Reklama

Niedziela Podlaska

Artystyczna i duchowa podróż

Tegoroczny Wielki Post dla członków Chóru Kameralnego KOE, działającego od sześciu lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wiązał się ze szczególnym artystycznym wyzwaniem – cyklem pasyjnych koncertów O Crux Ave.

Niedziela podlaska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chór

Wielki Post

koncert pasyjny

Archiwum KOE

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Śpiewacy, pod kierownictwem Anety Mroczek, wykonali aż 15 bogatych prezentacji, na które składały się dawne i współczesne utwory chóralne połączone narracją, która prowadziła publiczność przez poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Ten bardzo poruszający program mogli usłyszeć mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej w Siemiatyczach, Repkach, Węgrowie i Sokołowie Podlaskim, a także diecezji siedleckiej – w Ostrówkach (gmina Wohyń) i Łukowie.

Szczególnym etapem tej muzycznej podróży był cykl koncertów we Włoszech – w Rzymie oraz dwóch toskańskich miastach: Cortonie i Rapolano Terme.

Niedzielę, 27 marca, członkowie chóru spędzili w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ten rzymski kościół nie tylko zachwyca swoim oryginalnym wnętrzem, ale także fantastyczną akustyką. Śpiew w takim miejscu jest niezwykle przyjemny i daje możliwość ukazania całego piękna wykonań a cappella. Muzyczna oprawa wszystkich Mszy św. oraz wieczorny koncert przyniósł chórzystom ogromną satysfakcję, a bardzo serdeczne przyjęcie było miłym wstępem do dalszych etapów podróży. Całodzienna obecność u stóp słynnej w całym świecie ikony okazała się dla sokołowian odczuwalnym błogosławieństwem, bowiem każdy z kolejnych dni był źródłem nowych i pięknych wrażeń.

Niezwykle ważne dla rzymskiej Polonii miejsce – kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, już od progu wywołał zachwyt śpiewaków. Piękno tej niewielkiej świątyni oraz jej historia napawają uzasadnioną dumą. Podobnie było w Bazylice św. Pankracego za Murami, wyjątkowej budowli sakralnej liczącej ponad piętnaście wieków. W obu tych świątyniach nie zabrakło gorącego przyjęcia Polaków.

Ten zachwyt towarzyszył również koncertom w rzymskich domach sióstr elżbietanek i nazaretanek.

W środę chór uczestniczył w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka w Watykanie, a w czwartkowy poranek, 31 marca, śpiewał podczas Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II. Muzyczna oprawa Mszy św. transmitowanej na cały świat przez Radio Watykańskie była dla chórzystów wielkim przeżyciem i zaszczytem. Należy dodać, że również w tym wyjątkowym miejscu nie brakowało wyrazów uznania dla artystycznego kunsztu wykonawców z Sokołowa Podlaskiego.

Reklama

Pobyt w Rzymie był okazją do zwiedzania pięknych zabytków, a było to zwiedzanie wyjątkowe, połączone ze spontanicznym śpiewem w Bazylice św. Pawła za Murami, Bazylice św. Jana na Lateranie oraz starożytnym Panteonie. Także i te krótkie występy spotkały się z uznaniem i ciepłą reakcją publiczności.

Po Rzymie na trasie koncertowej znalazły się dwa miasta Toskanii – Cortona i Rapolano Terme, w których chór był goszczony przez księży pochodzących z diecezji drohiczyńskiej. Zupełnie inna od rzymskiej architektura okazała się posiadać równie piękną akustykę, a przyjęcie przez proboszczów i parafian, wśród których okazali się być także doświadczeni muzycy, było tak gorące, że spotkania te na zawsze wryły się w pamięć chórzystów.

W związku z sytuacją na Ukrainie końcowym elementem każdej prezentacji było wykonanie utworu Modlitwa o pokój. Pieśń ta wywoływała zarówno wśród Polaków, jak i Włochów ogromne emocje i wzruszenie.

Cały cykl koncertów pasyjnych O Crux Ave był dla członków Chóru Kameralnego KOE wyjątkowym doświadczeniem artystycznym oraz ogromnym przeżyciem duchowym, które – jak sami mówią – w niezwykły sposób przygotowało ich na świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość na Wzgórzu Krzepczowskim

Niedziela łódzka 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

chór

święto niepodległości

koncert patriotyczny

obchody

uroczystości

Archiwum parafii

Koncert niepodległościowy Polskiego Chóru Męskiego (dawniej Wyrzyski Chór Męski) i Orkiestry Kameralnej „Wirtuoz”

Koncert niepodległościowy Polskiego Chóru Męskiego (dawniej Wyrzyski Chór Męski) i Orkiestry Kameralnej „Wirtuoz”

Po raz pierwszy obchody odzyskania niepodległości odbyły się tu 11 listopada 1928 r. Parafia Krzepczów to rolnicza parafia w powiecie piotrkowskim. Ks. Mikołaj Stawicki, ówczesny proboszcz, wraz ze swoimi parafianami, kultywując ducha patriotyzmu, zawiesił w kościele tablicę upamiętniającą 10-lecie odzyskania niepodległości. W ubiegłym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą setną rocznicę Niepodległej.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję