Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarte serca Polaków

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku przyjęło ok. 100 osób z Ukrainy.

Niedziela podlaska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

wolontariusze

Agata Kornhauser‑Duda

pomoc dla Ukrainy

Monika Pietraszko

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Uchodźcy zostali skierowani przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego, z którym współpracuje ks. Andrzej Lubowicki.

Wojna, która toczy się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą, nie jest dla nas łatwa, a tym bardziej dla tych wszystkich, którzy muszą zostawić cały swój dobytek życia i uciekać. Od kilku dni napływa bardzo wiele pomocy i wsparcia od lokalnej społeczności. Ciągle ktoś dzwoni i pyta, co jest najbardziej w tym momencie potrzebne wojennym uchodźcom. Świetlica w ośrodku stała się centrum zbiórki wszystkich artykułów pierwszej pomocy. Pracy jest bardzo dużo. Nasi wolontariusze od dwóch dni działają i wspierają to dzieło. Część zebranych produktów od razu trafia do tych, którzy przebywają na terenie ośrodka. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne, latarki są pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiają do potrzebujących.

Aby wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przybyła również pierwsza dama – Agata Kornhauser-Duda. Podczas spotkania obecny był również minister Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty pani prezydentowa podkreśliła fakt solidarności Polaków z Ukrainą i zapewniła o naszym wsparciu. Dla rodaków ze Wschodu był to czas, podczas którego wyrażali oni swoją wdzięczność za każde okazane im dobro z naszej strony, a także dzielili się najgorszymi momentami, kiedy to zostawiając wszystko, musieli opuścić swoje domy i iść w nieznane. Jedna z pań powiedziała, że wychodząc z domu nie była pewna, czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń...

Reklama

Najmłodsi z uchodźców przygotowali rysunki dla pierwszej damy, a ta w zamian obdarowała ich drobnymi upominkami m.in. pluszowymi misiami. Starsze dzieci otrzymały gry planszowe i puzzle. Spotkanie zakończyła wspólna Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, podczas której nie zabrakło obrzędu posypania głów popiołem.

Sytuacja w Ukrainie jest tak dynamiczna i rozwojowa, że zmiany następują z dnia na dzień. Swoje wsparcie i pomoc zaoferował burmistrz miasta Brok – Marek Młyński. Zakwaterowaniem i wyżywieniem koordynują pracownicy Instytutu „M jak Młodzież”. Warto też wspomnieć, że wszystkie dary, które do nas trafiają, zbierane są w ramach akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. W ramach tej inicjatywy trwa również nieustanna modlitwa. Więcej informacji na stronie: www.polakzsercem.pl.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włącz się w wolontariat

Niedziela częstochowska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Olsztyn

wolontariusze

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomaganie jest pasją wolontariuszy

Pomaganie jest pasją wolontariuszy

Co łączy szklankę wody i ciepłe kaloryfery z wrażliwością na potrzeby człowieka i piękno Ziemi? Odpowiedź na to pytanie poznają młodzi wolontariusze Caritas podczas spotkania w Olsztynie.

Jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni” – te słowa papieża Franciszka stanowią motto spotkania formacyjno-szkoleniowego Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Odbędzie się ono w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej w Olszynie k. Częstochowy 24 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla uczniów szkół podstawowych) i 25 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla szkół ponadpodstawowych) z udziałem ponad 200 osób.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję