Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rekolekcje ze św. Michałem Archaniołem

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

św. Michał Archanioł

Joanna Ferens

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Na uroczyste powitanie figury złożyły się nabożeństwo oczekiwania, odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła. – Cieszymy się z tego wydarzenia i wierzymy, że przyniesie ono wyjątkowe owoce – zaznaczył kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Postać św. Michała Archanioła jest wiernym bardzo dobrze znana. W wielu parafiach, a także i w naszej modlimy się codziennie po Mszach św. tym krótkim egzorcyzmem: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce ze złem”. Dzisiaj widzimy, jak to zło się panoszy, jak szatan w ukryciu chce obalić wartości tak ważne w życiu człowieka wierzącego. Dlatego tym bardziej chcemy przez pośrednictwo św. Michała Archanioła prosić Boga o pokój, miłość i zgodę, a przede wszystkim o przebaczenie. Przed chwilą powitaliśmy kopię figury św. Michała Archanioła z cudownej groty w Gargano. Będzie ona z nami przez całe rekolekcje i wierzę, że będzie to bardzo owocny i piękny czas dla nas wszystkich – dodał.

Pomaga odnaleźć Boga

O peregrynacji figury św. Michała Archanioła mówił ks. Jan Juszko, michalita na co dzień pracujący w Mińsku na Białorusi. – Nasz Zakon św. Michała Archanioła postanowił przygotowywać się nowenną dziewięcioletnią do setnej rocznicy kanonicznej zatwierdzenia naszego zgromadzenia. Pierwszy rok nowenny był poświęcony bł. Bronisławowi Markiewiczowi, naszemu założycielowi, a drugi rok właśnie św. Michałowi Archaniołowi. Postanowiliśmy, że w tym roku sprowadzimy kopię figury św. Michała z Góry Objawień na Gargano i będzie ona peregrynować wyłącznie po naszych parafiach michalickich. Na spotkania przybywali różni księża, którym ta inicjatywa się bardzo spodobała. Widzieli, jak się odradza wiara, że św. Michał działa w sposób szczególny i pomaga nam odnaleźć Pana Boga, i postawić Go na pierwszym miejscu w swoim życiu, bo przecież wiemy, że imię Michał oznacza „Któż jak Bóg” – tłumaczył.

Reklama

Szczególny patron

Figura św. Michała Archanioła została wniesiona do świątyni przez delegację policjantów: – Święty Michał jest szczególnym patronem Policji, gdyż walczy o sprawiedliwość i pokazał, że warto walczyć o sprawiedliwość Pana Boga. Jest również patronem pokoju, gdyż to on zaprowadził pokój na niebie. A dziś wiemy, co odbywa się za granicą, tu niedaleko Biłgoraja. Na Ukrainie trwa wojna. I to nie jest przypadkowy czas, że św. Michał Archanioł teraz przybywa właśnie tutaj i nawiedza tę parafię. Im bliżej granicy, tym większą moc chce on wyciągnąć i użyć, wprowadzając w pierwszej kolejności pokój w ludzkie serca – zaznaczył ks. Juszko.

Na pierwszym miejscu Bóg

Ksiądz Jan Juszko wskazał, iż św. Michał Archanioł to wielki i wyjątkowy patron na dzisiejsze czasy. – Święty Michał Archanioł pomaga człowiekowi postawić Boga na pierwszym miejscu, ale jest on patronem, który, jeżeli go obierzemy, przyjmiemy szkaplerz i będziemy modlić się do niego codziennie, będziemy mieć intencje, z pewnością przyjdzie nam z pomocą. Niejednokrotnie słyszeliśmy o wielu znakach i cudach, którymi dzielą się ci, którzy doświadczyli jego opieki i pomocy. On wskazuje na Pana Boga swoją pochyloną postawą, chyli przed Nim swoje czoło i pokazuje nam, że nie ma nic wyższego niż nasz Stwórca i Pan, który dał nam życie – dodał.

Figura towarzyszyła naukom rekolekcyjnym przez cały czas trwania wielkopostnych rekolekcji. Nawiedziła również kościoły filialne w Smólsku i Woli Dereźniańskiej. W czasie nawiedzenia można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła oraz nabyć anielskie pamiątki.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Tagle o Roku Miłosierdzia

[ TEMATY ]

rekolekcje

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

„Bóg miłosierdzia” – to temat pięciodniowych rekolekcji, które przed Rokiem Jubileuszowym zaczęli dziś odprawiać księża z diecezji rzymskiej. Prowadzi je kard. Luis Tagle z Manili, przewodniczący Caritas Internationalis.

Arcybiskup stolicy Filipin w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zauważył, że w obliczu ostatnich aktów przemocy, takich jak zamachy w Paryżu, tym ważniejsze jest przypominanie dobrej nowiny Bożego Miłosierdzia. Choć trudno zrozumieć motywy działania terrorystów mordujących niewinnych ludzi, jedno jest pewne: w ich sercach nie ma miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję