Reklama

Niedziela Lubelska

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego

Pół roku po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, w Lublinie powstało niezwykłe miejsce, w którym będzie przypominane i propagowane jego życie i nauka.

Niedziela lubelska 16/2022, str. V

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

centrum

Ewa Kamińska

Podczas otwarcia Centrum

Podczas otwarcia Centrum

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w siedzibie oddziału Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana” przy ul. Bema 1/5 w Lublinie. Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się 4 kwietnia. Pobłogosławił je abp Stanisław Budzik. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele Kościoła, a także władz państwowych i samorządowych, środowisk naukowych i oświatowych oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji.

Miłość, szacunek i wolność

Wojewoda Lech Sprawka nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia, który powiedział, że „ludziom nie tyle trzeba nowej kultury, nowej moralności, ekonomii, polityki i nowych ustrojów, co nowej miłości, nowego szacunku i nowej wolności”. Stwierdził, że Centrum pomoże kształtować nową rzeczywistość, zwłaszcza teraz, kiedy tragiczne wydarzenia na Ukrainie ukazały potrzebę powrotu do myśli prymasa i zastosowania ich w praktycznym życiu. W przesłanym liście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że dla młodych, którzy poszukują autorytetów, kard. Wyszyński daje wzór niezłomnej i heroicznej postawy. Cieszył się, że Centrum pozwoli mieszkańcom regionu i Polski zgłębiać myśl bł. kard. Wyszyńskiego oraz zapoznawać się z katolicką nauką społeczną. Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego zauważyła, że nigdzie nie ma tak wdzięcznej pamięci o Prymasie Tysiąclecia, jak w archidiecezji lubelskiej.

Ponadczasowa wartość

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego powstało w ramach programu rozwoju organizacji obywatelskich. – Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy Centrum stanie się takim miejscem, do którego będzie można przyjść i inspirować się do nowych działań na rzecz Polski – powiedział Przemysław Jaśkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Maciej Szepietowski, prezes zarządu „Civitas Christiana”, podkreślił wagę przedsięwzięcia dla stowarzyszenia, którego patronem od 2013 r. jest kard. Wyszyński. Dziękował Marcinowi Sułkowi, dyrektorowi biura regionu lubelsko-rzeszowskiego stowarzyszenia za główną rolę i wytrwałość w realizacji tej inicjatywy. – Pragniemy pokazać aktualność myśli prymasa. Nie chcemy, by był traktowany jako postać historyczna czy atrakcja – powiedział prezes. Marcin Sułek, dziękując za nowy ośrodek, wskazał na wyjątkową rolę Iwony Czarcińskiej, która zainspirowała go do poznawania Prymasa Tysiąclecia. Zapewnił, że placówka będzie przybliżać jego nauczanie i sylwetkę przez działalność warsztatową i szkoleniową, wystawy i przekazy multimedialne, organizowanie spotkań i różnorodnych wydarzeń, także we współpracy z samorządami, organizacjami i stowarzyszeniami.

Czas świętych

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał lubelskie lata ks. Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza kierowania naszą diecezją, które przygotowały go do wielkich zadań, jakie pełnił w Kościele. Wdzięczny za to, że w Lublinie powstało kolejne miejsce poświęcone wybitnemu człowiekowi Kościoła, związanemu z naszym miastem, powiedział: – Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim znajduje się Instytut Jana Pawła II, teraz przyszedł czas na Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Metropolita wręczył Marcinowi Sułkowi diecezjalny medal „Lumen Mundi” (Światłość Świata) za jego pełne pasji zaangażowanie i promocję dziedzictwa kard. Wyszyńskiego. „Niech to miejsce promieniuje na Lublin i na cały kraj, aby wielkie dzieło życia Prymasa Tysiąclecia było inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków, miłujących Ojczyznę i Kościół, i otwartych na wyzwania swojego czasu, interpretując je w duchu kard. Wyszyńskiego” – napisał abp Budzik w Księdze Pamiątkowej.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się budowa międzyreligijnego centrum w Berlinie

[ TEMATY ]

ekumenizm

budowa

centrum

Berlin

W Berlinie położono kamień węgielny pod budowę międzyreligijnego House of One, który ma łączyć pod jednym dachem kościół, synagogę i meczet oraz promować dialog między chrześcijanami, żydami i muzułmanami. Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble powiedział podczas uroczystości, że projekt ten symbolizuje tolerancję i otwartość, nie roszcząc sobie prawa do reprezentowania własnej religii w całości i nie rezygnując z własnej tożsamości.

Dom trzech abrahamicznych religii budować będą ewangelicka parafia Sankt Petri-Sankt Marien, gmina żydowska Berlina i rabiniczne Kolegium Adama Geigera oraz muzułmańskie stowarzyszenie Forum Dialog. Od wielu lat archidiecezja Berlina nie wyrażała zainteresowania wsparciem projektu twierdząc, że „chrześcijanie są w nim dobrze reprezentowani przez ewangelików”. Rok temu jednak abp Berlina Heiner Koch został członkiem kuratorium, w którym zasiada wielu przedstawicieli instytucji kultury i sztuki.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję