Reklama

W wolnej chwili

Czy wiecie, że...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...w Dili, stolicy Timoru Wschodniego, znajduje się jedna z największych figur Jezusa w tej części Azji? Choć statua ustępuje wysokością słynnemu posągowi Jezusa z Rio de Janeiro, to historia jej powstania jest nie mniej dramatyczna. Propozycję wzniesienia posągu Chrystusa w Dili wysunął ówczesny gubernator Timoru Wschodniego, który sprawował urząd z ramienia indonezyjskich władz okupacyjnych. Statua miała symbolizować pojednanie obu narodów, ale wielu Timorczyków widziało w niej nie gest dobrej woli, lecz narzędzie indonezyjskiej propagandy, która starała się ocieplić swój wizerunek wśród katolików zamieszkujących Timor, czego doszukiwano się w symbolice posągu. Wysokość rzeźby (27 m) odnoszono do kolejności włączenia Timoru do Indonezji – władze w Dżakarcie prowincję tę traktowały jako dwudziestą siódmą republikę Indonezji. Na dodatek pomnik ustawiono w kierunku stolicy okupanta. Jakby tego było mało, statua miała zostać odsłonięta z okazji 20. rocznicy włączenia Timoru Wschodniego do Indonezji. Mimo kontrowersji prace nad monumentem ukończono, a statua przedstawiająca Chrystusa, który stoi na ziemskim globie, została odsłonięta w październiku 1996 r.

Pierwotne uprzedzenia związane z utarczkami wokół statuy udało się przezwyciężyć. Obecnie gigantyczna rzeźba jest wizytówką Timoru Wschodniego i jedną z największych atrakcji Dili. Pomnik usytuowany został na malowniczym wzniesieniu, tuż przy oceanie; można go podziwiać z powierzchni oceanu, jak również dojść do niego pieszo, pokonując trasę złożoną z ponad 500 schodów.

Timor Wschodni niepodległość odzyskał zaledwie 20 lat temu. Szacuje się, że ok. 96% jego mieszkańców stanowią katolicy, tym samym jest drugim, obok Filipin, katolickim krajem w Azji Południowo-Wschodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-04-05 13:22

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pniewo w darze Matce Bożej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2017, str. 4

[ TEMATY ]

figura

Stanisław Strzelczyk

Poświęcenie Figury Maryi Niepokalanej przed kościołem w Pniewie

Poświęcenie Figury Maryi Niepokalanej przed kościołem w Pniewie

W parafii pw. św. Ojca Pio w Pniewie miała miejsce niedawno uroczystość poświęcenia Figury Maryi Niepokalanej i umieszczenia jej w kapliczce, która umiejscowiona została na placu kościelnym

Bardzo głęboki w wielorakich przejawach zarówno duchowych, jak i podejmowanych inicjatywach jest rok stulecia Objawień Matki Bożej w Fatimie. Dobiegają końca Misje Fatimskie, które objęły swym oddziaływaniem ponad 270 parafii stanowiących Kościół szczecińsko-kamieński. Wśród trwałych znaków pochylenia się nad orędziem maryjnym zapraszającym nas do przemiany serca, zadośćuczynienia za grzechy świata, przylgnięcia do Niepokalanego Serca Maryi są także liczne figury Matki Najświętszej, które królować będą w świątyniach, ale i również na zewnątrz. Tak właśnie stało się w podgryfińskim Pniewie.

CZYTAJ DALEJ

Tam, gdzie jest Bóg, nie ma miejsca na strach

2024-03-15 10:01

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 16-21.

Sobota, 13 kwietnia. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński wezwał do udziału w "wielkim marszu"

2024-04-13 19:49

[ TEMATY ]

Kaczyński Jarosław

Karol Porwich/Niedziela

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Musimy stworzyć wielki biało-czerwony front, bo tylko on może zwyciężyć w tych trudnych warunkach – powiedział w sobotę w Stalowej Woli prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wezwał do udziału w marszu 10 maja w Warszawie.

W sobotę w Stalowej Woli odbyła się konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii Jarosław Kaczyński pogratulował mieszkańcom wyniku w niedzielnych wyborach. W pierwszej turze wygrał kandydat tego ugrupowania Lucjusz Nadbereżny, zdobywając ponad 72 proc. poparcie. „Przyjechałem tutaj, żeby podziękować tym wszystkim, którzy się nie ulękli, nie załamali (…) tym zastraszeniem, które było stosowane w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy. Tymi porwaniami polityków oskarżonych niesłusznie i skazanych niesłusznie z Pałacu Prezydenckiego, działaniami, które wobec nich podjęto” — powiedział Kaczyński. A zwracając się do mieszkańców Stalowej Woli, powiedział: „Jesteście jak stal”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję