jadłodajni dla bezdomnych czy półkolonii dla dzieci.

* * *

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję