Reklama

Niedziela Małopolska

By odnaleźć misję i tożsamość

Wspólnie rozeznajemy istotę duszpasterstwa kobiet, chcemy bardziej uściślić, co powinno być jego celem – wyjaśnia bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.

Niedziela małopolska 11/2022, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje

duszpasterstwo kobiet

MFS/Niedziela

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Na rekolekcje, zorganizowane w Krakowie 25-26 lutego, zostali zaproszeni przedstawiciele diecezjalnych duszpasterstw kobiet z całej Polski. Dla uczestniczących to był czas na wspólną modlitwę, wysłuchanie zaplanowanych konferencji i na dyskusje.

Cel

Zaangażowany w przygotowanie rekolekcji ks. dr Paweł Gabara – duszpasterz kobiet archidiecezji łódzkiej i redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej wyjaśnia, że zaistniała potrzeba takiego modlitewnego spotkania dla diecezjalnych duszpasterzy kobiet, powołanych przez biskupów w diecezjach, oraz kobiet reprezentujących te duszpasterstwa. – Celem spotkania było przede wszystkim skupienie się na rozważaniu słowa Bożego, modlitwie oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak sobie wyobrażamy rolę duszpasterstwa kobiet w dwóch wymiarach; jak to widzą kobiety i jak my, duszpasterze rozumiemy jego istotę – wyjaśnia ks. Gabara i dodaje: – Zależało nam na wypracowaniu modelu do realizacji.

Konferencje wygłosili: dr Maria Miduch (Nauczanie i komplementarność oraz Wartość współpracy – Debora i Barak) i o. Paweł Drobot, redemptorysta (Misja kobiet – wizja duszpasterstwa kobiet). – Jest to kolejne spotkanie poświęcone roli i zadaniom duszpasterstw kobiet – wyjaśnia Agnieszka Kałuża, koordynatorka wspólnoty Dzielnych Niewiast z Warszawy, zaangażowana także w duszpasterstwo kobiet. I zauważa: – Kobiety często potrzebują wsparcia duchowego, żeby odnaleźć swoją misję i tożsamość, miejsce w Kościele. Duszpasterstwo kobiet może im w tym pomóc. Przyznaje, że niewiasty mają ważną rolę do spełnienia. Podkreśla: – Otrzymałyśmy od Boga konkretne dary i talenty, którymi możemy wspierać kapłanów.

Płaszczyzny

– Rolę duszpasterstw kobiet postrzegamy w dwóch płaszczyznach – zaznacza ks. Gabara, wyjaśniając, że pierwsza dotyczy pracy w diecezji i jest za nią odpowiedzialny wskazany przez biskupa kapłan. – Jakby na to nie patrzeć, to ludzie świeccy wspólnie z duszpasterzem wiedzą najlepiej, jakie są potrzeby religijne kobiet w lokalnym Kościele i powinni chcieć na te potrzeby odpowiedzieć – stwierdza kapłan.

Reklama

Z kolei na drugiej płaszczyźnie, w wymiarze ogólnopolskim, są realizowane 2 projekty. Pierwszy to pielgrzymka kobiet na Jasną Górę, zorganizowana w niedzielę poprzedzającą Dzień Matki, w tym roku będzie to 22 maja, a drugi – to projekt multimedialny, internetowy – „Kierunek Niebo”, czyli platforma powstała z myślą o kobietach, za pośrednictwem której są transmitowane konferencje i organizowane w trybie on-line spotkania dla pań. – Zachęcamy do udziału w pielgrzymce i do korzystania z platformy – przekonuje mój rozmówca.

Istota duszpasterstwa

Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który z uwagą przysłuchiwał się konferencjom oraz aktywnie uczestniczył w dyskusjach, czasem burzliwych. – Wspólnoty wyrastające z duchowych potrzeb środowisk kobiecych, potrzebują opieki duszpasterzy – stwierdza bp Szlachetka. Zwraca też uwagę na dyskusje poświęcone roli duszpasterstwa kobiet. Zaznacza: – Istotne jest to, że kobieta powinna lepiej poznać swoją tożsamość. Dalszym zaś celem duszpasterstwa kobiet jest stworzenie warunków do duchowego formowania jej kobiecej tożsamości, zgodnie z zamysłem Stwórcy. Tak podjęta droga duchowej formacji rodzi przede wszystkim radość z bycia kobietą.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce-Słowik

Jak współczesne parafie przeżywają Wielki Post, czy preferują tradycyjne formy pobożności, czy nawiązują do własnych, ugruntowanych w tradycji obrzędów i zwyczajów, a może wybierają nowatorskie formy duchowości? Na ile pasyjne pamiątki inspirują ducha pokuty, jałmużny i wyrzeczenia? Tym razem: jak to wygląda w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kielcach-Słowiku

Zdaniem proboszcza, ks. Dariusza Gącika, kwestią ważną w przeżywaniu Wielkiego Postu jest:

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję